V domově seniorů na Hradecku začalo druhé kolo testování na covid-19

V krajském domově důchodců v Černožicích na Královéhradecku dnes začalo druhé kolo testování stovky klientů a 73 zaměstnanců. Výsledky by měly být v pátek. ČTK to řekli zástupci hejtmanství a krajské hygienické stanice. Nákaza se dosud prokázala u pěti zaměstnanců domova, u žádného z klientů.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V pondělí se testování týkalo 83 zaměstnanců a stovky klientů.

"Druhá vlna testování v Domově důchodců v Černožicích začala dnes po 8:00. Testováni jsou nejprve klienti domova, kolem poledne poté odběrový tým odebere vzorky také zaměstnancům," řekl ČTK hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

První testy v černožickém domově z pondělí 27. července, poté, co se 24. července u jedné z ošetřovatelek potvrdil koronavirus, prokázaly nákazu u dalších čtyř zaměstnanců. Šlo o první potvrzený případ covidu-19 v krajských domovech pro seniory. U ošetřovatelky bylo onemocnění zjištěno náhodou, když se vrátila z dovolené na Ukrajině. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela.

Přestože v Královéhradeckém v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region i nadále patří v ČR k těm s nejnižším výskytem nákazy. V Královéhradeckém kraji bylo dosud zjištěno 52,9 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byl dnes v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli 47,5 případu na 100.000 obyvatel, vyplynulo z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

Koronavirus mezi zaměstnanci krajského úřadu v Hradci Králové má stale jeden z nich. Další šíření nákazy na úřadě testy provedené ve středu neprokázaly. ČTK to dnes dopoledne sdělili zástupci hejtmanství. Testy podstoupilo 15 zaměstnanců krajského úřadů a několik externích spolupracovníků této instituce, kteří přišli do kontaktu s nakaženým. Všichni zůstávají v domácí karanténě. Provoz krajského úřadu zůstává nezměněn.

"První testy neprokázaly nákazu koronavirem u 15 úředníků kraje. Další testování proběhne při ukončování karantény, tedy na konci příštího týdne. Pokud budou i tyto testy negativní, úředníci budou moci nastoupit zpátky do práce na úřad," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Od dnešního poledne začne na královéhradeckém krajském úřadě do odvolání platit mimořádné opatření, které například preferuje písemný či telefonický kontakt zaměstnanců kraje s lidmi zvenku před osobním setkáním. Osobní kontakt ale opatření nezakazuje, sdělili dnes ČTK zástupci hejtmanství.

"Krajský úřad je pro veřejnost normálně přístupný, přesto doporučujeme věci, u kterých je to možné, vyřešit s úředníky na dálku. Prosíme všechny, aby při návštěvě úřadu dbali na hygienická opatření a osobní zodpovědnost během současné epidemiologické situace," uvedl Štěpán.

Zaměstnanci úřadu budou také zabraňovat shlukování lidí na chodbách, v čekací zóně a budou upozorňovat klienty na nutnost dezinfekce rukou při příchodu a odchodu z úřadu.

Krajský úřad je pro veřejnost přístupný v pondělí a ve středu od 8:00 do 17:00, v ostatních pracovních dnech od 8:00 do 14:00.

Koronavirus byl potvrzen u pracovníka krajského úřadu v pondělí 27. července odpoledne. Jde o vedoucího jednoho z oddělení krajského odboru dopravy. Nenakazil se na úřadě.

Koronavirus byl v Královéhradeckém kraji potvrzen také v některých dalších institucích a firmách, v pátek 24. července u zaměstnance podniku Teleflex na výrobu zdravotnických prostředků, kde pracuje přes 700 lidí. Tam je v karanténě deset lidí. V pondělí 27. července vyšel pozitivní test na covid-19 rovněž u zaměstnankyně hradecké pobočky Ředitelství silnic a dálnic, tam je v karanténě osm lidí a dalších šest zaměstnanců hradeckého magistrátu, kteří se s ní sešli. Podle mluvčí magistrátu úřad funguje normálně. Také v těchto institucích se dosud další šíření nákazy nepotvrdilo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 50 tisíc registrací za dvě hodiny

27.02.2021 12:00 Aktualizováno Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500…

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

27.02.2021 10:44 Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo…

S koronavirem v Česku zemřelo přes 20 tisíc lidí

27.02.2021 09:59 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes…

Za pátek více než 14 tisíc nakažených. Nejvíce ohroženi jsou důchodci,…

27.02.2021 08:39 Za pátek přibylo v Česku 14 676 nově nakažených. Statistiky také ukazují, že přes 90 procent obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama