Zdravotnický materiál, který pro očkování proti covidu pořizuje Správa státních hmotných rezerv (SSHR), má sloužit jako rezerva k objednávce ministerstva zdravotnictví ze společného tendru Evropské komise. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. První dodávku do skladu podle něj správa očekává ve čtvrtek, a to 16.000 lahviček ředicího roztoku o objemu 100 mililitrů (ml). Dodat je má společnost Baxter Czech.
Server iROZHLAS dnes napsal, že vakcínu proti koronaviru stát zatím dodává bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je podle webu musí brát ze svých zásob a upozorňují, že jich nebudou mít dostatek. Česko se také připojilo ke společnému celoevropskému tendru, unie objednává materiál z Číny, informoval server.
Švagr dnes připomněl, že vláda v polovině prosince uložila správě nakoupit šest milionů sad jehel a stříkaček, dále také ředIcí roztok a jehly a stříkačky na ředění očkovací látky. "Tyto zásoby mají sloužit jako rezerva. Pro samotné očkování proti covid-19 by se mělo využít 12 milionů jehel a stříkaček ze společného tendru Evropské komise, které objednalo ministerstvo zdravotnictví," uvedl.
SSHR podle něj v prosinci okamžitě oslovila možné výrobce a dodavatele a během několika dní uzavřela smlouvy na dodání zdravotnického materiálu, jehož objednání dostala za úkol. "Ve čtvrtek by nám měli do skladu přivézt 16.000 kusů ředicího roztoku o objemu 100 ml. Na konci ledna by pak měly přijít injekční stříkačky a také jehly a stříkačky, které jsou potřeba pro ředění očkovací látky," dodal.
Z dřívějších příspěvků na twitterovém účtu správy vyplývá, že šest milionů kusů injekčních stříkaček by do státních rezerv do konce ledna měla dodat slovenská společnost Chirana T. Injecta. Dalších 800.000 jehel a 800.000 injekčních stříkaček pro ředění očkovací látky má pak do 29. ledna dodat firma Perfect Distribution. Na konci roku SSHR podepsala dvě smlouvy dohromady na šest milionů jehel - čtyři miliony slíbila dodat opět společnost Perfect Distribution a dva miliony pak firma B. Braun Medical. I v twitterových příspěvcích správa opakovaně podotýká, že materiál má sloužit jako rezerva.
Web iROZHLAS dnes dále uvedl, že ve společném celoevropském tendru, na který Švagr odkazuje, pak Česko požaduje osm milionů stříkaček s pevnou jehlou, 12 milionů stříkaček a 12 milionů jehel. Server podotkl, že ČR se k tendru připojila až v prosinci, komise to přitom členským zemím nabízela už v říjnu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden řekl, že dodávka materiálu z Číny by mohla trvat až dva měsíce. Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) ministerstvu zdravotnictví nabídl, že pomůže s rychlejší dopravou pomůcek z Číny.
Podle dokumentu, který loni 7. prosince projednala vláda, bude Česko potřebovat zhruba 12 milionů jehel a stříkaček. Ministerstvo zdravotnictví ale k minulému čtvrtku evidovalo u 16 podřízených nemocnic a zdravotnických zařízení 369.075 stříkaček a 282.420 jehel pro aplikaci vakcíny a kromě toho ještě 679.325 stříkaček a 317.880 jehel pro ředění. Vládní očkovací strategie na možnost nedostatku očkovacích pomůcek upozorňuje. "Vzhledem k předpokladu celosvětového navýšení spotřeby tohoto materiálu však může hrozit, že na trhu nebude především v průběhu jara k dispozici dostatek tohoto zboží," píše se v ní.
Související

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
očkování , Správa státních hmotných rezerv (SSHR)
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Mladík se v Praze tragicky zřítil z mostní konstrukce. Případ řeší policie
před 1 hodinou

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
před 1 hodinou

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
před 2 hodinami

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště
před 3 hodinami

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
před 3 hodinami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 4 hodinami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 5 hodinami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 6 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 7 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera
Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Zdroj: Lucie Podzimková