Češi nařízení o respirátorech dodržují, obchodní centra posílila ostrahu

Většina lidí po celé republice dodržuje vládní nařízení, podle něhož je ode dneška nutné mít na frekventovaných místech zakryté dýchací cesty respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami. Lidé jednoznačně preferují respirátory, zjistila ČTK. Policisté nebo například pracovníci ostrahy v obchodních centrech zatím nemuseli řešit žádné významnější konflikty.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

V pražském metru ráno převažovaly respirátory, občas měl někdo nasazeny dvě chirurgické ústenky, ojediněle byla k vidění i kombinace látková rouška a přes ni ústenka. Pouze látkovou roušku, nákrčník či šálu již neměl takřka nikdo, zpravodajka ČTK zaznamenala pouze jednoho takového cestujícího. V metru se každých deset minut opakuje hlášení upozorňující na to, že ode dneška platí nová pravidla.

Také v obchodních centrech poblíž Palmovky měli všichni zákazníci i personál respirátor nebo dvě roušky. Respirátory nasadili i lidé, kteří čekali na okolních zastávkách a většina pasažérů tramvaje jedoucí z Kobylis do centra. V Poliklinice Modřany dodržovali ráno povinnost nosit respirátor všichni, lékaři i pacienti. Kolem stánku v obchodním centru DBK na Budějovické, kde se respirátory a nanoroušky prodávaly, se vytvořil hlouček zájemců o koupi.

Disciplinovaní byli lidé i v ulicích Brna. "Už v předchozích dnech jsme si všimli, že si lidé pořídili respirátory, kterých bylo vidět v ulicích i na přestupních uzlech výrazně víc. Dnes se to jenom potvrdilo," řekl mluvčí městské policie Jakub Ghanem. Respirátory neměli například někteří cyklisté nebo lidé na koloběžce.

Venku lze ještě do konce února nosit jen podomácky vyrobenou látkovou roušku. V Kladně, největším středočeském městě, ovšem měla ráno respirátor i řada lidí procházejících centrem. Při vstupu do magistrátu pracovnice úřadu kontrolovala, zda příchozí mají respirátor nebo alespoň dvě roušky, což dodržovala drtivá většina příchozích.

Ve zlínské MHD lidé až na výjimky nosí respirátory. Měla je většina cestujících v centru i na největším sídlišti zlínském Jižní Svahy. Část z nich si však respirátor nasazovala až po příchodu na zastávku těsně před příjezdem jejich spoje. Někteří měli respirátor uvnitř vozů stažený pod nosem, šlo však pouze o ojedinělé případy.

Také v Ústí nad Labem dominují respirátory. V lokalitách, jako je Krásné Březno, kde žijí lidé se sociálními problémy, někteří využili možnost vzít si dvě chirurgické roušky. Několik lidí v centru města mělo i nanoroušky, pouze ve výjimečných případech měli někteří šátek či látkovou ústenku.

V Českých Budějovicích v prodejnách a na čerpacích stanicích většina lidí používala ráno respirátory, málokdo měl dvě chirurgické roušky. Řada lidí je nosila i při běžném pohybu v ulicích, které však byly prázdnější než v jiných dnech. V centru Jihlavy nebyli vidět lidé, kteří by neměli respirátor na zastávkách MHD, v obchodech nebo v bance. Na rozlehlém náměstí si ale hodně lidí respirátor sundalo a nesli ho v ruce. Větší problémy nezaznamenal jihlavský dopravní podnik. "Až na výjimky se dá říci, že jsou lidé slušní a snaží se, asi pochopili, že ta situace je vážná," řekl ČTK ředitel podniku Radim Rovner.

V prodejnách na sídlišti v Ostravě-Hrabůvce ani na zastávkách MHD dnes ráno nebylo možné zahlédnout nikoho, kdo by neměl správnou ochranu nosu a úst. Pracovník jednoho z velkých supermarketů v 09:00 řekl, že od rána vstoupili do obchodu jen dva lidé, kteří neměli patřičný ochranný prostředek, a že je na tento nedostatek hned upozornil. Také v pardubickém trolejbuse lidé nařízení dodržovali. Děti měly zpravidla chirurgické roušky, jedno například ale respirátor s obrázky v menším provedení pro drobnější obličeje.

V Sokolově, který patří mezi okresy, které jsou už více než týden uzavřené, lidé měli nosit lepší typ ochrany úst a nosu už dříve. Dnes většina lidí na ulici i v obchodech respirátory měla. Také bezdomovec, který před nákupním centrem prosil o pár drobných, měl na tváři dvě roušky, i když už značně špinavé.

Především respirátory se chránili i lidé v Olomouci. Ochranu dýchacích cest někteří nosí i při pohybu ve městě. Respirátory používají především senioři, měli je ale i mladí lidé.

Ministerstvo zdravotnictví chce nařízením nosit respirátory třídy FFP2 nebo KN95, případně zdvojené roušky zvýšit ochranu před koronavirem, který se v Česku nyní šíří v nakažlivější britské variantě. Děti od dvou do 15 let nemusí nosit respirátor, protože pro ně podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nejsou dostupné. Nemohou ale dál používat podomácky vyrobenou roušku, musí to být nejméně zdravotnická obličejová maska nebo jiná s vyšší ochranou, například nanorouška.

OC zvýšila počet pracovníků ostrahy, kontrolují nošení respirátorů

Některá obchodní centra (OC), v souvislosti s novou povinností nosit na místech se zvýšenou koncentrací lidí respirátory či nanoroušky, zvýšila počet pracovníků ostrahy. Ti dodržování nařízení kontrolují, případně jsou připraveni poskytnout návštěvníků respirátor zdarma. OC na opatření upozorňují plakáty u vstupů i interním hlášením.

Někde jsou k dispozici stánky či automaty na prodej respirátorů a roušek. Zákazníci přes navigační cedule OC také informují, ve kterých prodejnách si mohou ochranné pomůcky koupit. ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího správy obchodních center realitně-poradenské společnosti CBRE Pavel Urban.

"V OC jsme navýšili počty pracovníků ostrahy, kteří celou situaci monitorují. V případě porušení nařízení mají za úkol zákazníky poučit. Zároveň obchodní centra ve správě CBRE nakoupila velké množství respirátorů a pokud zákazník nebude respirátor mít, tak mu ho ostraha poskytne zdarma," uvedl Urban. První hodiny provozu s novým opatřením byly podle Urbana bez komplikací, lidé požadovanou ochranu obličeje nosí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama