Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o pokutě 185.000 za pochybení při uzavírání koncesní smlouvy na služby související s pultem centralizované ochrany (PCO). V daném případě jde o principiální otázku správného výkladu právního předpisu s dopadem do praxe ostatních krajských hasičských sborů, odůvodnil pro ČTK zvažované podání žaloby vedoucí právního oddělení pražských hasičů Jiří Moravec.

Hasiči

Úřad uložil pražskému hasičskému sboru pokutu kvůli tomu, že smlouvu uzavřel bez soutěže. "Přestože předpokládaná hodnota koncese je vyšší než 20 milionů korun, nezadal ji zadavatel v koncesním řízení nebo v jiném v úvahu připadajícím druhu zadávacího řízení podle zákona a jeho postup mohl ovlivnit výběr dodavatele," uvedl úřad. Úřad i jeho předseda Petr Mlsna současně upozornili, že do celkové hodnoty zakázky je nutné započítat i průběžné platby, tedy měsíční příjem vycházející ze vzorové smlouvy na jeden připojený objekt na PCO, i měsíční platby za služby hasičů, kteří hlášení z jednotlivých připojených budov sledují. Tyto platby totiž jdou na účet vybraného dodavatele a ten je přeúčtovává HZS.

Podle Moravce byla předmětem správního řízení primárně otázka, jestli byl hasičský sbor jako zadavatel "povinen zahrnout do předpokládané hodnoty koncese nejen poplatky účtované připojeným subjektům koncesionářem, ale i poplatky za služby poskytované připojeným subjektům zadavatelem". Uvedené poplatky měl jménem HZS a bez nároku na provizi vybírat koncesionář a přeposílat je hasičům. Moravec v této souvislosti uvedl, že podle směrnice o udělování koncesí, závazné pro Česko, se do předpokládané hodnoty koncese zahrnuje mimo jiné "příjem z jiných poplatků a pokut uhrazených uživateli stavebních prací či služeb, než jsou poplatky a pokuty vybrané jménem veřejného zadavatele či zadavatele".

Podle hasičského sboru hlavního města je tedy výklad antimonopolního úřadu, který zahrnuje zmíněné poplatky vybírané jménem zadavatele do předpokládaného příjmu koncesionáře, v rozporu právními předpisy, dodal Moravec.

Rozhodnutí úřadu se hasiči mohou bránit podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Její podání ale nedokládá povinnost pravomocnou pokutu zaplatit.

Úřad práce vyplatil lidem po tornádu přes 71,9 milionu

22.07.2021 11:24 Úřady práce vyplatily lidem na jihu Moravy, jejichž domovy poničilo před čtyřmi týdny tornádo,…

Koncem července nebude možné pár dnů žádat o vydání pasu či občanky

16.07.2021 17:01 Koncem července nebudou moci lidé několik dnů žádat o vydání cestovního pasu a občanského průkazu.…

Stavebních úředníků bude kvůli novému zákonu méně

15.07.2021 12:57 Počet stavebních úředníků se s novým stavebním zákonem sníží ze současných zhruba 7000 na 5000, a…

Za slovní útoky by podle Stříže měly padat jen podmínky

14.07.2021 13:59 Verbální trestné činy, například nenávistné útoky na sociálních sítích, by se podle nového…

Stříž řekl, že chce hájit veřejný zájem, bez ohledu na dopady v politice a…

13.07.2021 10:48 Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž řekl, že chce vždy vystupovat ve veřejném zájmu, bez…

Památkový ústav podle NKÚ chyboval v účetnictví i v zadávání zakázek

12.07.2021 08:35 Národní památkový ústav (NPÚ) v letech 2017 až 2019 chyboval v účetnictví. Nevedl v něm například…

Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z manipulace se zakázkami

09.07.2021 18:01 Aktualizováno Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z nadhodnocování zakázek, škoda je až osm milionů korun. Chyby…

Do odklízení následků bouří se zapojily desítky vězňů

01.07.2021 14:40 Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i…

Ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu téměř 741 miliard

30.06.2021 16:09 Aktualizováno Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy Kč. To je o…

Do obcí postižených tornádem ode dneška zajíždí mobilní pošta

28.06.2021 15:25 Do Moravské Nové Vsi a Lužic, tedy obcí silně zasažených tornádem, ode dneška zajíždí mobilní pošta…

Související:

Právě se děje