Odborníci kvůli šíření varianty omikron doporučují zkrátit izolaci a karanténu, zvýšit kapacity testování a testy zdarma i pro neočkované. Navrhují také trasovat nejdříve nejčerstvější případy, případně prioritně zdravotníky.
Uvedli to odborníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (Bisop), kteří zveřejnili návrhy, jak je podle nich nutné v příštím týdnu upravit systém testování, trasování, izolací a karantén, aby byl stále efektivní. O zkrácení izolací a karantén na pět dní po vzoru některých dalších zemí by ve středu mohla jednat vláda.
Dobu mezi vystavením žádanky a testem na covid je podle odborníků potřeba maximálně zkrátit. Stát by si podle nich měl udělat analýzu dostupnosti testů v jednotlivých regionech a na základě toho navýšit kapacity testování tak, aby čekací doba v žádném regionu nebyla delší než 24 hodin. Odborníci jsou také pro větší využívání antigenních testů, které dělají zdravotníci. Pozitivní výsledek takového testu by v případě, že má pacient zároveň symptomy covidu, měl být považován za dostatečný pro izolaci. Testy zdarma by podle odborníků měly být dostupné i pro neočkované. Placení testů jako motivace k očkování se podle nich už vyčerpala. "Součástí tohoto kroku by mělo být posílení využívání samotestů. Ve Velké Británii jsou v lékárnách zdarma přístupné testy proveditelné doma, je také možné si je nechat doručit domů poštou," uvedli.
Kritickým místem celého systému je podle odborníků také doba od výsledku testu k trasování pozitivního pacienta a jeho rizikových kontaktů. Zástupci Bisop proto doporučují větší automatizaci například pro kolektivy, kde je infekce častá. Ve školách už by mělo fungovat, že v případě výskytu pozitivního případu se žákům či učitelům automaticky vystaví žádanka na test. Podobně by to mohlo podle odborníků fungovat v pracovních kolektivech či sociálních zařízeních. Možnost vlastního trasování, které usnadňuje hygienikům práci, navrhují odborníci dát i firmám či orgánům státní správy. Nyní ji mají jen jednotlivci.
Bisop doporučuje nejprve trasovat nejčerstvější případy, u kterých je větší šance zabránit dalšímu šíření nákazy. Nyní hygienici a externí spolupracovníci vyřizují případy od nejstarších. Stát by měl zvážit i možnost, že by se prioritně testovali a trasovali zdravotníci podobně, jako je tomu v Norsku.
Protože je varianta omikron více infekční, hrozí, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti. Při počtu 30.000 až 50.000 nových případů denně by u desetidenní izolace mohlo být v jednu chvíli v izolaci 300.000 až 500.000 lidí. K tomu je potřeba připočítat také jejich rizikové kontakty, které budou v karanténě. "V jednu chvíli tak může být v izolaci či karanténě i pět až deset procent populace," uvedli odborníci. Doporučují proto zkrácení doby izolace a karantény, které by bylo podmíněné negativním testem na konci.
Související
Audit odhalil, proč pandemie covidu napáchala v Evropě tolik škod
Zuckerberg: Biden mi nařídil, ať Facebook cenzuruje covid, včetně humoru
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Evropa se chystá na povodně. Slovensko čeká stoletou vodu, v pohotovosti je Německo i Polsko
před 1 hodinou
Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů
před 1 hodinou
Zemřel Chad McQueen, syn legendárního hollywoodského herce
před 2 hodinami
Musk označil australskou vládu za fašisty
před 2 hodinami
NATO už je součástí války, tvrdí Putinův muž. Podle něj řídí ukrajinskou armádu
před 3 hodinami
Meteorologové opět rozšířili výstrahu. Povodně už hrozí téměř v celé ČR, sledujte radar
před 4 hodinami
Situace je horší, než se čekalo. Jižní Čechy se připravují na katastrofu
před 4 hodinami
Volby v USA: Trump odmítl další debatu s Harrisovou
před 5 hodinami
Harrisová předběhla Trumpa. Po první předvolební debatě vede o pět procent
před 5 hodinami
Meteorolog vysvětlil, proč Evropu zasáhlo extrémní počasí
Aktualizováno před 5 hodinami
Česko se probouzí do deštivého počasí. Hladiny řek stoupají
před 6 hodinami
Policie uzavřela D1 před Brnem. Havarovala nákladní souprava
před 7 hodinami
KLDR poprvé zveřejnila fotografie zařízení na výrobu materiálu pro jaderné zbraně
před 7 hodinami
Počasí den poté: Meteorologové řekli, jak bude po konci platnosti výstrahy
před 8 hodinami
Putin varuje: Západ riskuje válku, pokud podpoří útoky Ukrajiny na ruský týl
včera
Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu
včera
Mbappé se po odchodu do Realu Madrid pře s PSG o 55 milionů eur
včera
PŘEHLED: Kde hrozí velká voda? K nejohroženějším místům patří i některá města
včera
Ukrajinci mají ve svém arzenálu novou věc. Jde o psy a roboty v jednom
včera
Platy státních zaměstnanců mohou čekat změny. Stanjura řekl, co by upravil
Velkým tématem v uplynulých týdnech byl růst platů státních zaměstnanců, o jehož výši se dohadovala vláda s odbory. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se do budoucna musí odměňování lidí ve veřejné sféře zásadně změnit.
Zdroj: Jan Hrabě