Po ošetření dítěte v nemocnici se stal z holčičky nemohoucí ležák

Zarážející případ fatálního selhání lékařů? Ačkoliv se zdravotní sestře podařilo i s bezvládným dětským tělíčkem dostat do ordinace, bylo už pozdě. Sice se díky včasnému zásahu podařilo pětileté Denisce vrátit život, ale s trvalými následky v podobě celkového ochrnutí. Podle nepravomocného rozhodnutí plzeňského okresního soudu je vina na straně soukromé Nemocnice u sv. Jiří v Plzni.

Nemocnice u sv. Jiří v Plzni
doporučujeme

Podle informací serveru Novinky.cz se lékařům nepodařilo včas diagnostikovat život ohrožující onemocnění. Převoz do specializovaného pracoviště fakultní nemocnice byl navíc nařízen pozdě, a ještě k tomu se špatnou sanitkou.

Soud ve svém zkoumání dal za pravdu rodičům, kteří se s nemocnicí soudí o finanční odškodnění. Jaká bude jeho výše, se teprve stanoví. Požadováno je přes deset milionů korun.

Srdce přestalo bít

Deniska byla hospitalizovaná ve zmiňované soukromé nemocnice 12. listopadu kvůli bolestem břicha. Navzdory přetrvávajícím problémům jí tamní lékaři dostatečně nevyšetřili a ani nepátrali po jejich příčinách. Teprve až za několik hodin, kdy se stav holčičky výrazně zhoršil, jí převezli do plzeňské fakultní nemocnice, ale už bohužel pozdě. Dívka začala v důsledku zauzlovaných střev kolabovat, a to natolik, že jí přestalo bít srdce.

„Zvracela krev a oči obracela v sloup. Postupně přestávala reagovat, až upadla do bezvědomí. Držela jsem ji v náručí. Saniťák bouchal na dveře ordinace, ale bez odezvy. Otevřeli, teprve až když jsem do nich začala kopat,“ vzpomínala zdravotní sestra Olga F. na příjezd na chirurgickou ambulanci Fakultní nemocnice v Plzni.

V rozsudku mimo jiné také stojí, že Nemocnice u sv. Jiří nejenže pochybila, když nezajistila dětské pacientce náležité vyšetření, ale zároveň jí ani nepřidělila patřičnou sanitku pro transport do fakultní nemocnice. Převážela jí běžným vozidlem, nikoliv tím, který disponuje vybavením pro případ ohrožení na životě.

Vyšetření pomalé

"Těsně před převozem byla dívka ve stavu, kdy z příznaků bylo zřejmé, že se může jednat o náhlou břišní příhodu nebo jiné závažné onemocnění vyžadující péči chirurga. Nemocnice v takový okamžik měla a mohla preventivně předpokládat další zhoršení stavu, kdy bude nutné během přepravy pacientovi poskytnout velmi intenzivní péči. Přesto zajistila převoz jen spoře vybavenou sanitkou bez lékaře, a to jen za účasti sestry, která pacientku celou dobu držela v náruči,“ uvedl soud s poznámkou, že takový postup značí porušení zákonné povinnosti.

Soudní znalec Martin Zítka dále poznamenal, že nemocnice nereagovala dostatečně na problémy dítěte. "Nikdo samozřejmě nemohl předpokládat, že se může jednat přímo o zauzlování střev, což je výjimečné, ale mohlo se jednat o jakoukoliv jinou náhlou břišní příhodu. Specializované vyšetření na chirurgii mělo přijít dříve, a to s ohledem na to, že stav pacientky se nezlepšoval, přetrvávaly bolesti břicha a docházelo k jeho postupnému vzedmutí. Lékaři například nereagovali ani na velmi malé množství vylučované moči,“ argumentoval.

Šance na uzdravení je malá

"Transport dítěte s podezřením na náhlou břišní příhodu, které krátce předtím zvrací krev, běžnou sanitkou pouze v doprovodu sestry je špatný postup hraničící s nedbalostí,“ pozastavil se v rozsudku i nad způsobem transportu dětského pacienta do fakultní nemocnice.

"Je ležící bez schopnosti samostatného pohybu. Musí být krmena žaludeční sondou. Dokáže se lehce usmát, zvládne několik slabik a reaguje na členy rodiny. Bez plicní ventilace dokáže sama dýchat několik minut,“ píše v obžalobě s dodatkem, že šance na uzdravení Denisky je malá.

"Vzhledem ke stabilizovanému stavu dívky byl zajištěn její převoz sanitním vozem se zdravotní sestrou, když nebylo možné předpokládat akutní zhoršení zdravotního stavu,“ bránila se nemocnice proti žalobě s tím, že holčička byla po celou dobu řádně kontrolovaná a ihned v okamžiku zhoršení stavu došlo k jejímu převozu na chirurgii.

"Apeluji na žalovanou, aby nadále takto činila, bez ohledu na to, že rozsudek pro ni může být nepříjemný. Vždy by měl být prvořadý zdravotní stav nezletilého dítěte,“ ocenil soud současný přístup žalovaného zdravotnického zařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 11:03 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V pondělí přibylo 140 případů covidu, Česko má aktuálně 5088 nemocných

11.08.2020 08:17 V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v…

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V neděli byl nejvyšší podíl nakažených na počtu testů za dva týdny

10.08.2020 19:30 V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama