KOMENTÁŘ | Současný ÚSTR není udržitelný. Nezbaví-li se politického dohledu, zanikne

Vnitřní poměry na Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v posledních týdnech opět značně rezonují v mediích. Pro nezasvěceného pozorovatele jde o další v dlouhé a nepřehledné řadě sporů a kauz, které instituci provázejí prakticky po celou dobu její patnáctileté existence. Nebyla vůči nim imunní pod žádným ze svých dosavadních šesti ředitelů. Aktuální dění je pak výmluvným důkazem, že klíčový problém ústavu spočívá v jeho malé nezávislosti na politické moci. Nejenže v praxi neumožňuje zachování kontinuity, ale v zásadních personálních otázkách vede k upřednostňování stranických zájmů a konexí před odborností. 

ÚSTR byl založen zvláštním zákonem v roce 2007. Jeho vznik provázely bouřlivé spory tehdejších politických špiček i odborné komunity. Projekt, jak jej koncipoval jeho duchovní otec, publicista, historik a v první řadě politik Pavel Žáček (ODS), nezískal potřebnou podporu. Namísto čistě paměťové instituce, která by ve veřejném prostoru připomínala represe provázející více než čtyřicetiletou diktaturu KSČ a byla nadstavbou archivu dokumentů Státní bezpečnosti, tak nakonec v rámci nezbytného kompromisu vzniklo šířeji pojaté pracoviště. Jeho úkolem je zkoumat a nestranně hodnotit četné aspekty dvou nedemokratických – laicky zjednodušeno totalitních – období československých dějin ve dvacátém století, tedy nejen mocenského monopolu komunistické strany, ale i dobu nacistické okupace. 

Vedením nového ústavu byl bez konkurzu pověřen právě Žáček. O post přišel v roce 2010, když neuspěl ve výběrovém řízení na ředitele. V následujících letech se s postupnou ztrátou vlivu na instituci, kterou spoluzakládal, ale nikdy nesmířil. Využíval svých politických i mediálních vazeb k tvrdým útokům na všechny pokusy vést ÚSTR méně vyhraněným směrem, než mu ve své původní koncepci určil. Jednalo se o jeden ze dvou hlavních zdrojů politického tlaku na ústav. Druhý je institucionalizovaný a legislativně zakotvený. Jde o způsob obsazování Rady ÚSTR, nejvyššího dozorčího orgánu, který mimo jiné vybírá a odvolává ředitele. Jejích sedm členů volí a odvolává Senát.  

Ačkoliv je ÚSTR v širším smyslu odbornou institucí, v praxi se senátoři odborným profilem jednotlivých kandidátů neřídí. Určující jsou politická orientace, konexe nebo rovnou stranická příslušnost. Obzvlášť v posledních letech politické zázemí členů Rady ÚSTR nápadně kopíruje rozložení sil v horní parlamentní komoře. Členství v dozorčím orgánu se stalo do značné míry vítanou trafikou pro vysloužilé zákonodárce, případně spřízněné veřejně známé aktivisty, jejichž schválení mohou senátoři mediálně prodat. Kam vede stav, kdy na odbornou instituci dohlížejí osoby bez patřičného odborného zázemí, ukázala loňská volba ředitele, kterým se stal Ladislav Kudrna. Do čela ÚSTR se dostal především ze dvou důvodů, přičemž lze pochybovat, že odbornost byla významnějším kritériem.  

Prvním důvodem byly hlasité, části radních konvenující mediální výstřelky, jejichž prostřednictvím se Kudrna dlouhodobě snaží přesvědčit veřejnost o existenci spiknutí levicových, případně rovnou „neomarxistických“ historiků. Ti podle něj ovládli nejen ÚSTR, ale i další tuzemské akademické a vzdělávací instituce s cílem rehabilitovat předlistopadovou diktaturu a potažmo komunismus obecně. Pro mnohé novináře i politiky byl tento alarmistický výklad atraktivní, bez ohledu na to, že Kudrna jej stavěl na argumentačních faulech, z kontextu vytržených či dezinterpretovaných tvrzeních i zjevných lžích. 

Druhým důvodem byla Kudrnova plagiátorská aféra. V ÚSTR se interně řešila dlouho před tím, než se na jaře loňského roku dostala na veřejnost, a mnozí radní, kteří se jako laici neorientují v základních standardech vědecké práce, nedokázali pochopit její podstatu. I díky tomu se ztotožnili s Kudrnovým vysvětlením, že kauza je součástí zmíněného ultralevicového spiknutí a jejím cílem je ostrakizace nepohodlného kritika. Kudrnova volba tedy měla uštědřit výchovný políček těm, kteří problematizovali renomé na poplach bijícího „konzervativního“ historika. 

Jakkoliv mohlo být Kudrnovo zvolení ve světle výše uvedeného těžko pochopitelné, představovalo legitimní projev postoje Rady ÚSTR. Kudrna zkrátka dostal příležitost ukázat nejen své řídící schopnosti, ale i to, jak si představuje výzkum moderních českých dějin. Ostatně mnozí pracovníci ústavu k jeho volbě takto přistupovali a zlehčovali varování, že instituci povede nepříliš kompetentní postava, která svůj étos buduje na vytváření konspiračních teorií. Po dvanácti měsících je zjevné, že obavy byly plně namístě. Kudrna se během této doby ještě více zdiskreditoval v odborné obci, především svým ostudným vystoupením na loňském Sjezdu historiků, kde měl vysvětlit svou plagiátorskou aféru. Poté, co teatrálně odvyprávěl svou interpretaci (mluvil o sobě ve třetí osobě), jednání arogantně opustil a místo toho, aby odpovídal na nepříjemné, ale legitimní dotazy kolegů, demonstrativně telefonoval za prosklenými dveřmi sálu.  

Ačkoliv ani katastrofální reputace ředitele není pro jakoukoliv instituci nepodstatná, jako mnohem závažnější se pro fungování ÚSTR ukázaly praktické kroky, především v personálních otázkách, které Kudrna v tandemu se svým náměstkem Kamilem Nedvědickým realizuje. Od jeho zvolení zůstala ve funkci méně než polovina vedoucích oddělení. Proběhla též reorganizace pracoviště, jejímž skutečným cílem zjevně bylo propustit některé osoby, které v minulosti měly s novým ředitelem konflikty. Další pracovníci - pokud se jim naskytla příležitost - raději odešli sami, z velké části kvůli direktivnímu a výhružnému stylu řízení, kterým se Kudrna prezentuje. Během jeho ředitelování ÚSTR opustila více než čtvrtina zaměstnanců.  

Lze namítnout, že odchody a propouštění se zatím odehrávaly především v administrativních sekcích ústavu. Pomineme-li, že takto rozsáhlé rošády samy o sobě vylučují kontinuitu a hladké fungování jakékoliv instituce, o chystaných zásazích do odborného směřování dobře vypovídá dramatická obměna redakčních rad dvou ústavních časopisů a v neposlední řadě i rady vědecké, která má na koncepci výzkumu dohlížet. Ve všech případech se nezanedbatelná část členů, vesměs respektovaných odborníků, vymezila proti Kudrnovým záměrům a krokům. Nové „posily“ budí často rozpaky. Z jakého důvodu se šéfredaktorem časopisu ústavního časopisu Paměť a dějiny stal sportovní publicista Jakub Šafránek a vedoucím oddělení vzdělávání policejní plukovník ve výslužbě David Zámek? Ani jeden v oboru moderních dějin dosud nepůsobil. 

Rada ÚSTR coby dozorčí orgán byla na tyto skutečnosti několikrát interně upozorněna. Pro většinu jejích členů se ale nejednalo o důvod ke znepokojení. Odborným výtkám mnozí nerozumí (a jsou tak náchylní k přejímání pokřivené optiky, kterou jim nabízí Kudrnovo vedení), manažerské přešlapy zase dlouho nevířily mediální prostor, tudíž necítili důvod, aby ředitele, jemuž před nedávnem sami poskytli mandát, usměrnili. Současné vedení tak patrně dospělo k závěru, že má jasnou politickou podporu a může zajít ještě dál. Výsledkem byl bezprecedentní zásah proti knize 13 objektů z (ne)štastného muzea, kterou po vytištění Kudrna a jeho nejbližší spolupracovníci z nikdy nepojmenovaných příčin odmítli předat do distribuce. V kombinaci s odvoláním jednoho z autorů Čeňka Pýchy z vedoucí pozice se jednalo o natolik radikální krok, že již neprošel bez povšimnutí. 

Paradoxem je, že Kudrna v roce 2020 sám burcoval proti údajné cenzuře na ÚSTR. Měla spočívat v tom, že na základě standardního recenzního řízení, kterým procházejí všechny výstupy v jakékoliv vědecké oblasti, musel upravit úvodní pasáž své knihy, jelikož nesplňovala základní odborná kritéria. Nyní to je ale Kudrna, kdo z pozice ředitele rozhodl, že jiná, řádně zrecenzovaná publikace zůstane ve skladu. Postoj přehodnotil až s několikaměsíčním odstupem a jen kvůli tomu, že nespokojení autoři se nakonec obrátili na média, načež tento skutečný pokus o cenzuru začal být veřejně diskutován. Obhajoba, že kniha nebyla distribuována z logistických důvodů, je snadno vyvratitelná.  

Rada ÚSTR Kudrnu a jeho nejbližší spolupracovníky opět podpořila; příznačně se tak stalo na neveřejném zasedání. Neveřejné bylo i slyšení v Senátu, které se rozjitřenou situací v instituci 5. dubna zabývalo. Není tedy jasné, na základě čeho část senátorů a jimi volených radních zcela neakceptovatelné jednání ředitele a jeho náměstka posvětila. Vyslali každopádně jasný signál, že excesy dua Kudrna-Nedvědický nevnímají jako větší problém.  

Jinak to vidí odborná komunita. Znepokojení nad vývojem v ÚSTR podepsalo v předchozích dnech více než 250 českých historiků napříč institucemi. Jsou mezi nimi špičky oboru. Pestré složení signatářů je další ukázkou, že Kudrnův příběh o komplotu „neomarxistů“ je holým, avšak v části médií dobře rezonujícím nesmyslem. Zdá se však, že bez ohledu na protesty odborné veřejnosti a své manažerské lapsy dostal Kudrna od politické reprezentace pomyslný bianco šek. Takto povzbuzen patrně povede ÚSTR stále více direktivní cestou, která se navíc dramaticky odklání od základních standardů odborného výzkumu moderních dějin. 

Současné vedení pochopitelně nebude ústav řídit věčně. Na základě zkušeností z minulých let se jeví jako pravděpodobné, že skončí nejpozději po dalším politickém přeskupení Senátu, a tím pádem i Rady ÚSTR. Je však sporné, zda v tu chvíli bude mít někdo chuť a energii pokusit se dodat instituci nový obsah a opět ji začleňovat do standardních odborných struktur. Ukazuje se totiž, že bez nezávislosti na aktuálním rozložení politických sil nebude nikdy imunní proti náhlým změnám, které mohou během několika málo měsíců zničit roky usilovné práce. 

Dokáže tedy taková instituce obhájit v budoucnu svou existenci? Předchozí roky ukázaly, že v demokratické společnosti má své místo. Její přínos pro základní výzkum palčivých problémů našich moderních dějin nemusí být laikům srozumitelný. Nezapomínejme však, že historici z ÚSTR vedle vědeckých aktivit prakticky denně vystupují v médiích a poskytují fundovaná stanoviska k veřejně silně poptávaným historickým tématům, často s přesahem do dnešních událostí. Didaktici z ÚSTR pak hrají důležitou roli ve velmi potřebné transformaci výuky dějepisu na základních a středních školách. Sebelepší práce z jejich strany však nedokáže ochránit jejich pracoviště před dramatickými zvraty, které plynou z jeho podřízení momentální politické většině. ÚSTR se současnými mechanismy tak bude své další fungování ospravedlňovat stále obtížněji.    

Autor komentáře byl od srpna 2015 do ledna 2023 odborným pracovníkem ÚSTR. 

Související

ÚSTR Původní zpráva

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.
Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

ústr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy