Podle Schillerové je respirátorů dost, situaci chce sledovat

Prodejci v Česku mají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) velké zásoby respirátorů i zajištěné objednávky. Jsou tak připraveni na novou povinnost mít kvalitnější ochranu úst a nosu. Situaci však chce sledovat, řekla novinářům při dnešní návštěvě skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku.

Alena Schillerová
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Důvodem je horší epidemická situace s šířením britské mutace.

Schillerová uvedla, že situace v Česku je jiná než loni na jaře, kdy byl ochranných pomůcek nedostatek. "Jak jsme informováni, tak ty zásoby jsou všude velké. Nemáme žádné signály, ať už v řetězcích, ať už od výrobců," řekla.

Připomněla, že nedávno kontrolovala v řetězcích, zda po dočasném zrušení DPH snížily ceny respirátorů. Nikde se nesetkala s omezením počtu kupovaných výrobků, zásoby byly dostatečné a objednávky měli prodejci zajištěné. "Takže já si myslím, že jsou na to docela dobře připraveni, ale budu to sledovat," dodala.

Předseda SSHR Pavel Švagr poukázal na to, že od vypuknutí pandemie byla v zemi vybudována řada výrobních kapacit. "Je tady asi 15 výrobců respirátorů FFP2 a výrazně větší kapacita výrobců roušek," uvedl Švagr. Také podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jsou respirátory na trhu dostupné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama