Odbory ÚSTR si stěžují na odvolání historika z komise

Odboráři z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si stěžují na vedení ústavu kvůli jeho postupu vůči americkému historikovi Aviezeru Tuckerovi. Ústav jej podle odborů vyhodil z mezinárodní komise, která měla posuzovat odbornost ÚSTR.

Tucker byl podle předsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky ústavu nepohodlný, neboť mohl kritizovat údajnou snahu současného vedení ústavu bagatelizovat totalitu. Vedení ÚSTR se podle Vodrážky snaží prosazovat historicky revizionistické pojetí minulosti. Ústav kritiku odmítá.

Vodrážka o sporu Tuckera s ÚSTR píše v otevřeném dopise, který dnes zaslal ČTK. Tucker v dubnu uzavřel smlouvu na půlroční práci v komisi na hodnocení odborné činnosti ÚSTR. Zástupce ředitele ÚSTR Ondřej Matějka podle odborářů nutil historika, aby z komise odešel. Vědecká rada ÚSTR pak doporučila vedení ústavu komisi rozpustit, to se i stalo; členové komise pak byli následně znovu jmenováni do nového hodnotícího panelu, ale s výjimkou Aviezera Tuckera, popisuje svůj pohled na spor Vodrážka.

"Skutečnost, že z uvedeného jednání neexistuje oficiální protokol a vedení ÚSTR ani nezveřejňuje úřední zápisy z jednání Vědecké rady na webových stránkách zaměstnavatele (poslední je 12. jednání z listopadu roku 2018), je dokladem komplotářského myšlení a zejména netransparentního postupu, kterým se vyznačuje jak vedení ÚSTR, tak i Vědecká rada," uvedl Vodrážka. Vedení ÚSTR podle něj intervenovalo do nezávislé práce evaluační (hodnotící) komise. Vodrážka chce, aby stížnost Tuckera vedení ústavu projednalo.

Darja Čablová z ÚSTR dnes na dotaz ČTK odpověděla, že otevřený dopis Miroslava Vodrážky týkající se aktivit Aviezera Tuckera v ÚSTR je plný dezinformací. "Aviezer Tucker nebyl a není vůči ústavu v zaměstnaneckém ani jiném pracovněprávním vztahu, proto není jasné, na základě čeho ho chce pan Vodrážka zastupovat. Smlouva o spolupráci mezi panem Tuckerem a ÚSTR byla ve všech ohledech dodržena," uvedla.

Na webu ÚSTR stojí vyjádření ostatních členů hodnotící komise, podle něhož nejde o spor mezi vedením ÚSTR a Tuckerem, nýbrž o spor, který vznikl uvnitř hodnotící oborové komise. Ostatní členové této komise shledali podle Čablové nemožným dále s Tuckerem spolupracovat. "V návaznosti na tento konflikt se Vědecká rada ÚSTR, tedy nikoli vedení ÚSTR, rozhodla komisi jako celek rozpustit, a tím tento spor ukončit. Ve Vědecké radě ÚSTR zasedá deset uznávaných českých i zahraničních odborníků na dějiny nedemokratických režimů," uvedla Čablová.

Vodrážka patří k dlouhodobým kritikům současného vedení ÚSTR. "Své výhrady opírá o dávno vyvrácené dohady o odborné kvalifikaci členů managementu ÚSTR a svůj nesouhlas s konkrétními metodologickými přístupy ke zkoumání historie halí do nepravdivých osobních útoků," uvedla Čablová.

Související

ústr Komentář

Současný ÚSTR není udržitelný. Nezbaví-li se politického dohledu, zanikne

Vnitřní poměry na Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v posledních týdnech opět značně rezonují v mediích. Pro nezasvěceného pozorovatele jde o další v dlouhé a nepřehledné řadě sporů a kauz, které instituci provázejí prakticky po celou dobu její patnáctileté existence. Nebyla vůči nim imunní pod žádným ze svých dosavadních šesti ředitelů. Aktuální dění je pak výmluvným důkazem, že klíčový problém ústavu spočívá v jeho malé nezávislosti na politické moci. Nejenže v praxi neumožňuje zachování kontinuity, ale v zásadních personálních otázkách vede k upřednostňování stranických zájmů a konexí před odborností. 
ústr

Skupina historiků kritizovala současný způsob řízení ÚSTR

Víc než 150 historiků kritizovalo současný způsob řízení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vedeného Ladislavem Kudrnou. Ve společném prohlášení, které dnes zaslali ČTK, píšou o destabilizaci a autoritářském ovládnutí instituce. Odpovědnost za současný stav připisují signatáři Radě ÚSTR v čele s Eduardem Stehlíkem, kterou vyzvali k nápravě a transparentnímu řešení. 

Více souvisejících

ústr

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy