Ohnisko jihoafrické mutace: Nakazilo se šest celníků z Liberce

U šesti pracovníků Výcvikového střediska služební kynologie v Heřmanicích na Liberecku byla zjištěna či je podezření na nakažlivější, takzvanou jihoafrickou mutaci covidu-19. Jde o čtyři občanské zaměstnance a dva celníky. Dalších 40 pracovníků celní správy je v karanténě, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Informaci o nákaze celníků dnes přinesl server HlidaciPes.org s tím, že se zřejmě nakazili při kontrole na ruzyňském letišti v Praze. Podle Prudičové to není prokázané, neboť kontroly na letišti se zúčastnil jediný nakažený celník. "U tohoto pracovníka není doposud stoprocentně prokázána jihoafrická mutace onemocnění covid-19," uvedla mluvčí. Celník byl na letišti 27. února při kontrole účastníků zájezdu ze Zanzibaru, u jednoho z kontrolovaných se později nákaza jihoafrickou mutací potvrdila.

Prudičová dnes pro ČTK uvedla, že u celníka, který byl na letišti, se nákaza potvrdila 11 dnů po kontrole zájezdu ze Zanzibaru, tedy 8. března. Příznaky už o tři dny dříve měla jedna civilní zaměstnankyně z Heřmanic, která na letišti nebyla. Podle mluvčí při kontrolách na letišti dodržují veškerá bezpečnostní opatření. "To znamená ochranné obleky, dvoje rukavice, štíty, respirátory," uvedla.

Na možný přenos nákazy na letišti server upozornil na základě informací od libereckého krajského hygienika Vladimíra Valenty. "V rámci screeningu mutací, který v Libereckém kraji provádíme, byl detekován pracovník státní správy bez cestovní anamnézy. Jeho spoluzaměstnanci kynologové a psi pracují na letišti Václava Havla. Shodou okolností 'testovali' turisty ze Zanzibaru a mezi nimi byl i pacient uvedený viz výše," uvedl pro server Valenta.

Hygienici odhalili dalších 11 pozitivních kontaktů v rodinách celníků. V jednom případě se přes rodinného příslušníka nakazili i tři pracovníci jedné liberecké firmy. "Všechny tyto osoby jsou pozitivní na suspektní jihoafrickou mutaci. Pokračuje vyhledávání dalších kontaktů pozitivních a hromadný odběr kontaktů na pracovišti," dodal Valenta.

Server také uvedl, že o možném výskytu na pražském letišti informovali hlavní hygieničku a centrální řídící tým.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama