Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700 nově nakažených, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 700 méně. Dál také ubývá testů, pojišťovny je od 5. května hradí jen se žádankou od lékaře. Hospitalizovaných s covidem bylo ve čtvrtek 138 lidí, nejméně od poloviny loňského září, před týdnem jich statistiky evidovaly asi 200. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nakažených v uplynulých sedmi dnech ani jednou nepřesáhly 500 a o víkendových dnech byly nižší než 100. V mezitýdenním srovnání klesly ve všech dnech kromě středy, kdy přibylo o jednotky případů víc. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden 16 nově nakažených, před týdnem to bylo 22. Situace v regionech se liší, nejvyšší incidenční číslo, 30, je hlavním městě, naopak nejnižší v Plzeňském kraji, kde za poslední týden testy odhalily osm nakažených na 100.000 obyvatel.

Laboratoře od minulého pátku provedly přes 36.000 testů, o týden dříve jich bylo téměř 41.000. Podíl pozitivních vzorků u nejčastějších preventivních testů klesl ve čtvrtek pod procento. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se covid ve čtvrtek prokázal u necelých tří procent a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, u 11 procent.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, 40.280 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. Za uplynulých sedm dní bylo obětí 13, o týden dříve zemřelo s covidem devět lidí. Údaje z posledních dní se ale při dalších aktualizacích mohou ještě měnit.

Zájem o očkování v mezitýdenním srovnání mírně klesl. Za posledních sedm dní si pro vakcínu proti covidu přišlo asi 12.800 lidí, o týden dříve byl zájem zhruba o tisícovku vyšší. Většina lidí si nyní chodí pro třetí, posilující dávku. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, posilující dávku dostalo 4,2 milionu z nich.

 

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Ilustrační foto

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

Pět let po vypuknutí pandemie covidu-19 si odborníci stále kladou otázku, jak hluboký dopad tato globální krize zanechala na nejmladších členech společnosti. Děti, které během pandemie vyrůstaly nebo se dokonce narodily, vykazují známky vývojových zpoždění, narušené socializace a vzdělávacích ztrát, jejichž důsledky mohou přetrvávat po celý život.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy