Inzerát na podporu očkování se nepovedl. Kritizují ho experti, opozice i Babiš

Velkou debatu spustilo v týdnu zveřejnění prvního oficiálního inzerátu na podporu očkování proti koronaviru z dílny ministerstva zdravotnictví. Výsledek kritizují experti, premiér Andrej Babiš i opozice, která po spuštění kampaně před pár dny volala.

Inzerát ministerstva zdravotnictví na podporu očkování.

Z nedávného průzkumu agentury STEM, který si nechalo vypracovat ministerstvo zdravotnictví, podporuje plošné očkování proti koronaviru 52 procent lidí. Dalších 16 procent občanů váhá. Právě ty by mohla přesvědčit kampaň na podporu této myšlenky.

V tomto týdnu apelovali na její vznik také zástupci opozice. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) na sociální síti konstatoval, že bez očkování se nikam nehneme. „Proč už teda měsíc, dva, neběží slibovaná kampaň na podporu očkování ministerstva zdravotnictví? Dělá v tom baráku vůbec někdo něco? Zdá se, že čekají, že to za ně zase vymyslí dobrovolníci,“ uvedl.

Resort zdravotnictví tento týden představil první výsledek kampaně. V novinovém inzerátu se snaží lidem vysvětlit, proč by se měli nechat proti nemoci očkovat. Odmítá v něm také některá nepravdivá tvrzení o vakcinaci. Kritici inzerátu poukazují na nepovedenou grafickou podobu inzerátu i na jeho nevhodnou formu.

Vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová na twitteru inzerát rozebrala. Upozornila například na nevhodně zvolené titulky, které si podle jejího názoru „lidé spojí a budou se domnívat, že je to proti očkování“.

Oficiální komunikaci ministerstva v tomto duchu kritizoval i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Nechci kolegům radit, ale tohle všechny jen vyděsí,“ napsal na twitteru. „Tohle vypadá jako inzerát anti-vax lobby,“ připojil se k výtkám prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Hejlová vytkla autorům inzerátu i volbu obrázku. „Jehla lidi vystraší, vzbuzuje nepříjemné emoce. To je odradí od přečtení textu,“ konstatovala. Odbornici se nelíbí ani opakování dezinformací v textu. „Spáčský efekt povede k tomu, že si lidé zapamatují, že si to někde přečetli v novinách, a tím pádem by na tom mohlo něco být,“ dodala.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ministerstvo rovněž podrobil kritice. „Musí připravit nějakou kampaň. Doufejme, že bude vypadat jinak než ten inzerát, který jsem viděl, který byl úplně katastrofální, poznamenal s tím, že již volal ministrovi Janu Blatnému (za ANO), aby si našel pořádné marketéry. Kampaň má navíc podle názoru předsedy vlády zpoždění.

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

20.06.2021 13:05 Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez…

Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala…

20.06.2021 10:22 Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny…

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje