Situace se prudce zhoršuje. Česko hlásí přes 15 tisíc nakažených, zbývá 15 procent volných lůžek

V úterý přibylo v Česku 15 672 nakažených. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku na 75 bodech, tedy těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Úterní data ministerstvo zdravotnictví opět revidovalo, podle nich byl index v předchozích šesti dnech na 80 bodech. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

23:02 - Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. ČTK to sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii platil do konce března.

22:10 - V izraelském Tel Avivu se dnes pod širým nebem uskutečnil koncert. Diváci se před vstupem na akci museli prokázat takzvaným zeleným pasem, který dokládá, že byli očkováni proti koronaviru nebo nemoc prodělali. Pro svět, který usiluje o návrat k normálu, by izraelská strategie mohla představovat precedens, píše agentura Reuters.

21:24 - Rakouská obec Mayrhofen v údolí Zillertal ve spolkové zemi Tyrolsko půjde kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem do izolace. Ze 42 dosud odhalených případů infekce byla v 29 případech zjištěna takzvaná jihoafrická mutace, která je nakažlivější než běžný virus SARS-CoV-2. S odvoláním na dnešní oznámení tyrolské vlády o tom informovala agentura APA.

20:52 - Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde úřady zaznamenaly 31.518 infikovaných a k tomu dalších 277 úmrtí spojených s infekcí.

20:37 - V Praze projevilo zájem zapojit se do očkování imobilních seniorů nad 80 let 504 praktických lékařů. Ve čtvrtek jim magistrát rozveze 3600 dávek vakcíny AstraZeneca. V pátek pak magistrát očekává první dodávku vakcíny Moderna do osmi očkovacích míst určených městskými částmi. ČTK to dnes sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). 

19:39 - Evropská unie se zabývá žádostí České republiky o dočasné poskytnutí vakcín nad množství, které má Praha přidělené v rámci společné unijní distribuce očkovacích látek. ČTK to dnes sdělilo několik unijních zdrojů s tím, že posouzení takové "výpůjčky" je na členských státech. Očkovací látky si od dalších členských zemí chce půjčit také Slovensko.

19:05 - Izraelský parlament dnes povolil ministerstvu zdravotnictví poskytovat jména a kontaktní údaje občanů, kteří nebyli očkováni proti koronaviru, lokálním úřadům a ministerstvu školství. Cílem kroku, který vyvolává obavy ohledně soukromí lidí, kteří nechtějí být očkováni, je přimět neočkované Izraelce, aby si nechali dát vakcínu.

18:41 - Díky zlepšení epidemické situace ve Švýcarsku rozhodla dnes tamní vláda o uvolnění restrikcí, zavedených ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru. Část rozvolnění se týká jen mladých lidí, kteří se budou moci od 1. března opět věnovat společnému zpěvu a hraní, informovala agentura DPA.

18:10 - Při návratu do Česka z ciziny nahlásilo téměř 300.00 lidí informace o sobě prostřednictvím příjezdového formuláře na webu ministerstva zdravotnictví. Povinnost platí od září a lidé musí uvést své kontakty, místo zahraničního pobytu i adresu, kde budou pobývat po návratu. 

17:46 - Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí počet lidí v obchodech, nákupních centrech či posilovnách. Cílem je zpomalit šíření koronaviru, informovala agentura Reuters.

17:21 - Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny. Podle polských médií o tom dnes informoval polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli třetí vlně šíření koronaviru v Polsku.

17:02 - Dánsko se rozhodlo prodloužit omezení pro vstup cizinců do země do 5. dubna. Cizinci musí při příjezdu do Dánska předložit pádný důvod své cesty a negativní test na koronavirus, který není starší než 24 hodin, informovala dnes agentura DPA. Do země se tak dostanou pouze ti, kteří v Dánsku pracují, chtějí navštívit rodinu nebo třeba řidiči zásobovacích aut. 

16:30 - Prezident Miloš Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon. Řekl to dnes zástupcům ODS při jednání na Pražském hradě. Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou občanští demokraté připraveni v pátek pandemický zákon s drobnými senátními změnami schválit. Podle poslance Pavla Blažka (ODS) probírali také volební zákon. Novinářům řekl, že Zeman jim nastínil svou představu nové podoby volebního zákona, kterou Blažek považuje za přijatelnou a racionální.

16:12 - Domažlická nemocnice pokračuje v přeměně na specializovanou nemocnici pro covidové pacienty. V úterý dokončila změnu lůžkové chirurgie, a zvýšila tak svou kapacitu covidových lůžek ze 43 na 63. Během dneška se ale už nově vytvořená lůžka zaplnila a nemocnici nyní zbývají pro covidové pacienty jen dvě volná lůžka. 

15:55 - Ukrajina dnes zahájila očkování proti koronaviru, ale s jinou vakcínou, než úřady původně plánovaly. Jako první dostal injekci s očkovací látkou lékař pečující o nemocné v Čerkasech v centrální části Ukrajiny, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu s odvoláním na místní úřady.

15:32 - Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i protiepidemická opatření. Zatímco ve většině zemí světa kvůli koronaviru počet zemřelých za loňský rok stoupl, Japonsko zaznamenalo opačný trend, píše list The New York Times.

15:01 - Sdružení lékařů německých zdravotních pojišťoven (KBV) chce do očkování proti koronaviru zapojit i praktické lékaře. V dnešní výzvě politickému vedení země KBV uvádí, že díky praktikům bude možné v Německu s 83 miliony obyvatel naočkovat do konce července veškerou dospělou populaci.

14:39 - Nemocnice Vrchlabí má již zcela vyčerpanou kapacitu lůžek intenzivní péče. Pokud se lůžko na JIP uvolní, bývá do hodiny obsazeno. Celá nemocnice je nyní vytížena na 95 procent, řekla ČTK její mluvčí Libuše Kučerová.

14:25 - Jakub Hudec ze společnosti Grayling, jež mediálně zastupuje AstraZenecu v ČR, dnes ČTK sdělil, že podle jeho informací na jednáních mezi farmaceutickou firmou a zástupci EU nic o případném zdržení dodávek vakcín nezaznělo. AstraZeneca podle něj nepočítá s tím, že by nesplnila svoje smluvní závazky pro druhé čtvrtletí.

14:07 - Maďarsko dnes začalo jako první země Evropské unie očkovat vakcínou proti koronaviru od čínského výrobce Sinopharm, která zatím nemá souhlas unijních institucí. Informoval o tom maďarský premiér Viktor Orbán. 

13:52 - Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon prověřuje tři pozitivní záchyty jihoafrické mutace koronaviru, který se původně rozšířil v jedné mateřské škole v Brně. Odborníci u nich nyní provádějí takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která mutaci potvrdí. Jasno má být v pátek. 

13:16 - Pokud kabinet představí rozumná a vymahatelná opatření postavená na datech, jsme připraveni vládě podat ruku, sdělil dnes ČTK předseda ODS Petr Fiala. Reagoval tak na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), podle kterého vláda požádá o prodloužení nouzového stavu, protože chce zpřísnit opatření proti covidu-19 a pandemický zákon na to nestačí. O opatřeních k lepšímu zvládání pandemie jsou připraveni jednat i lidovci, SPD delší trvání nouzového stavu odmítá.

13:01 - Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její dcery, které zažalovaly jednu z pražských škol kvůli tomu, že škola dívce kvůli opatření vlády zakázala prezenční výuku. Ve věci už rozhodoval Městský soud v Praze, který žalobu v půlce listopadu odmítl. Dotyčné se proti rozhodnutí bránily podáním kasační stížnosti. ČTK to zjistila z webu NSS.

12:47 - Premiér Andrej Babiš informaci o hrozbě omezení dodávek vakcín AstraZeneca do Evropské unie ve druhém čtvrtletí dostal v úterý, nyní se ji snaží ověřit. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci po dopoledním jednání vlády. Podle agentury Reuters famaceutická společnost oznámila unijním činitelům, že ve druhém čtvrtletí doručí do Evropské unie méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19.

12:12 - Německo schválilo první tři rozbory pro samotestování na koronavirus. Dnes to oznámil Spolkový institut pro léčiva a medicínské produkty (BfArM). Doposud byly v Německu všechny dostupné testy určeny výhradně pro použití proškoleným personálem, laici si tak oficiálně rozbory sami provádět nemohli. 

11:54 - Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné. Premiér to řekl po jednání vlády. Babiš uvedl, že žádné další datum možného návratu dětí do škol říkat nebude. Mohlo by se totiž stát, že se opět nedodrží. Situace je podle premiéra vážná, vláda chce zpřísnit opatření.

11:48 - Laboratorní testy na pětimilionovém Slovensku za úterý potvrdily 3547 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od 12. ledna. Současně ale bylo provedeno nejvíce PCR testů za posledních téměř pět týdnů, a to 15.160. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. V Česku přibylo nejvíce nových případů infekce od 6. ledna.

11:35 - Vláda večer rozhodne o příspěvku státu na samotestování ve firmách. Na tiskové konferenci to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předpokládá, že příspěvek bude ve výši 60 korun až na čtyři testy měsíčně.

11:18 - Vláda se dnes večer sejde k dalšímu jednání a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu i po sobotě, řekl novinářům po ranním zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Opatření navázaná na chystaný pandemický zákon by podle Babiše nyní proti epidemii covidu-19 nebyla dostatečná. Vláda plánuje jejich zpřísnění. Odpoledne budou ministři jednat s opozicí, zaměstnavateli i odboráři či Národní ekonomickou radou vlády (NERV), doplnil premiér.

10:39 - Praha 6 dnes na covid-19 otestovala 400 žáků ze čtyř škol. Cílem pilotní studie je zjistit, kolik dětí, které školu navštěvují, je koronavirem nakaženo a jaký typ testu nejvíce vyhovuje potřebám škol. Výsledky šetření by měly být k dispozici během týdne. Novinářům to dnes řekla radní městské části Marie Kubíková (ODS).

10:07 - Jen nepatrné rozvolňování připustila většina domovů seniorů v Olomouckém kraji, které mezi prvními navštívily mobilní očkovací týmy. Ačkoli většina jejich klientů má za sebou již obě kola očkování, musejí se řídit stejnými epidemickými předpisy jako ostatní a k návratu do běžného života mají stále daleko, zjistila ČTK. Pro pracovníky domovů je však očkování jistotou, že jejich klienti v případě nákazy koronavirem nebudou tak zranitelní.

9:35 - Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků, sdělila dnes ČTK mluvčí úřadu Aneta Lednová. První etapa registrací učitelů i nepedagogů má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků s přednostním právem na vakcínu budou mít na starosti ředitelé. Nejpozději ve čtvrtek obdrží školy unikátní kódy, kterými se při registraci bude ověřovat profese. Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. Další fáze očkování zaměstnanců škol by se podle úřadu mohla spustit zhruba za tři týdny.

9:13 - V Praze přibylo v úterý 1995 potvrzených případů koronaviru, je to třetí nejvyšší nárůst od loňského březnového začátku epidemie. Více jich laboratoře odhalily naposledy 5. ledna, kdy byl nárůst rekordní. V mezitýdenním srovnání je úterní nárůst vyšší asi o 600, oproti pondělí zhruba o 700. Už několikátým dnem se zvyšuje počet aktivních případů, od vypuknutí epidemie jich je nyní v Praze nejvíce. Aktuálně se v hlavním městě potýká s nákazou 15.602 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

8:56 - Ve středních Čechách v úterý přibylo 2565 nakažených covidem-19. Nárůst byl nejvyšší od 5. ledna, kdy počet vzrostl o 2645 případů, a o 500 případů vyšší než ve stejný den před týdnem. Aktuálně je v regionu 20.571 lidí nakažených koronavirem, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:24 - V úterý v ČR přibylo 15.672 případů, nejvíc od 6. ledna a o 3071 více než minulé úterý. Celkem je nyní v ČR 1,184.352 nakažených, 19.682 osob zemřelo a nyní je 6817 hospitalizovaných.

7:57 - V Německu za uplynulý den přibylo 8007 nových případů nákazy koronavirem, což je o asi 450 více než před týdnem. Nových obětí covidu-19 zaznamenala země 422, minulou středu ohlásily německé zdravotnické úřady 560 úmrtí. Dnes o tom s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) informovala agentura DPA.

7:38 - Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání, volných je asi 15 procent. Žádost o pomoc německých nemocnic s českými pacienty a aktuální vývoj epidemie covidu-19 dnes projedná Ústřední krizový štáb, mimořádně dnes zasedá i vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Centrum Brna rozdá každému obyvateli 10 roušek, Znojmo 5 respirátorů

26.02.2021 16:45 Obyvatelé městské části Brno-střed si mohou na úřadě zdarma vyzvednout deset chirurgických roušek.…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 16:34 Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu, aby obstál před…

26.02.2021 15:54 Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama