Města v Karlovarském kraji zvažují vypovězení partnerských smluv s Ruskem

O zrušení partnerských smluv s ruskými městy uvažují kromě Chebu i další města v Karlovarském kraji i samotný kraj. Jde o reakci na útok Ruska proti Ukrajině. Partnerské smlouvy s ruskými městy mají Františkovy i Mariánské Lázně. Partnerství se dvěma městy má uzavřený i Karlovarský kraj.

Františkovy lázně

Hned tři města v Karlovarském kraji mají za partnerské město Nižní Tagil. Průmyslové město na Uralu je dnes mimo jiné i sídlem závodu Uralvagonzavod, který je největším výrobcem tanků v Rusku. Spolupráci s ním uzavřely v minulosti města Cheb, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Cheb už oznámil, že navrhne zastupitelům vypovězení smlouvy. Podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) bylo partnerství už dlouho spíše formální a nevyvážené. "Navíc leží daleko, takže skutečné partnerské vztahy jsou komplikované. V podstatě se omezují na návštěvy vedení měst," řekl ČTK Černý.

Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti) byl na dotaz ČTK zatím opatrný. "Zatím bez komentáře. Věc řešíme a uvidí se případně na zastupitelstvu v úterý," napsal ČTK Kalina.

Jako spíše formální hodnotí partnerství s Nižním Tagilem i starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (STAN). "U nás je to v podstatě jen historický záznam. Za posledních osm let nebyl navázán vůbec žádný kontakt. Pokud se v březnu zastupitelé rozhodnou a já myslím, že po událostech posledních dnů, spíše ano, jedním dopisem oznámím ruské straně vymazání z partnerských měst Františkových Lázní," uvedl Kuchař.

Karlovarský kraj má v současné době uzavřené partnerství s Moskvou a Irkutskem. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) se partnerskými smlouvami bude zabývat už pondělní zastupitelstvo kraje. "Karlovarský kraj vnímá uznání dvou separatistických republik na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace jako tvrdý zásah do územní celistvosti Ukrajiny a jednoznačný krok k destabilizaci situace v Donbasu. Vstup ruské armády na území samozvané Doněcké a Luhanské republiky, následně celé Ukrajiny, a zahájení války není ničím jiným než útokem na suverénní svobodnou Ukrajinu. Pro takovou agresi a bezdůvodnou anexi území není v Evropě 21. století místo. Z uvedeného důvodu navrhuje vedení Karlovarského kraje odstoupení od Protokolu o rozvoji spolupráce uzavřeném na základě výsledků jednání mezi městem Moskvou a Karlovarským krajem, od Dohody o navázání přátelských vztahů mezi městem Irkutsk a Karlovarským krajem, kdy s ohledem na napadení sousedního státu Ruskou federací není v současné době možné naplňovat přátelské vztahy. Účinnost odstoupení od spolupráce nastane dnem doručení druhé straně," citoval z návrhu usnesení Kulhánek.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Dopady změny klimatu podle experta zvyšují pravděpodobnost migrace do měst

20.09.2022 14:19 Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity…

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k výročí Masarykova úmrtí

17.09.2022 21:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí…

Z Charlese je Karel. Jazykový ústav vysvětlil počeštění králova jména

09.09.2022 15:27 Aktualizováno Jméno nového britského krále se zřejmě v češtině bude vyskytovat ve dvou formách, a to jako Karel…

Související:

Právě se děje

reklama