Ministerstvo zdravotnictví má vyřešit přeplnění antigenních testovacích míst

Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol vyřešit situaci, kdy povinné testování ve firmách zaplnilo veřejná testovací místa na koronavirus, řekl po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Stát by podle něj například mohl přispívat občanům na nákup samotestů v obchodech či lékárnách podobným způsobem jako přispívá firmám.

Povinné testování musely firmy zahájit minulý týden. Velké nad 250 zaměstnanců měly s testováním začít ve středu a dokončit ho mají do 12. března. Střední podniky s 50 až 249 pracovníky s testováním měly začít v pátek. Ode dneška se povinnost týká i větších úřadů. "Celá řada firem si to vyložila tak, že naplno využívá kapacity systému antigenního testování pro veřejnost," kritizoval dnes Hamáček.

Testování je proto pro zájemce, kteří se netestují kvůli zaměstnání, prakticky nedostupné, připustil vicepremiér. "Ministerstvo zdravotnictví dostalo za úkol připravit návrh změny a dalšího postupu tak, aby se toto riziko velmi rychle odstranilo," uvedl. Ministři v posledních dnech apelovali na firmy, aby místo posílání zaměstnanců do veřejných míst testy prováděly prostřednictvím svého lékaře či samotestů.

Stát přispívá na firmám na jeden test 60 korun. "Za mě by bylo ideální, kdyby ta kompenzace byla pro každého občana, nebylo to vázáno na firmy. Každý občan by měl z fondu prevence těch nějakých 60 korun kompenzaci a mohl by si to využít k otestování v zaměstnání nebo pro vyzvednutí samotestu v lékárně či jiném obchodě, jako to mají třeba v Rakousku," uvedl Hamáček. Ulevilo by to podle něj i obcím a krajům. Řada opozičních stran tvrdí, že příspěvek 60 korun je nedostatečný, žádají až stokorunu, aby bylo možné využívat dostatečně kvalitní testy.

Ministři už v pondělí připouštěli, že problém budou muset řešit určitým vládním opatřením. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) označil zaplnění veřejných testovacích míst za problém. "Apeloval bych na zaměstnavatele, aby minimálně či vůbec nevyužívali veřejná testovací místa, ta jsou pro veřejnost," řekl po pondělním jednání vlády.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Vláda rozhodla o budoucnosti lékařských pohotovostí. Změní se zřizovatel

Povinnost zajistit občanům základní síť lékařských pohotovostních služeb má přejít z krajských úřadů na zdravotní pojišťovny. Návrh příslušné novely zákona o zdravotních službách ve středu schválila vláda. Schválila rovněž návrh novely zákona o sociálních službách, kterým se má přesunout agenda související s vyplácením nepojistných sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem a s vydáváním průkazů osoby se zdravotním postižením z pracovišť Úřadu práce ČR pod Českou správu sociálních zabezpečení.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Jan Hamáček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy