Inzerát na podporu očkování se nepovedl. Kritizují ho experti, opozice i Babiš

Velkou debatu spustilo v týdnu zveřejnění prvního oficiálního inzerátu na podporu očkování proti koronaviru z dílny ministerstva zdravotnictví. Výsledek kritizují experti, premiér Andrej Babiš i opozice, která po spuštění kampaně před pár dny volala.

Inzerát ministerstva zdravotnictví na podporu očkování.
doporučujeme

Z nedávného průzkumu agentury STEM, který si nechalo vypracovat ministerstvo zdravotnictví, podporuje plošné očkování proti koronaviru 52 procent lidí. Dalších 16 procent občanů váhá. Právě ty by mohla přesvědčit kampaň na podporu této myšlenky.

V tomto týdnu apelovali na její vznik také zástupci opozice. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) na sociální síti konstatoval, že bez očkování se nikam nehneme. „Proč už teda měsíc, dva, neběží slibovaná kampaň na podporu očkování ministerstva zdravotnictví? Dělá v tom baráku vůbec někdo něco? Zdá se, že čekají, že to za ně zase vymyslí dobrovolníci,“ uvedl.

Resort zdravotnictví tento týden představil první výsledek kampaně. V novinovém inzerátu se snaží lidem vysvětlit, proč by se měli nechat proti nemoci očkovat. Odmítá v něm také některá nepravdivá tvrzení o vakcinaci. Kritici inzerátu poukazují na nepovedenou grafickou podobu inzerátu i na jeho nevhodnou formu.

Vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová na twitteru inzerát rozebrala. Upozornila například na nevhodně zvolené titulky, které si podle jejího názoru „lidé spojí a budou se domnívat, že je to proti očkování“.

Oficiální komunikaci ministerstva v tomto duchu kritizoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Nechci kolegům radit, ale tohle všechny jen vyděsí,“ napsal na twitteru. „Tohle vypadá jako inzerát anti-vax lobby,“ připojil se k výtkám prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Hejlová vytkla autorům inzerátu i volbu obrázku. „Jehla lidi vystraší, vzbuzuje nepříjemné emoce. To je odradí od přečtení textu,“ konstatovala. Odbornici se nelíbí ani opakování dezinformací v textu. „Spáčský efekt povede k tomu, že si lidé zapamatují, že si to někde přečetli v novinách, a tím pádem by na tom mohlo něco být,“ dodala.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ministerstvo rovněž podrobil kritice. „Musí připravit nějakou kampaň. Doufejme, že bude vypadat jinak než ten inzerát, který jsem viděl, který byl úplně katastrofální, poznamenal s tím, že již volal ministrovi Janu Blatnému (za ANO), aby si našel pořádné marketéry. Kampaň má navíc podle názoru předsedy vlády zpoždění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 20:32 Aktualizováno V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace, uvedl Blatný

18.01.2021 19:42 Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 19:05 Aktualizováno Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama