Asociace má znalecký posudek, který potvrzuje, že OC jsou bezpečná

Asociace nákupních center má znalecký posudek, který potvrzuje, že prostředí obchodních center je bezpečné. Na základě odborného odhadu a předchozích zkušeností při otevření všech prodejen se mobilita lidí podle ní zvýší jen o jednotky procent. Mnohým maloobchodním prodejcům hrozí bankrot nebo vážné ekonomické problémy. Další prodlužování uzavření obchodů považuje asociace za neefektivní. ČTK to dnes řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené
doporučujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na mimořádném jednání vlády přišel s návrhem na uvolnění maloobchodu od pondělí. Vzhledem k pandemické situaci ale kabinet téma odložil. Havlíček se k němu chce vrátit příští týden a v závislosti na aktuálních datech šíření nákazy navrhne další kroky.

"Je nám líto, že i přes avizovaný příslib pondělního dootevření obchodů o tomto kroku vláda dnes ani nehlasovala. Plně si uvědomujeme vážnost situace a to, že se čísla nelepší. Je ale zjevné, že tento nárůst s námi nesouvisí. Spojování maloobchodu s jinými sektory nedává smysl a je potřeba nás z této debaty vymanit," uvedl Kubíček.

Asociace má podle Kubíčka posudek od soudního znalce v oblasti zdravotnictví a molekulární genetiky Omara Šerého, že obchodní centra nejsou zdrojem nákazy. Ve velkém centru odborníci podle něj tento týden provedli desítky stěrů z madel, tlačítek, košíků, rukou prodavaček a ze vzduchu. Výsledky podle něj potvrdily nulovou kontaminaci koronavirem.

Situace v maloobchodu je podle Kubíčka vážná. Prodejci nevědí, jaké zboží objednat, zda zimní, jarní či letní. Je proto podle něj nutné vnést do stavu základní jistotu. Prodlužování uzavření obchodů nepřispívá ke zlepšení, přitom stojí enormní společenské náklady, uvedl dále.

OC se podle něj chtějí chovat zodpovědně. "Věříme, že zavedení respirátorů, o kterém bylo v tomto týdnu rozhodnuto, zlepší stávající situaci a podpoří ochotu obyvatel dodržovat pravidla," řekl. Doplnil, že tato nařízení mohou navíc OC vymáhat, protože jsou na to vybavena.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní hygieničkou bude od poloviny března Svrčinová, potvrdil Babiš

04.03.2021 18:27 Aktualizováno Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.…

Připravujeme pracovní povinnost i pro středoškoláky, oznámil Blatný

04.03.2021 18:00 Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty…

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav postižení na celém území

04.03.2021 17:19 Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový…

O Polsku se zatím nejednalo, specialisty z ambulancí bychom využili na…

04.03.2021 17:00 Společnost Nemocnice Pardubického kraje nepotvrdila, že by jejich koronaviroví pacienti, kteří jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama