Česko se řítí do propasti. Další kraje vyčerpaly kapacity JIP, vláda zváží pracovní povinnost

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíce. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů.

Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16.642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za rok epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Vyplývá to z aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví.

Vláda zváží uložení pracovní povinnosti ambulantním lékařům. Pomáhali by v nemocnicích, řekl novinářům po dnešním jednání krizového štábu vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Uvedl, že podobně jako v Pardubickém kraji může být kapacita nemocnic naplněna i v dalších regionech. Ukazuje se přitom, že problém není v počtu přístrojů či lůžek, ale v množství personálu, dodal.

Růst počtu pacientů s covidem a také nedostatek zdravotnického personálu vede v ČR k situaci, kdy se kapacita intenzivní péče blíží vyčerpání. V některých krajích, jako jsou Plzeňský a Karlovarský, aktuálně nejsou pro pacienty s covidem žádná volná lůžka na ARO a JIP, jinde se kapacita vyčerpání blíží.

Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, takže celkové počty obsazených lůžek jsou vyšší. Třeba ze zhruba 4000 lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO v Česku je nyní volných jen 575, tedy asi 14 procent. Pro covidové pacienty je určeno 156 z nich. Pardubický kraj kvůli kritické situaci v nemocnicích vyhlásil v úterý odpoledne stav hromadného postižení osob.

Podíl pozitivních testů na koronavirus v úterý stoupl na 44,6 procenta z pondělních 31,4 procenta. Vyšší byl naposledy na začátku ledna. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už přibližně 1,27 milionu případů covidu-19. Aktuálně je v zemi nemocných asi 155.000 lidí. Od začátku epidemie zemřelo 20.941 lidí s covidem-19. V posledních dnech přibývá denně 170 až 180 úmrtí.

Nejvíce se v současnosti covid-19 šíří na Tachovsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 1413 nakažených. Za Tachovskem následuje Kolínsko s 1300 nakaženými v přepočtu.

Od konce loňského prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Podáno bylo od té doby k úternímu večeru přes 700.000 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo asi 246.000 lidí.

Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke dnešku se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii. Pokles reprodukčního čísla měl tentokrát vliv na snížení skóre protiepidemického systému ze 79 bodů na 76.

Nadále to odpovídá nejpřísnějšímu, tedy pátému stupni, od čtvrtého ho ale dělí jen bod. Indexem se koncem loňska řídila opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota podle ministerstva zdravotnictví není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

V Česku je třetím dnem omezen volný pohyb lidí mezi okresy, omezení spolu s dalšími restrikcemi mají platit tři týdny. Firmy nad 250 zaměstnanců musejí ode dneška začít testovat pracovníky.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) nemocnice Jan Hamáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy