Památkový ústav podle NKÚ chyboval v účetnictví i v zadávání zakázek

Národní památkový ústav (NPÚ) v letech 2017 až 2019 chyboval v účetnictví. Nevedl v něm například dvě nemovitosti v pořizovací ceně 96 milionů Kč. Šlo o karlínskou Invalidovnu a dům v Liliové ulici v Praze. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad, chyby našel i v zadávání veřejných zakázek, v nákupu služeb či evidenci kulturních předmětů.

památkový úřad

Při inventarizaci památkový ústav třeba nezjistil, že má ve správě tři nově získané zámecké knihovny. Některé nedostatky NPÚ napravil během kontroly, uvedl NKÚ v dnešní tiskové zprávě. Vyjádření NPÚ ČTK zjišťuje.

Při evidenci a inventarizaci kulturních předmětů se NPÚ řídil podle svých vnitřních předpisů. V ČR totiž neexistuje speciální zákon, který by upravoval evidenci, inventarizaci a péči o kulturní předměty. Zvláštní zákon řeší jen sbírky muzejní povahy, vysvětlil NKÚ. Památkový ústav spravuje čtyři takové sbírky, ale ani jednu z nich neevidoval správně a neprovedl u nich inventuru podle požadavků zákona. Při oceňování archeologických nálezů nepostupoval NPÚ jednotným způsobem. V letech 2018 a 2019 pak při inventarizaci nezjistil, že má ve své správě tři nově získané zámecké knihovny.

V účetnictví NPÚ zjistili kontroloři nedostatky také v odpisování a oceňování majetku nebo účtování v nesprávném časovém období. Podle NPÚ to mělo dopad na údaje v účetních závěrkách.

Také při nákupu právních služeb nepostupoval NPÚ správně. Například u dvou smluv sjednal jejich zpětnou účinnost. Za služby, které využíval ještě před uzavřením těchto smluv, zaplatil přes 145.000 korun. Navíc zaplatil advokátní kanceláři i za služby, na které mohl využít své zaměstnance. NPÚ také zaplatil přes 240.000 korun za právní služby na základě smlouvy, která už vypršela nebo u ní byla vyčerpána maximální sjednaná částka.

Kontroloři zjistili, že NPÚ poskytoval několik let kulturní památku k bezúplatnému užívání bez smlouvy. Platnost původní smlouvy totiž skončila a další uzavřel až po čtyřech letech během kontroly NKÚ.

Památkový ústav také v několika případech nepostupoval podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zákon obešel třeba tím, že v jeden den objednal několikrát od stejného dodavatele podobné plnění, pokaždé do 50.000 Kč. Napřímo tak zadal zakázky za téměř 338.000 korun. Přímo zadal také zakázku na IT a právní služby k ochraně osobních údajů v předpokládané hodnotě téměř 400.000 korun bez průzkumu trhu, jen na základě starší poptávky na podobné služby.

V památkovém ústavu podle kontrolorů také nefungoval správně vnitřní kontrolní systém. NPÚ například platil faktury po splatnosti, proplácel prostředky v rozporu se smlouvou nebo objednávkou. Při nákupech pak nedodržoval schvalovací postupy, uzavíral smlouvy bez předchozího schválení příslušnými zaměstnanci a bez předběžné kontroly před vznikem závazku.

NPÚ je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Ve správě má stovku státních hradů, zámků a dalších objektů.

Úřad práce vyplatil lidem po tornádu přes 71,9 milionu

22.07.2021 11:24 Úřady práce vyplatily lidem na jihu Moravy, jejichž domovy poničilo před čtyřmi týdny tornádo,…

Koncem července nebude možné pár dnů žádat o vydání pasu či občanky

16.07.2021 17:01 Koncem července nebudou moci lidé několik dnů žádat o vydání cestovního pasu a občanského průkazu.…

Stavebních úředníků bude kvůli novému zákonu méně

15.07.2021 12:57 Počet stavebních úředníků se s novým stavebním zákonem sníží ze současných zhruba 7000 na 5000, a…

Za slovní útoky by podle Stříže měly padat jen podmínky

14.07.2021 13:59 Verbální trestné činy, například nenávistné útoky na sociálních sítích, by se podle nového…

Stříž řekl, že chce hájit veřejný zájem, bez ohledu na dopady v politice a…

13.07.2021 10:48 Nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž řekl, že chce vždy vystupovat ve veřejném zájmu, bez…

Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z manipulace se zakázkami

09.07.2021 18:01 Aktualizováno Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z nadhodnocování zakázek, škoda je až osm milionů korun. Chyby…

Do odklízení následků bouří se zapojily desítky vězňů

01.07.2021 14:40 Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i…

Ministerstvo financí bude potřebovat na financování dluhu téměř 741 miliard

30.06.2021 16:09 Aktualizováno Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 740,7 miliardy Kč. To je o…

Do obcí postižených tornádem ode dneška zajíždí mobilní pošta

28.06.2021 15:25 Do Moravské Nové Vsi a Lužic, tedy obcí silně zasažených tornádem, ode dneška zajíždí mobilní pošta…

Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

21.06.2021 16:18 Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro…

Související:

Právě se děje