Problém s čichem a chutí po covidu může trvat až dva roky. Lékaři doporučují půlroční trénink

Ztráta čichu a chuti není při onemocnění covidem-19 výjimečným příznakem. Podle studií jím naopak trpí většina nakažených a často se může jednat o jediný příznak. Proč vzniká je pro vědce záhadou, lékaři ale upozorňují, že tyto problémy mohou přetrvávat až dva roky.

Osmatřicetiletá Chandra Drewová z USA byla v dubnu pozitivně testována na nový typ koronaviru. S následky onemocnění se potýká dodnes. Trpí totiž poruchou čichu, parosmií.

Ta způsobila, že všechny vůně cítí zkresleně, a vše k čemu si přičichne je cítit hnilobným zápachem. Zpočátku trpěla úplnou ztrátou čichu, tedy jedním z příznaků nákazy. Čich se jí sice postupně vrátil, ale vše voní jinak, než si pamatovala. 

Kvůli následkům covidu se dosud nemůže pořádně najíst. Kdy problémy odezní netuší, a to ani lékaři. Nejde však o nijak ojedinělý případ. Většina nakažených o čich přijde, a u zhruba 7 procent lidí se objeví následné komplikace v podobě parosmie, kdy vše voní úplně jinak, než na co jsme zvyklí.

Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin při Státním zdravotním ústavu (SZÚ) upozorňuje, že zkreslení pachů není nijak neobvyklé. Existuje mnoho virů, které mohou způsobit ztrátu čichu, a to nejen koronavirů, ale i chřipkových virů a rhinovirů. 

"Ztráta čichu nebo anosmie je převládajícím příznakem přípravku Covid-19, který lze použít k diagnostice. Studie v Annals of Internal Medicine (2020) zjistila, že 86 % Covid-19 pozitivních pacientů zaznamenalo ztrátu zápachu. Většina lidí, kteří trpí náhlým nástupem anosmie z infekce SARS-CoV-2, rychle obnoví svůj pach. Většinou během čtyř týdnů u 89 % pacientů (JAMA, 2020). U zbývajících 10 procent však nadále docházelo ke ztrátě nebo zkreslení čichu," upozornil.

Proč k těmto komplikacím dochází ale zatím nikdo netuší. Vědci však na začátku pandemie zjistili, že virus se musí zachytit na dvou proteinech, ACE2 a TMPRSS2, které se nacházejí v mnoha částech těla, včetně nosu. Zdá se tedy, že koronavirus by mohl poškodit čichové neurony, které přenášejí informace o vůni z nosu do mozku. Je to ale zatím pouze teorie.

Buňky se však mohou regenerovat, tato regenerace ale podle SZÚ může trvat až dva roky a více. "Jakákoliv regenerace nervové tkáně v lidském těle je jedna z nejpomalejších regenerací, proto to všechno trvá velmi dlouho,“ tvrdí," uvádí lékař Jan Plzák.

Proces však lze urychlit, a to speciálním cvičením. "Čichový trénink je něco jako posilovna. Když dojde ke ztrátě čichu, tak je to něco podobného, jako když ztratím svalovou hmotu a musím chodit do posilovny a posilovat daný sval, aby nabyl svůj objem," řekl České televizi.

Nejúčinnější je podle něj čichání k esenci růže, eukalyptu, citronu a hřebíčku. Trénink by měl trvat půl roku dvakrát denně, pět minut ráno a pět minut večer.

Související

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy