Unikátní komunitní Umapa z dílny Česko.Digital a Mapotic pomáhá uprchlíkům zorientovat se v nové zemi a potkávat se

Za necelý týden vznikl pod rukama komunity Česko.Digital a startupu Mapotic projekt ve webové i mobilní verzi s názvem Umapa. Díky této neustále se rozvíjející komunitní mapě lidé přijíždějící z Ukrajiny najdou všechna důležitá místa, která dlouhodobě pomáhají, a informace, které budou v novém domově potřebovat. První verze funguje pro území Česka a neustále se doplňuje o nová místa. Pracuje se i na rozšíření o další země. Pomáhat chce ale také dlouhodobě uprchlíkům po celé Evropě.

Už více než 2000 míst. Unikátní komunitní Umapa z dílny Česko.Digital a Mapotic pomáhá uprchlíkům zorientovat se v nové zemi a potkávat se

Kde hledat úřady a lékaře, právní a psychologickou pomoc nebo školky přijímající ukrajinsky mluvící děti? Komunitní mapa chce pomoci poznat uprchlíkům nový (dočasný) domov v cizí zemi a ulehčit jim integraci. První verze funguje pro území Česka a ve třech jazycích – češtině, angličtině a ukrajinštině. Každý den se počet míst a služeb, které lze na mapě nalézt, zvyšuje. Dobrovolníci také postupně začínají přidávat i místa v okolních zemích, kam Ukrajinci před válkou prchají nejvíce.

Na utváření a rozšiřování komunitní mapy se ale může podílet kdokoliv. Pomocí webové verze jsou to instituce, organizace, služby a další místa, která zde sdílí svoje otevírací doby, užitečné informace nebo odkazy. A pomocí mobilní aplikace i její uživatelé. Ti sami navrhují další lokace, komentují jejich stav a přidávají popisky, ve kterých mohou sdílet svoje zkušenosti s dalšími lidmi, kteří potřebují pomoc. Mapa je tak unikátní tím, že se na Česko dívá očima uprchlíků.  „Máme velkou radost se solidarity ve společnosti a s humanitární pomoci, která už běží na mnoha místech. Zároveň vnímáme, že je už nejvyšší čas také přispět k řešení situace systematicky, proto je vznik takové mapy zásadní na dlouhodobou pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ uvádí Eva Pavlíková z Česko.Digital. 

Každá lokace je opatřena srozumitelnou ikonkou služby. Informace se dají snadno filtrovat, takže uživatel naleznete to, co skutečně hledá. Včetně míst, kde se domluví rodným jazykem. Mapa zároveň lidem ukáže, že na situaci nemusí být sami. Brzy na ní přibudou i místa, kde se ostatní lidé utíkající před válkou scházejí. Nebo pomocí aplikace mohou taková setkání snadno zorganizovat a být tak spolutvůrci nové etapy ukrajinské komunity.

Protože je mapa snadno klonovatelná a rozšiřitelná, projekt má kromě aktuální pomoci přicházejícím Ukrajincům ještě dlouhodobý cíl – fungovat jako komunitní mapa pro pomoc všem uprchlíkům a jejich začleňování v evropském měřítku. „Na komunitních mapách pro web i mobilní aplikace pracujeme několik let a jsme rádi, že naše technologie může pomoci spoustě lidí, kteří se ocitnou v nové zemi. Projekt jsme připraveni dále rozvíjet v koordinaci s partnerskými organizacemi a podle potřeb ukrajinské komunity,” dodává Ivoš Gajdorus z Mapotic. 

Ze spolupráce Česko.Digital a Mapotic vzešla po konzultacích s experty a neziskovými organizacemi v posledních dnech ještě jedna mapa - Mapa ukrajinských hraničních přechodů, která přehledně zobrazuje, jak dlouho budou lidé na hraničním přechodu čekat, kolik aut se tam momentálně nachází nebo jak dlouhá je kolona. Čísla a data poskytuje ochotný IT tým z ukrajinské strany, je ale možné, že se budou napojovat další datové zdroje.l.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 11:00 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

55. ročník pochodu Praha-Prčice: První turisté vyšli už v 5 ráno

21.05.2022 18:09 Aktualizováno Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17.508 turistů. První z…

Český rozhlas dnes otevře své budovy veřejnosti, nabídne komentované…

14.05.2022 07:55 V sídle Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech i regionálních studiích se dnes u příležitosti 99.…

Sky Bridge 721: V Dolní Moravě se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý…

13.05.2022 07:18 V horském resortu Dolní Morava na Orlickoústecku se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý most…

Na plzeňské náměstí se dnes po 77 letech přeneseně vrátili američtí vojáci

08.05.2022 00:39 Na plzeňské náměstí se dnes večer po 77 letech vrátily americké lehké obrněné vozy, tank Sherman a…

Mezi Čechy podle fastfoodů roste zájem o snídaně

07.05.2022 12:47 Restaurace rychlého občerstvení sledují rostoucí zájem o snídaně. Češi si je dopřávají nejen na…

77. Oslavy v Plzni 2022: Konec války si připomenou desetitisíce lidí

05.05.2022 04:35 V Plzni dnes začínají oslavy 77. výročí konce války. Na Slavnosti svobody, které potrvají do neděle…

Na obloze dnes vrcholí Lyridy, nejdéle zaznamenaný meteorický roj

22.04.2022 03:50 Dnes večer vrcholí meteorický roj Lyridy. Nepatří k nejvýraznějším rojům roku, ale lidé by několik…

Související:

Právě se děje

reklama