Situace na Karvinsku se zhoršuje, tvrdí hejtman. Vojtěch a hygienici míní opak

Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. ČTK to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ředitelka Krajské hygienické stanice ale míní, že současný nárůst případů covidu-19 na Karvinsku se od předchozích dní mimořádně neliší.

"Současný nárůst na Karvinsku není až tak odlišný od předchozích dní," řekla na dotaz ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová. Uvedla, že hygienici stále cíleně vyhledávají další nakažené. K případné karanténě se nechtěla vyjadřovat, na dotaz ČTK jen řekla, že situaci probírají s ministerstvem zdravotnictví.

"Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, které bylo v sobotu odhaleno, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje," řekl hejtman.

Na twitteru později Vondrák uvedl, že předpokládá, že nově nakažení jsou především rodinní příslušníci nakažených horníků. "Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné," uvedl Vondrák na twitteru.

Jak vyplývá z dat CŘT NAKIT, výrazně přibylo na Karvinsku pozitivně testovaných mladých lidí a žen. Předpokládám, že jsou to především rodiny nakažených horníků. Zatím ale razantně nenarůstá počet hospitalizovaných a zemřelých. To je zpráva dobrá a hovoří proti uzavírání Karviné. pic.twitter.com/Pw8WqaEKhv

— Ivo Vondrak (@ivondrak) July 5, 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu v ČT řekl, že nemůže vyloučit, že by karanténa byla varianta, kdyby se situace masivněji zhoršila. V rozhovoru pro Rádio Impuls ale následně řekl, že karanténa Karvinska není na místě, protože přírůstek klesá.

"Nebylo by to proporční k riziku, které tam je. Počet nakažených sice roste, ale v čase tam přírůstek spíše klesá. Navíc jde o bezpříznakové jedince a nedochází k žádnému zásahu rizikových skupin nebo k eskalaci počtu hospitalizovaných pacientů," uvedl.

Nelze podle něj srovnávat současnou situaci v Karviné s březnovým zavřením obcí Litovel a Uničov v Olomouckém kraji. "Máme propracovaný systém monitoringu, lepší testovací kapacity, dispečink akutní lůžkové péče, propojené informační systémy, chytrou karanténu, mobilní odběrové týmy a nastavené procesy, které v březnu nebyly," podotkl. Podobně se dopoledne na twitteru vyjádřil epidemiolog a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar.

Situace na Karvinsku je "pod kontrolou" a "není závažná", tvrdí @adamvojtechano ...Až na to, že každý den jsou nové případy Covid 19 a stále více států nás vyřazuje ze seznamu bezpečných zemí. Vláda je "v pohodě", ale jinak už bohužel nikdo. Je to neobhajitelná bezradnost vlády. pic.twitter.com/JBaMTUar1S

— Petr Fiala (@P_Fiala) July 5, 2020

Vojtěch zdůraznil, že situaci mají místní hygienici pod kontrolou. "Chtěl bych velmi ocenit přístup občanů v této lokalitě a požádat je o trpělivost," doplnil.

"Tohle musí rozhodnout epidemiologové, to je věc, kterou oni musí posoudit, jak riziková situace je. Kraj tuto kompetenci nemá, je to plně v kompetenci krajské hygienické stanice, která je zřizována ministerstvem zdravotnictví. Ale ta čísla mě neuklidnila," řekl Vondrák na dotaz ČTK.

Uvedl, že kraj pro epidemiology zajišťuje, co je třeba. "Běží všechna odběrová centra, svátek nesvátek, běží všechny laboratoře a prodloužili jsme dobu odběrových center," řekl hejtman.

Uvedl, že situace zatím není dramatická tím, že by výrazně přibývalo lidí s vážnými zdravotními komplikacemi. V sobotu bylo podle něj nově hospitalizováno pět lidí. Hejtman má ale dojem, že lidí v karanténě je málo. "Lidé by si měli uvědomit, že je třeba nosit roušky, i když to žádné nařízení nepožaduje. Dle mého názoru situace, kdy koupaliště jsou plná lidí bez roušek, to jsou všechno, řekněme, potenciálně nebezpečné situace," řekl Vondrák.

V Moravskoslezském kraji musí mít roušky účastníci vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí nebo kadeřníci a maséři. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku jsou povinné roušky i v budovách mimo bydliště a ve veřejné dopravě.

Podle posledních zveřejněných údajů bylo v pátek v Moravskoslezském kraji potvrzeno 3110 případů nákazy koronavirem. Nejvíce jich bylo na Karvinsku, kde bylo od počátku pandemie pozitivně testováno 1629 lidí. Za uplynulý týden tam bylo zaznamenáno téměř 247 případů v přepočtu na 100.000 lidí. Podle Českého statistického úřadu žilo na konci března v okrese Karviná více než 245.600 lidí, celý kraj má téměř 1,2 milionu obyvatel.

Hygienici: V Moravskoslezském kraji není nutná nová karanténa

V Moravskoslezském kraji není podle hygieniků za současné situace nutné vyhlašovat nová plošná karanténní opatření. Ohnisko nákazy covidu-19 je známé a lokalizované a nakažení jsou v domácí izolaci. Většina nakažených nemá žádné příznaky, nebo jen mírné. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě to dnes uvedla v tiskové zprávě na svých internetových stránkách.

"K návrhům, že je nutno vyhlásit pro okres Karviná plošná karanténní opatření, uvádíme, že situace na Karvinsku není nová," napsali hygienici. Připomněli, že první ohnisko ve společnosti OKD na Karvinsku, které bylo v Dole Darkov, řešila KHS od poloviny května. Celkem tam hygienici zaevidovali přes 500 nakažených.

V současnosti se řeší ohniska v dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. "KHS i zde provedla plošné testování zaměstnanců, na jehož základě bylo izolováno cca 700 pozitivních horníků. Osoby, které s nimi byly v kontaktu (a jedná se převážně o rodinné příslušníky), byly dány do karantény a probíhá jejich testování," uvedli hygienici.

Počet lidí, u nichž testy prokázaly nákazu, podle nich sice výrazně vzrostl, avšak zhruba 90 procent nakažených nemá žádné příznaky nebo jen mírné. "Nedochází k přetěžování zdravotnického systému, postižení jsou v naprosté většině případů v domácí izolaci, stejně jako tomu bylo v případě ohniska na Dole Darkov," uvedla KHS.

"Z uvedeného vyplývá, že za současné situace, kdy ohnisko nákazy v OKD je známé a lokalizované, pozitivní osoby včetně svých kontaktů jsou v domácí izolaci, nadále platí, že není z epidemiologického hlediska nutné vyhlašovat v celém kraji nová plošná karanténní opatření," uvedla KHS.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda dala zelenou očkování proti covidu u zubařů a lékárníků

Vláda v demisi dnes schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo lékárnách. Schválit ji musí Parlament, vláda bude považovat projednání ve zrychleném režimu. Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Ivo Vondrák (hejtman) Karviná Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy