Nemocnice na Bulovce chystá velkou rekonstrukci, projekt má stát miliardy korun

Nemocnice na Bulovce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) připravila projekt na stavbu nového pavilonu a opravy stávajících za 4,5 miliardy korun. Posunula se podle něj i jednání s Prahou, která vlastní část budov a pozemky v areálu. Novinářům to řekl na dnešním otevření porodních apartmánů nemocnice. Podle ředitele nemocnice Jana Kvačka požaduje magistrát asi 100 milionů korun za pozemky, které by rozvoj nemocnice umožnily. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připravuje jejich vlastní ocenění.

Nemocnice Na Bulovce
doporučujeme

"V projektu je rekonstrukce Bulovky a nový pavilon, kam se přestěhuje urgentní příjem, chirurgie, operační obory, ORL," řekl Babiš. Podle Kvačka jde o pozemky v horní části areálu, kde stojí státní budovy ze 70. a 80. let. "Vypadá to, že jsme se dostali v jednáních s Prahou k průlomu. Na stole existuje kompromis, který by umožnil rozvoj nemocnice," dodal. Očekává dohodu v horizontu jednotek měsíců. Vůle magistrátu je podle něj i zrekonstruovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

Cenu nového objektu odhaduje Kvaček na 3,5 miliardy korun, kromě přesunutých oddělení by tam vznikly i nové operační sály. "Pokud by v letošním roce došlo ke směně a stát by garantoval, že peníze přijdou, tak můžeme začít dělat projektovou dokumentaci během příštího roku a v roce 2023 bychom mohli začít reálně stavět," řekl na dotaz ČTK. Další asi miliardu by nemocnice investovala do opravy novějších budov, které jsou státní.

V minulosti byly na stole obě varianty, jak převod provozu nemocnice na Prahu, tak objektů na stát. Zvažovala se také stavba nové nemocnice v Letňanech. Celý areál by potřeboval podle vedení nemocnice opravy nebo dostavby za zhruba 6,5 miliardy korun. Jen městské budovy vyžadují téměř tři miliardy. Podle Kvačka by se ale díky novému projektu mohly postupně opustit a nechat k využití městu.

Požadavek Prahy je podle Kvačka zhruba na 100 milionů korun, stát prostřednictvím ÚZSVM připravuje vlastní nabídku. Peníze na stavbu nového objektu chce Babiš získat z evropských fondů, podle něj je osm miliard vyhrazených pro zdravotnictví málo. "Musíme přesvědčit Evropskou komisi, aby nám dala pro zdravotnictví podstatně víc peněz," uvedl. Ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) připomněl, že nemocnice má největší příjem pacientů od zdravotnické záchranné služby mezi všemi pražskými, kromě Pražanů do ní směřují i lidé z části Středočeského kraje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda počítá s pomocí armády při testování na koronavirus. Projedná…

09.07.2020 20:56 Aktualizováno Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na onemocnění covid-19.…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

09.07.2020 20:42 Aktualizováno Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Česko je na případnou druhou vlnu koronaviru dobře zásobené, ubezpečil…

09.07.2020 17:22 Policejní sklad v Opočínku u Pardubic dnes přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti…

Piráti žádají testování zaměstnanců všech dolů OKD na koronavirus, Vojtěch…

09.07.2020 17:18 Aktualizováno Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy