Lidé nechodí na testy na covid. Čísla odhalují proč

Ze statistik vyplývá, že každý pátý testovaný na covid-19 je pozitivní. Nejen, že to ukazuje na rozšíření nového typu koronaviru v populaci, ale i na nízký počet testů. Řada lidí se ale nechce nechat otestovat. A experti nyní prozrazují proč.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Statistiky o počtech testů a nakažených podle Českého rozhlasu ukazují, že čím dále to mají lidé k odběrovému místu, tím méně se nechávají testovat. V místech, kde jsou testy dostupnější, se lidé nechávají testovat častěji.

Jak server upozorňuje, Světová zdravotnická organizace v květnu doporučila, že by pozitivita testů měla být menší než pět procent. Naopak vyšší číslo naznačuje, že řada nakažených není otestovaná. To se projevuje i v některých českých regionech, kde testy je až třetina testovaných nakažená.

"Jdou poměrně vážné signály, které jsou i doložené, že v menších sídlech lidé nechodí na testy, protože je to pro ně (vzdálenost) samozřejmě bariéra," tvrdí šéf statistiků Ladislav Dušek.

navzdory nižším číslům se podle něj nemoc dál šíří a přes bezpříznakové nakažené se dostane k seniorům či dalším rizikovým skupinám. To vede k tomu, že v nemocnicích přibývají nakažení. 

Řešením by mohl být vyšší počet testovacích míst, podle ministerstva zdravotnictví ale jde o odpovědnost krajů. "Odběrová místa zřizují krajské úřady na základě žádosti a po odsouhlasení provozního řádu krajskou hygienickou stanicí," uvedla Jitka Nováčková z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 18:52 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 18:48 V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

V Praze vznikne velké očkovací centrum, schválila to vláda

18.01.2021 18:30 Aktualizováno Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni na dnešním zasedání…

Blatný chce v úterý vyřešit očkování náměstkyně Šteflové

18.01.2021 18:28 Se náměstkyní Alenou Šteflovou, která se nechala ve Státním zdravotním ústavů (SZÚ) přednostně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama