Do Česka dorazila další zásilka vakcíny Pfizer/BioNTech, mutace koronaviru nepotvrzena

Zhruba polovina dodávky vakcín proti covidu-19 avizovaná na čtvrtek 7. ledna už podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dorazila do Česka. Řekl to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci ministerstva. Výrobce je dodává přímo do očkovacích center v nemocnicích. Na to, že dnes dorazily do Prahy, upozornil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodávky vakcíny od společností Pfizer a BioNTech by měly přicházet každý týden.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

ČR podle Blatného aktualizovala své požadavky na dodávky vakcíny, která je zatím v EU jediná schválená. Místo čtyř milionů dávek by chtěla až osm milionů, přijdou ale později.

"Distributor je dodává přímo jednotlivým centrům, neavizuje to dopředu. Není nám to úplně příjemné, ale nemůžeme s tím nic dělat," uvedl ministr. Podle hlášení nemocnic bylo podle Blatného do pondělí naočkovaných asi 13.000 lidí. Přesná data o dodávkách vakcíny i počtu očkovaných ministerstvo bude zveřejňovat vždy ve čtvrtek.

Od pondělí se očkuje ve všech krajích, většinou zdravotníci nebo senioři v nemocnicích či domovech důchodců. Dosavadní vakcinační strategie počítá zpočátku s očkováním ve 30 centrech v nemocnicích, postupně by se pak měli zapojit praktičtí lékaři. Kapacity se budou navyšovat podle toho, jak bude Česko dostávat další dodávky vakcíny.

První dodávka do Česka dorazila v sobotu 26. prosince. Šlo o symbolický počet 9750 dávek, který byl stejný pro všechny země EU. Před koncem roku ministerstvo povolilo používat z jedné lahvičky místo původně plánovaných pěti dávek až šest. Umožňuje to výrobce tím, že látky dává do lahvičky více, počítá se ztrátami při aplikaci. Druhá dodávka obsahovala 23.400 dávek, dorazila 30. prosince.

V ČR nebyla identifikována mutace koronaviru z Británie

Národní referenční laboratoř podle Blatného výskyt nové mutace v Česku nepotvrdila. Neznamená to ale, že by mohl vyloučit, že se v ČR vyskytuje. Z dosavadních vyšetření to ale nevyplývá, sdělil na základě dat od Barbory Mackové, jež od ledna vede laboratorní skupinu na ministerstvu zdravotnictví a zároveň působí jako vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Kvůli nové mutaci koronaviru jsou zpřísněny podmínky návratu z Velké Británie a Severního Irska do ČR. Lidé, kteří v zemích pobývali v posledních dvou týdnech více než 12 hodin, musejí ode dneška předložit potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního či PCR testu na koronavirus. Test musí být proveden na území Spojeného království nejpozději 72 hodin před započetím cesty. Po příletu z Británie je nadále povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

Česko také kvůli nové mutaci koronaviru zastavilo lety z Británie od poledne 21. prosince, den předtím zavedlo pro lidi vracející se z ostrovů povinnou domácí karanténu. Lety v tu dobu dočasně zrušily i další evropské státy, Francie uzavřela hranici s Británií. Přímé lety z Londýna do Prahy s podmínkou předložení negativního testu byly obnoveny den před Štědrým dnem.

Negativní test na covid je nyní podmínkou i při přechodu britsko-francouzských hranic při využití trajektu nebo tunelu pod Lamanšským průlivem, kde před Vánocemi uvízly i stovky českých kamionů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Ministerstvo doporučilo přerušit očkování proti koronaviru první dávkou

27.01.2021 16:25 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví při jednání se zástupci krajů dnes doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům…

V Česku už se aplikovalo 222.450 dávek vakcíny

27.01.2021 14:51 Aktualizováno Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222.450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v…

Stát se opět obrátí na seniory. Místo peněz jim nyní pošle dopis

27.01.2021 12:10 Občané nad 80 let dostanou dopis s informacemi o očkování proti covidu-19, řekl po dnešním zasedání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama