Do rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) se hlásí třeba bývalý ministr kultury za ANO Ilja Šmíd, bývalý šéf TV Barrandov a zpravodajství ČT Roman Bradáč, někdejší ředitel České spořitelny Pavel Kysilka, bývalá tenistka Helena Suková i bývalý hokejista a poslanec Jiří Šlégr.
Mandát šesti současných členů televizní rady a dvou členů rozhlasové rady skončí 26. března. Na uvolněná místa se podle seznamu zveřejněného na webu Poslanecké sněmovny hlásí 122 kandidátů, z toho 90 do rady ČT a 32 do rady ČRo. Do televizní rady se hlásí i někdejší nebo současní pracovníci televize. Mezi kandidáty je Bradáč, který kdysi vedl zpravodajství ČT a neúspěšně se ucházel o post generálního ředitele televize. Později byl šéfem soukromé TV Barrandov. Jedním z kandidátů je také redaktor a moderátor ČT Radovan Daněk.
Do rozhlasové rady se hlásí mimo jiné i exministr kultury Šmíd z první Babišovy vlády, který přednáší na Vysoké škole ekonomické a spolupracuje se stanicí ČRo Vltava. Do rady se chce dostat také třeba scenárista a spisovatel Pavel Kosatík, hudebník Felix Slováček nebo bývalý prezident Herecké asociace a aktivista za práva homosexuálů Jiří Hromada.
Kandidátem na místo v radě ČT, který má zkušenosti z médií, je také Luboš Xaver Veselý, vlastním jménem Lubomír Veselý. Nedávno byl Veselý v médiích kritizován za to, že nechal v rozhovoru pro ČRo s premiérem Andrejem Babišem (ANO) přílišný prostor premiérovi bez kritických otázek. Veselý pak označil pořad ČT Newsroom, v němž se ho na kritiku rozhovoru ptali, podle serveru iDNES.cz za "nejodpornější bulvár". Veselého internetová televize XTV také podle serveru Deník N uzavřela smlouvu se Správou Pražského hradu na výrobu propagačních materiálů, ale Veselý prohlásil, že v tom nevidí střet zájmů.
Navržený ekonom Pikora zase nedávno na twitteru kritizoval mladé političky z Finska, které vstupují do vysokých funkcí. "V době, kdy mohou dobře otěhotnět, jsou v politice. Kariéra je pro ně přednější. Až budou chtít děti, budou se divit, že je pozdě," napsal. V komentáři pro server Reflex zase kritizoval údajnou promiskuitu bývalého prezidenta Václava Havla.
Do mediálních rad jsou navrženi i lidé z byznysu, třeba předseda dozorčí rady Českých drah, bývalý viceguvernér České národní banky a bývalý generální ředitel České spořitelny Kysilka. Mezi kandidáti jsou i někdejší sportovci, například tenistka a nyní psycholožka Suková nebo bývalý hokejista a poslanec Šlégr, který působí ve vedení hokejového klubu v Litvínově.
Patnáctičlenná Rada České televize a devítičlenná Rada Českého rozhlasu jsou orgány, jejichž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly těchto veřejnoprávních médií. Do jejich působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů těchto médií.
V radě televize v závěru března skončí mandát předsedy rady Jana Bednáře a řadových členů a členek Luboše Beniaka, Vratislava Dostála, Michaela Hausera, Ivany Levé a Vlastimila Venclíka. V radě rozhlasu také nastane změna v jejím čele, protože v březnu skončí předsedkyně Hana Dohnálková i místopředseda Jiří Vejvoda.
V prvním únorovém týdnu uspořádá sněmovní volební výbor veřejné slyšení s kandidáty na uvolněná místa. Následně zúží počet kandidátů, aby na jedno volné místo připadali vždy tři. V závěrečné sněmovní volbě se tak v březnu utká 18 lidí o místa v radě ČT a šest o místa v radě ČRo.
13. července 2025 10:31
Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
Související

Boj o Českou televizi končí. Šéfovat jí bude Chudárek, zvolení umožnil Fridrich

Česká televize je stále bez šéfa. Finále volby se rozběhlo, ale odložilo
Česká televize , Český rozhlas
Aktuálně se děje
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
včera

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
včera

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
včera

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
včera

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
včera

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
včera

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
včera
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.
Zdroj: Libor Novák