Šíření koronaviru v ČR zpomaluje, naočkováno je přes 70 tisíc lidí

I ve středu byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku nižší oproti minulému týdnu o více než třetinu. Přibylo 10.854 nakažených, zatímco minulou středu bylo nových případů přes 17.700, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 procenta za minulou středu na zhruba 34,6 procenta.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Naočkováno proti covidu-19 bylo v Česku podle úřadu do středečních 18:00 zatím 70.680 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odhadoval, že očkovaných je 70.000 až 75.000 lidí. Očkovacích látek bylo dosud do ČR dodáno zhruba 169.000.

Denní nárůsty počtů nakažených koronavirem se ve srovnání se stejnými dny před týdnem snižují už od neděle. Také podíly zaznamenaných případů nákazy na počtech provedených testů jsou oproti předchozímu týdnu nižší. V posledních dnech ale opět stoupají. V pondělí a úterý se podíl držel ještě pod 30 procenty, zatímco ve středu už dosáhl skoro 35 procent. Nejvýše za celou epidemii se podíl pozitivních případů dostal letos 1. ledna, a to přes 52 procent.

Ve srovnání s minulým týdnem i s úterkem ubylo ve středu hospitalizovaných. Předchozí středu bylo v nemocnicích asi 7400 lidí s covidem-19 a tento týden v úterý 7500. Ve středu počet hospitalizovaných klesl na 7182, z toho zhruba 1100 pacientů bylo ve vážném stavu.

Od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku bylo zaznamenáno téměř 867.000 případů této choroby. Zemřelo 13.856 nakažených. Ve středu bylo podle ministerstva 82 úmrtí, ale počty zemřelých ve statistikách úřad pravidelně zpětně navyšuje. V předchozích dnech se denní počty úmrtí pohybovaly zpravidla kolem 150 až 170. V pátek 8. ledna bylo podle aktualizovaných údajů ministerstva zemřelých 182, což byl největší denní počet úmrtí od poloviny listopadu.

Nejvíce z celého Česka se nemoc nadále šíří na Trutnovsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100.000 obyvatel 1136 případů nákazy.

Po vánočních svátcích začalo v Česku očkování proti covidu-19. V počtu vydaných dávek vakcín proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele Česko zatím zaostává za evropským průměrem. Vyplývá to z údajů na webu Oxfordské univerzity a výpočtu ČTK. Podle dnešních údajů ministerstva přepočítaných na množství obyvatel podle čísel Českého statistického úřadu připadá na každých 100 obyvatel země zhruba 0,66 vydané dávky vakcíny. Evropský průměr činil podle Oxfordské univerzity ke 12. lednu 0,98 dávky. Třeba v sousedním Polsku to bylo ke 13. lednu 0,82 dávky a na Slovensku ke 12. lednu 0,72 dávky. Třeba v Izraeli, kde očkování začalo 19. prosince, připadá na každých 100 obyvatel už 23 vydaných dávek vakcíny.

Údaj o počtech očkování na webu ministerstva udává počet vykázaných dávek vakcíny. U vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou nyní v Česku k dispozici, jsou potřeba dvě dávky, mezi jejichž podáním musí být odstup tří až čtyř týdnů. Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince, takže vzhledem k odstupu mezi dávkami zatím údaj ministerstva o vydaných dávkách pravděpodobně odpovídá celkovému počtu očkovaných.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Zdravotnictví Česká republika

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy