Plánovaná nemocniční péče se v nejbližší době neobnoví

Elektivní, tedy plánované zákroky se v nemocnicích v blízké době neobnoví kvůli množství hospitalizovaných s koronavirem. Počet hospitalizovaných by musel klesnout asi na 2000, nyní je takových pacientů 5800. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
doporučujeme

Dodal, že se zastavil pokles denních přírůstků nakažených, což zřejmě působí šíření britské mutace koronaviru. Kdyby předchozí trend poklesu pokračoval, dostával by se už podle něj počet hospitalizovaných pomalu na úroveň, kdy by bylo možné zahájit i plánované operace a zákroky. Počty nově nakažených ale stagnují.

Podle Duška proto není ani v únoru ani na začátku března pravděpodobné, že by počty hospitalizovaných klesly dostatečně. "Dalších deset dnů budeme rádi, když zůstane ta stagnace," řekl.

Dodal, že poměr pozitivních testů z celkového počtu provedených se drží zhruba na 28 procentech, což je poměrně hodně. "Pokud by to začalo růst, tak je to naprosto jednoznačná známka toho, že dochází ke zvyšování virové nálože v populaci," vysvětlil. To už by podle něj znamenalo vážné problémy, protože nemocnice by navázané zvýšení počtu hospitalizovaných přestaly zvládat. Dušek dále řekl, že senioři stále tvoří 17 až 19 procent ze všech nakažených.

Reagoval také na informaci, že nemocnice do statistik pacientů s koronavirem nehlásí ty hospitalizované s nemocí, kteří už mají negativní test, přestože v zařízení stále leží s navázanými potížemi. Dušek tuto informaci potvrdil, problém však podle něj neznamená.

Počet takových pacientů se podle něj liší. "Může to být až 20 procent," řekl. Pokud leží na intenzivních lůžkách, ta jsou stále v jiném systému hlášena jako obsazená. "Z toho víme, že zátěž nemocnic je pokračující," vysvětlil. Nejde podle něj o nic nového, systém tak funguje delší dobu a poskytuje pro řízení zdravotnictví dostatečné informace. Jedním z důvodů, proč je tak nastaven, je ulehčení administrativy nemocnicím, uvedl Dušek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 14:47 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 09:00 Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama