Soudy musí dál řešit spor o odškodnění pro firmy v kauze biolíh

Brno – Česká justice musí deset let po zastavení trestního stíhání v kauze biolíh nadále řešit spor o vysoké odškodnění, které si nárokují firmy Bioferm - lihovar Kolín a Biolíh Kolín. První z nich v roce 2010 zažalovala stát o 220 milionů korun, druhá žádala miliardu. 

Společnosti původně neuspěly, před časem jim ale částečně vyhověl Nejvyšší soud (NS) a spor vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. Z odůvodnění, které má ČTK k dispozici, ale přímo neplyne, zda a v jaké míře firmy nakonec mohou uspět.

Své nároky vyčíslily jako náhradu škody za nesprávný úřední postup v souvislosti s trestním stíháním členů statutárních orgánů obou společností. Poukazovaly jednak na nedůvodnost stíhání, jednak na to, že se na veřejnost dostávaly informace a spekulace, které neměly oporu ve vyšetřovacím spisu, což firmy údajně silně poškodilo.

Podle obvodního soudu tímto způsobem škodu způsobenou trestním stíháním nárokovat nelze. V úvahu připadala žaloba o náhradu škody z titulu nezákonného rozhodnutí, tato cesta se ale nabízí jen účastníkům daného trestního řízení, mezi které firmy nepatřily.

NS však letos vydal rozhodnutí, podle kterého by firmy teoreticky mohly získat alespoň náhradu za to, že policie údajně poskytla v březnu 2006 médiím nesprávné či zavádějící informace. Podle firem šlo například o tvrzení, že obvinění připravovali podvod se škodou 1,5 miliardy a že policie ví o úplatku 15 milionů korun.

Podle NS je ale zároveň nutné, aby firmy mnohem přesněji vymezily uplatněné nároky. „Soud prvního stupně se postará předně o to, aby žalobkyně jednak zcela jednoznačně po skutkové stránce vymezily veškeré uplatněné nároky, jednak aby rozlišily, jakého odškodnění se na základě každého z těchto samostatně uplatnitelných nároků každá z nich domáhá," stojí v usnesení. Obvodní soud by se měl tedy zabývat tím, jaké další informace policisté uveřejnili, v čem případně spočívalo porušení povinnosti mlčenlivosti nebo které informace unikly ze spisu a kdy se to stalo.

Policie kauzu biolíh otevřela v roce 2006 před volbami. Neprokázané podezření se týkalo korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv. K soudu ale kauza biolíh nedoputovala, v červenci 2007 státní zástupkyně stíhání zastavila. Později už bylo vyšetřování obnoveno jen částečně, opět bez výsledku. Spolumajitel kolínského lihovaru už v minulosti vysoudil odškodnění za nezákonnou vazbu. Strávil v ní dva měsíce. Ve volně souvisejícím procesu dostal podmínku lobbista František Vybíral, a to za uplácení policisty.

kauza biolíh soudy

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy