Kvůli udržení epidemie pod kontrolou je třeba hlídat mutace, varují vědci

Příznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důsledný monitoring nebezpečných variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.

Eurozpravy.cz

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. "Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel," uvedli vědci v prohlášení.

Kvůli maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba podle nich sledovat vznikající hrozby, tedy nebezpečné mutace viru, a vhodně na ně reagovat.

"Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahých plošných opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem výrazně levnější," uvedla Ruth Tachezy z iniciativy.

Podle vědců je důležité zásadně omezit import nebezpečných mutací ze zahraničí, a to pomocí opatření na hranicích schengenského prostoru a na letištích. Varianty viru je také třeba výrazně lépe monitorovat na území České republiky pomocí sekvenování. Je podle nich zásadní navýšit počty sekvenací a zefektivnit celý systém. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat, dodali členové iniciativy.

Navrhují také soustředit se na cílená a preventivní opatření, která lze dodržet, co nejdřív plně naočkovat co nejvíce lidí a také sledovat vývoj v zahraničí, a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

"Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky," uvedla členka iniciativy Markéta Tomková. "Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy výrazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokých hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahým plošným opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobých nepřímých důsledků," poznamenal Daniel D. Novotný.

Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů korun. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků z iniciativy koroNERV asi jedna až čtyři miliardy korun denně, dodali vědci.

Sekvenací laboratoře porovnávají genetickou informaci viru s už objevenými variantami, případně zaznamenávají nové. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kapacita pro sekvenování je při současné epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba kapacitu zvýšit, budou podle Babiše zapojené i další odborné instituce.

Témata: EZ

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje