Není opětovný návrat roušek přehnaný? Epidemiolog se vyjádřil jasně

Opětovné zavedení povinného zakrývání úst a dýchacích cest na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí a další avizované změny, kdy se uvnitř budov nebude smět potkávat najednou více než 500 lidí, a kdy některé kraje zavedly roušky v lékárnách a všech typech zdravotních a sociálních zařízeních přijde přehnané vedoucímu lékaři Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiřímu Beranovi.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jsou mírně přehnaná. Myslím, že opatření nazvaná jako preventivní jsou víceméně represivní,“ nechal se epidemiolog slyšet v rozhovoru pro Český rozhlas Plus s tím, že by ale býval raději za rychlejší testování a trasování kontaktů, bez něhož není v naší moci zastavit nárůst nemocných.

Kritikou nešetřil Beran ani směrem k ministerstvu zdravotnictví, které nemělo dopustit, aby laboratoře poskytovaly výsledky testů nemocným a hygienikům do dvou dnů. "Laboratoře jsou schopny vyrobit výsledky do 24 hodin, a aby na to měly 48 hodin, je špatně,“ vyjádřil svůj názor. Kdyby byly známy do jednoho dne, podařilo by se do dvou dnů zjistit všechny jejich kontakty.

"Reálně to ale chodí tak, že ti lidé, kteří jsou pozitivní, tak pak volají svým známým a dalším kontaktům, aby si sami zašli na covid test. To je vůbec nejdůležitější. To, že budeme nosit roušky, je až sekundární, protože se nám budou pořád multiplikovat nové případy z kontaktů. Když kontakt necháme tři čtyři dny běhat pozitivní, jak se nám to stalo na severu Moravy, tak je to velmi špatné,“ konstatoval lékař.

Klinický psycholog Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zároveň také varoval před špatným informováním lidí, které se může neblaze podepsat na lidské psychice a zvyšovat úzkost.

"Kdyby byla přísnější opatření zase zavedena, tak se tomu všichni přizpůsobíme a zas budeme doufat, že ta rozhodnutí dělají odpovědní politici. Nicméně opětovné nasazení roušky vyvolá ve všech hlavách velký otazník, který bude směřovat buď k úzkosti, nebo k rezignaci na celou situaci,“ uzavřel s tím, že jsou Češi poměrně disciplinovaní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama