Ústřední krizový štáb aktivoval krajské, mají pomáhat záchrannému systému

Ústřední krizový štáb dnes aktivoval krajské krizové štáby. Podle vicepremiéra a šéfa štábu Jana Hamáčka (ČSSD) je to nutné k zapojení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) do opatření proti šíření koronaviru v regionech. Hamáček po druhém zasedání štábu od jeho pondělního ustavení dodal, že o účasti opozice v ústředním štábu by případně rozhodoval premiér Andrej Babiš (ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

Požadavek Prahy, aby v krizovém štábu mohl být primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Hamáček probral s hejtmany. Shodli se podle něj, že stačí účast Jiřího Běhounka (za ČSSD), který asociaci vede. Hřib rozhodnutí považuje za nešťastné a chce jednat s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).

Členy štábu jsou po nominaci samosprávy generál Vlastimil Picek, který je starostou Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi, a za Sdružení místních samospráv Věslav Michalík. Aktivace krajských štábů souvisí podle Hamáčka s požadavky krizového zákona. Na žádost krajů tak budou moct být použity složky integrovaného záchranného systému, vysvětlil.

Podle Hřiba Praha zastoupení ve štábu potřebuje. "Myslím, že to je velice nešťastné rozhodnutí. Přestože relativní přírůstek je vyšší v jiných oblastech, tak hlavní město má stále nejvíce aktivních případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Kromě toho má Praha i svá specifika, která je nutné zohledňovat při plošných opatřeních. S ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou se setkají zástupci hlavního města ve čtvrtek," řekl ČTK.

Ústřední krizový štáb byl v souvislosti s epidemií nového typu koronaviru ustanoven v polovině března přes původní Babišův nesouhlas. Nouzový stav vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, krizový štáb byl zřízen o tři dny později. Činnost ukončil k 11. červnu. O jeho znovuspuštění s jinými úkoly vláda rozhodla v pondělí, premiér Babiš žádosti opozice i ČSSD a hejtmanů o jeho spuštění před tím několikrát odmítl.

Parametry rozsahu kompetencí Ústředního krizového štábu jsou oproti jaru podstatně zúženy, soustředí se především na koordinaci krajů. Pracovní skupiny se vedle koordinace krajů soustředí na zabezpečení materiálních potřeb a jejich distribuci.

Pražský primátor Hřib v neděli řekl, že plánuje oslovit premiéra a vicepremiéra, aby přizvali zástupce hlavního města do krizového štábu kvůli vysokému počtu nakažených v hlavním městě. O místa ve štábu projevila zájem i opozice, na jaře tam její zástupci byli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dnes dorazí další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

26.10.2020 11:18 Hasiči v noci na dnešek přivezli z Maďarska do Česka 150 plicních ventilátorů, které jsou určené…

V letňanské polní nemocnici pomáhají i hasiči, mají na starosti…

26.10.2020 11:01 Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 10:09 Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

26.10.2020 09:37 Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala dnes stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama