Odměny lékařům nebudou být posuzovány jako mimořádný příjem

Mimořádné koronavirové odměny zdravotníků nemají být posuzovány jako mimořádný příjem podle insolvenčního zákona a zahrnuty do splátky oddlužení. Je to závěr Vrchního soudu v Praze, který vyhověl odvolání zdravotní sestry. Píše o tom dnes server Česká justice. Podle soudu by bylo amorální vzít zdravotníkům v oddlužení tyto mimořádné odměny.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Odejmout některým zdravotníkům - dlužníkům v insolvenčním řízení - toto mimořádné finanční ocenění státu jen proto, že nedomyšleně novelizovaný insolvenční zákon expressis verbis (pozn. - výslovně) na takovou situaci prozatím vůbec nepamatuje, vnímá odvolací soud jako zjevnou nespravedlnost a amorálnost, již je třeba bez zbytečného prodlení napravit, neboť covid-19 nepočká, než si vše 'legislativně ošetříme'," cituje server z usnesení soudu.

Zdravotní sestra požádala podle serveru na konci října Krajský soud v Praze, aby jí nebyla zvýšena splátka kvůli mimořádné koronavirové odměně. V procesu oddlužení je od roku 2018 a z průměrného platu 27.000 korun čistého měsíčně splácí mezi 11.000 a 18.000 korunami. Insolvenční správce její žádost doporučil, Krajský soud v Praze ale její žádost zamítl, píše web.

Vrchní soud odvolání sestry vyhověl. Jednak konstatoval nesprávnou aplikaci insolvenčního zákona, ale především došel k závěru, že výdělečná činnost spojená s nasazením sestry během péče o pacienty s koronavirem je zcela mimo rámec běžného standardu vyžadovaného schváleným oddlužením, píše server. Jakkoli podle VS koronavirová novela insolvenčního zákona výslovně tuto situaci neřeší, nejde o záměr zákonodárce, nýbrž o jeho opomenutí a nedomyšlení všech důsledků.

Pokud by sestra byla i v dalších měsících příjemcem obdobných odměn v souvislosti s její péčí o pacienty, má krajský soud rozhodnout i bez návrhu o tom, že se taková odměna do výpočtu splátky nezapočítá, uvedli podle serveru soudci v závěru.

Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče dostali za jarní vlnu covidu odměnu 75.000 korun, pokud mají celý úvazek. Ostatním pracovníkům náležela odměna 30.000 korun. Tam, kde nemocnice nevyplatily zdravotníkům odměny dříve, dostali je z příspěvku státu k říjnové výplatě. Odměny za druhou vlnu by podle prosincového vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohli zdravotníci dostat letos v prvním čtvrtletí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět stupňů PSA nestačí, říká vědec z Oxfordu. Kvůli britské mutaci je…

19.01.2021 18:51 Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu…

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 18:03 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Zájem o antigenní test je menší, termíny jsou i na zítra

19.01.2021 17:49 Zájem lidí o dobrovolný antigenní test se proti konci prosince snížil. Poslední dny je jich…

V Česku bylo podáno 130 tisíc vakcín, v rámci EU je to podle Blatného…

19.01.2021 17:19 Aktualizováno V Česku bylo k dnešním 11:00 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podáno 129.829…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama