Česko zvažuje, že na nákup vakcíny na covid dá přes 2 miliardy korun

Česko by se mohlo připojit k iniciativě Evropské komise (EK) na nákup vakcíny proti covidu-19, investovat by mělo letos a v příštím roce až 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes projednala vláda. Česko by se muselo zavázat, že odebere předem stanovené množství vakcíny od jednotlivých výrobců, uvažuje se o šesti. Podle odhadů by mohla být vakcína dostupná už na konci letošního roku.

Iniciativa počítá s tím, že všechny členské země by v první fázi měly dostat vakcínu pro tři procenta populace, následně pak pro 20 procent. Nejdříve by měli být očkovaní zdravotníci, pak starší obyvatelstvo s více nemocemi. "Pokud budou státy požadovat více, bude tato potřeba uspokojena až v momentě, kdy ostatní státy budou mít pokryto 20 procent populace," uvádí dokument.

Část nákladů může být nutné podle smlouvy uhradit i v případě, že nakonec nebude vývoj očkovací látky dokončen. Odhadovaná cena za jednu dávku je 10 až 11 amerických dolarů (asi 220 až 242 korun). Patnáct procent z celkové částky by mělo být zaplaceno už během letošního podzimu. Zbytek se doplatí, až bude očkování k dispozici.

Podle odhadů uvedených v materiálu, který předložilo ministerstvo zdravotnictví, by bylo v první vlně očkováno asi 3,5 milionu lidí. Zdravotníků je zhruba 200.000, starších 65 let dva miliony a dalších 1,3 milionu lidí mladších, ale v riziku kvůli chronickým nemocem. U některých vakcín se imunita vytvoří až po dvou dávkách, bude jich tedy třeba asi sedm milionů. Náklady se mohou pohybovat od 500 milionů po pět miliard korun.

Česko se formálně k této iniciativě EU připojilo v červnu. Budoucí mechanismus počítá s tím, že její výbor vyjedná smlouvy s jednotlivými výrobci smlouvy. Každá země pak bude mít pět dní na to, aby poslala počet dávek, které od něj bude vyžadovat, případně se ke smlouvě nepřipojila. Objednané dávky pak bude povinnost odebrat. O uzavírání jednotlivých dílčích smluv s výrobci vakcín bude podle materiálu rozhodovat za českou stranu ministr zdravotnictví.

Materiál také předjímá, že smlouvy s výrobci budou uzavírané průběžně a nebude tak možné nabídky porovnávat mezi sebou. "Rozhodnutí, zda objednat požadované množství od jednoho výrobce nebo dodávky rozdělit mezi více, je politické rozhodnutí každého státu," píše se v materiálu. Zatím EK jedná se šesti výrobci, firmami Astra Zeneca, Sanofi, Johnson & Johnson, BioNTech/Pfeizer, CureVac a Moderna.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že první smlouva o smlouvě budoucí se společností AstraZeneca je již na stole a Česko má do pátku čas se k ní připojit, což také učiní. "Data jsou zatím velmi slibná. Předpokládáme, že se k této smlouvě tak, jak dnes bylo projednáváno na vládě, připojíme a objednáme určitý objem vakcín od této společnosti," poznamenal.

Vzhledem k velmi rychlému vývoji vakcín a jeho vysoké finanční náročnosti bude muset podle materiálu Česko velmi pravděpodobně přijmout odpovědnost za případnou újmu způsobenou očkováním jako podmínku včasného dodání očkovací látky.

Ministerstvo bude muset zajistit distribuci vakcíny, tedy vybrat distributora a uhradit jeho služby. Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je pravděpodobné, že vakcínu uhradí přímo stát a nebude přenášet náklady na občany ani na zdravotní pojišťovny. Podle průzkumů veřejného mínění se chce nechat očkovat proti covidu-19 asi 60 procent Čechů. Zatím není jasné, jestli budou očkovat praktičtí lékaři nebo třeba očkovací centra.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

Více souvisejících

očkování evropská komise Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé

Dva lidé zemřeli a desítky osob utrpěli zranění při pokračujících nočních ruských útocích na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojence k uvalení dalších protiruských sankcí a k poskytnutí další vojenské pomoci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy