Firma Respilon představila respirátor, který hubí viry. Skládá se ze tří částí

Firma Respilon, jež od léta vyrábí v brněnském Technologickém parku respirátory, dnes představila respirátor, který podle výrobce hubí zachycené viry. Kromě nanovlákenné membrány obsahuje i oxid mědi.

Ilustrační foto

Společnost chtěla tyto respirátory nabízet už na jaře, jenže měla výrobu jen v zahraničí, takže se jí to kvůli omezení obchodu v době první vlny pandemie nepodařilo. Svou objednávku na 400.000 kusů kvůli tomu zrušil i stát. Firma za tu dobu například vycizelovala tvar respirátoru, vyplývá z vyjádření výkonné ředitelky Jany Zimové.

Firma v létě spustila výrobní linku v Brně a začala s výrobou bílých respirátorů zachytávajících viry. Nyní je nahradily masky pro hubení virů tělové barvy. "Skládají se ze tří vrstev. Ta s tělovou barvou obsahuje akcelerovaný oxid mědi a je zvnějšku i zvnitřku, bílá vrstva s nanovlákennou membránu je uprostřed. Viry, které membrána zachytí, oxid mědi zlikviduje. Je to samosterilizační respirátor, který zůstane čistý a lze jej kumulativně využít až 30 hodin," řekla ČTK Zimová.

Nový typ respirátoru vážícího 3,7 gramu vyjde zhruba na 200 korun. "V Brně nyní budeme vyrábět tenhle typ a uvidíme, zda bude ještě poptávka po bílém respirátoru, který jsme nabízeli doposud. V zahraničí také vyrábíme respirátor s uhlím, který eliminuje pachy," dodala Zimová.

V Brně zatím funguje jedna linka. Druhá se podle ředitelky spustí do měsíce a bude vyrábět tělový respirátor s jiným tvarem. Plně automatizovaný stroj obsluhují dva lidé. Každý kus ručně kontroluje třetí pracovník. K využití je také speciální přístroj, na kterém si technici mohou ověřit kvalitu výrobku.

Zajištění výroby v Brně firmu stálo více než 30 milionů korun. V provozu pracuje přes 30 lidí. Za předpokladu, že pojedou obě linky, tam firma vyrobí průměrně kolem 80.000 respirátorů denně, i když kapacita je téměř dvakrát vyšší. Důvodem je minimalizovat poruchovost strojů.

Respirátory s oxidem mědi měla firma už na jaře dodat ministerstvu zdravotnictví, které od objednávky ustoupilo, protože výrobce nedokázal garantovat termíny dodávky. "Na konci loňského roku jsme tento produkt původně plánovali dodat na trh za rok. Kvůli koronaviru jsme se snažili výrobu urychlit. Byla v tom jistá míra naivity i entuziasmu. Je to velké ponaučení, na jehož základě jsme se také rozhodli pořídit si vlastní výrobní kapacitu v Brně. Po spuštění první linky jsme tyhle respirátory dolaďovali a aby stroje nestály, vyráběli jsme bílé masky," řekla Zimová.

Podle výroční zprávy za rok 2018 zveřejněné ve Sbírce listin hospodařil Respilon se ztrátou čtvrt milionu korun, čistý obrat přesahoval pět milionů. Výroční zpráva za loňský rok zatím není k dispozici. Firma se letos dostala do sporu s Vysokým učením technickým kvůli autorským právům a nedávno jí Česká obchodní inspekce uložila dvě pokuty v celkové výši 210.000 korun. Jedna padla za nedostatečné informování o možnosti reklamace a druhá za chybějící prohlášení o shodě i návod. Podle Zimové byla jedním z důvodů nedostatečná legislativa, což ale inspekce odmítla.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje