Na úřadu vlády se nosí roušky, na Hradě při ceremoniích

Na úřadu vlády se kvůli prevenci covidu-19 nosí roušky ve společných místech s výjimkou kanceláří a jednání, při kterých lze držet dostatečné rozestupy. ČTK o tom dnes informoval tiskový odbor Strakovy akademie. Pražský hrad požaduje zakrytá ústa a nos při ceremoniálních akcích, dnes mimo jiné při jednání soudců či jmenování nové rektorky Univerzity obrany v Brně.

Úřad vlády ČTK sdělil, že v posledních dnech byli na koronavirus testováni lidé v okolí premiéra Andreje Babiše, podle serveru Blesk.cz se testy týkaly zhruba stovky lidí. Od pátku také úřad vlády zavedl preventivní povinnost nošení roušek ve společných prostorách. Netýká se kanceláří a jednání, kde je organizátor schopen dodržet rozestupy.

Zpřísněná hygienická opatření platí i na Pražském hradě. Při dnešním jmenování soudců museli mít všichni účastníci akce ve vnitřních prostorách roušky. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že roušky jsou předepsány při ceremoniálních akcích. U služebního vstupu do středního traktu Hradu je také recepce nově chráněna sklem, opatření však nesouvisí s epidemií koronaviru, ale s rekonstrukcí vstupních prostor, která začala už na počátku roku.

Kancelář Poslanecké sněmovny se podle Martiny Lustigové ze sněmovního tiskového odboru řídí nařízeními, která vydává vláda, ministerstvo zdravotnictví nebo hygienická služba. "V prostorách Sněmovny, například u vstupu do budovy, je k dispozici dezinfekce. Zaměstnancům kanceláře Sněmovny je doporučeno dbát na dodržování hygienických opatření," uvedla.

Dolní komora Parlamentu podle ní zatím nemá v plánu žádnou akci s účastí přes 100 osob, kdy by byly roušky nutné. "Krizový štáb Kanceláře Poslanecké Sněmovny monitoruje situaci a reaguje dle potřeby," dodala Lustigová.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Vláda ČR prezident čr Pražský Hrad Poslanecká sněmovna Miloš Zeman Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 46 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy