Maláčová chce širší testování v domovech důchodců

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat. Uvedla to po jednání vlády.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se vyslovila pro transparentní evidenci přijatých a spotřebovaných ochranných pomůcek. Stát do nich dosud investoval deset miliard korun.

V případě situace v litoměřickém domově pro seniory, kde je ode dneška potvrzeno 52 pozitivních klientů testovaných na přítomnost COVID-19 ze 72, zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nebylo rozhodnuto, jak o ně bude v nejbližších dnech postaráno.

"Platí, že pokud je možné, aby tam lidi zůstali, tak to je lepší varianta. Případně je možné použít náhradní kapacity," uvedl Vojtěch. Zmínil tak pondělní dohodu vlády s hejtmany, že pro nemocné klienty domovů v případě nutnosti zajistí potřebné zařízení kraje. Ministr zdůraznil, že v každém případě musí být o seniory postaráno.

O možnostech krajů nalézt dodatečné kapacity pro nemocné budou podle Maláčové jednat ve středu zástupci vlády s hejtmany. Stát se s kraji bude muset podle ní domluvit, kdo se o nemocné postará, když budou v karanténě či nemocní i zaměstnanci domovů. Uvedla, že aktivizováni byli studenti sociálních oborů, ale zřejmě to nebude dostatečné. Na Vysočině už v domově důchodců pomáhají hasiči, podle dřívějších slov ministra vnitra a šéfa krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) ani oni ale nebudou stačit. Hamáček proto chce o pomoci jednat s vojáky, nešlo by podle něj ale o zdravotnickou sílu, ale výpomoc.

Vojtěch na tiskové konferenci po dotazu na odpovědnost státu za zajištění ochranných pomůcek v domovech seniorů podotknul, že ze zákona padá povinnost provádět protiepidemiologická opatření na provozovatele domovů. "Není férové svalovat to na nás, snažíme se řešit to cíleně na místě," uvedl s tím, že situace se vyvíjí, vláda přijímá režimová opatření a on věří tomu, že počet domovů s infikovanými klienty nebude razantně narůstat.

Podle Maláčové je třeba nastavit transparentní systém evidence rozdělování ochranných pomůcek na úrovni státu i krajů, ale také jednotlivých institucí. "Přála bych si, aby všechny instituce zveřejňovaly, kolik dostaly a komu kolik daly," uvedla. Schillerová dodala, že stát dosud do ochranných pomůcek investoval víc než deset miliard a "musí už to být cítit".

Asociace poskytovatelů i zdravotnické odbory už začátkem března žádaly pro pracovníky sociálních služeb o ochranné pomůcky. Upozorňovaly na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh. Ministerstvo zdravotnictví uvádělo, že nejdřív je potřeba zásobit zdravotníky. Kraje si pak také stěžovaly na to, že dostaly k rozdělení výrazně méně ochranných prostředků, než očekávaly.

Někteří členové vlády minulý pátek oznámili, že do sociálních služeb míří 200.000 respirátorů. O víkendu uvedli, že se rozváží půl milionu pomůcek. Podle šéfa asociace poskytovatelů Jiřího Horeckého sociální služby dostaly ale jen malou část.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory tlačí na Vojtěcha: Odměny patří všem zdravotníkům, ne jen za péči o…

04.06.2020 16:18 Aktualizováno Odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží podle zdravotnických odborů všem zdravotníkům, ne pouze…

Nakažených koronavirem přibylo ve středu v Česku nejvíce za 11 dní

04.06.2020 09:47 Nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku dál stoupl, ve středu přibylo 74 pozitivních případů,…

I výzkum vývoje vakcíny s sebou nese riziko neúspěchu, říká pro EZ Povolná…

03.06.2020 20:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Důrazně odmítá kritiku směřující na její odbornost. Vedoucí tiskového oddělení…

Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

03.06.2020 16:52 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy