Válek chce další novelu zákoníku práce. Počítá, že schválené navýšení přesčasů zruší

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ministrem práce Marianem Jurečkou a poslancem Vítem Kaňkovským plánují předložit do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce, která by zrušila nedávno schválené navýšení přesčasové práce pro lékaře. 

Změna v zákoně má sice začít platit už od 1. října, ale Válek navrhuje vrátit se k původním hodnotám od ledna, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Válka by tato novela měla projít zrychleným projednáním v Poslanecké sněmovně, známým také jako "devadesátka," což znamená projednání zákona podle paragrafu 90 jednacího řádu Sněmovny, kde je zákon přijatý už v prvním čtení.

Předmětem této novely je zrušení zvýšení maximálního objemu dobrovolné přesčasové práce lékařů z 416 na 832 hodin, které bylo před nedávnem přijato. Tato změna vyvolala protesty ze strany lékařů, kteří vyjádřili obavy ohledně svých pracovních podmínek a odmítli tuto změnu legalizovat.

Pokud by novela byla schválena, lékaři plánují v prosinci vypovědět dobrovolné přesčasy jako formu protestu. I přes tuto akci by však akutní péče měla zůstat neporušena, ale plánovaná péče by mohla být odkládána.

Kromě toho novela zákoníku práce také upravuje povinný nepřetržitý odpočinek mezi směnami pro lékaře. Od října by mělo být možné v nemocnicích plánovat pouze 12hodinové směny s minimálně 11 hodinami nepřetržitého odpočinku.
 

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Protest lékařů Válek nezažehnal. S odbory se nedohodl

Odbory podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) odmítly navýšení odměn pracovníků ve zdravotnictví příští rok o 8,5 miliardy korun, což byla nejvyšší možná nabídka. Válka jim také nabídl růst platových tarifů o pět procent, uvedl po dnešním jednání s protestujícími lékaři. 

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) lékaři

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy