Unikátní komunitní Umapa z dílny Česko.Digital a Mapotic pomáhá uprchlíkům zorientovat se v nové zemi a potkávat se

Za necelý týden vznikl pod rukama komunity Česko.Digital a startupu Mapotic projekt ve webové i mobilní verzi s názvem Umapa. Díky této neustále se rozvíjející komunitní mapě lidé přijíždějící z Ukrajiny najdou všechna důležitá místa, která dlouhodobě pomáhají, a informace, které budou v novém domově potřebovat. První verze funguje pro území Česka a neustále se doplňuje o nová místa. Pracuje se i na rozšíření o další země. Pomáhat chce ale také dlouhodobě uprchlíkům po celé Evropě.

Kde hledat úřady a lékaře, právní a psychologickou pomoc nebo školky přijímající ukrajinsky mluvící děti? Komunitní mapa chce pomoci poznat uprchlíkům nový (dočasný) domov v cizí zemi a ulehčit jim integraci. První verze funguje pro území Česka a ve třech jazycích – češtině, angličtině a ukrajinštině. Každý den se počet míst a služeb, které lze na mapě nalézt, zvyšuje. Dobrovolníci také postupně začínají přidávat i místa v okolních zemích, kam Ukrajinci před válkou prchají nejvíce. Na utváření a rozšiřování komunitní mapy se ale může podílet kdokoliv. Pomocí webové verze jsou to instituce, organizace, služby a další místa, která zde sdílí svoje otevírací doby, užitečné informace nebo odkazy. A pomocí mobilní aplikace i její uživatelé. Ti sami navrhují další lokace, komentují jejich stav a přidávají popisky, ve kterých mohou sdílet svoje zkušenosti s dalšími lidmi, kteří potřebují pomoc. Mapa je tak unikátní tím, že se na Česko dívá očima uprchlíků.  „Máme velkou radost se solidarity ve společnosti a s humanitární pomoci, která už běží na mnoha místech. Zároveň vnímáme, že je už nejvyšší čas také přispět k řešení situace systematicky, proto je vznik takové mapy zásadní na dlouhodobou pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ uvádí Eva Pavlíková z Česko.Digital. 

Každá lokace je opatřena srozumitelnou ikonkou služby. Informace se dají snadno filtrovat, takže uživatel naleznete to, co skutečně hledá. Včetně míst, kde se domluví rodným jazykem. Mapa zároveň lidem ukáže, že na situaci nemusí být sami. Brzy na ní přibudou i místa, kde se ostatní lidé utíkající před válkou scházejí. Nebo pomocí aplikace mohou taková setkání snadno zorganizovat a být tak spolutvůrci nové etapy ukrajinské komunity. Protože je mapa snadno klonovatelná a rozšiřitelná, projekt má kromě aktuální pomoci přicházejícím Ukrajincům ještě dlouhodobý cíl – fungovat jako komunitní mapa pro pomoc všem uprchlíkům a jejich začleňování v evropském měřítku. „Na komunitních mapách pro web i mobilní aplikace pracujeme několik let a jsme rádi, že naše technologie může pomoci spoustě lidí, kteří se ocitnou v nové zemi. Projekt jsme připraveni dále rozvíjet v koordinaci s partnerskými organizacemi a podle potřeb ukrajinské komunity,” dodává Ivoš Gajdorus z Mapotic.  Ze spolupráce Česko.Digital a Mapotic vzešla po konzultacích s experty a neziskovými organizacemi v posledních dnech ještě jedna mapa - Mapa ukrajinských hraničních přechodů, která přehledně zobrazuje, jak dlouho budou lidé na hraničním přechodu čekat, kolik aut se tam momentálně nachází nebo jak dlouhá je kolona. Čísla a data poskytuje ochotný IT tým z ukrajinské strany, je ale možné, že se budou napojovat další datové zdroje.l.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize uprchlíci Česko.Digital

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy