Hřib a Babiš se střetli kvůli počtům nevyočkovaných vakcín

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a premiér Andrej Babiš (ANO) se střetli kvůli počtům nevyočkovaných vakcín proti koronaviru v Praze. Hřib ČTK dopoledne informoval, že ve skladech pražských státních nemocnic se nachází zhruba 28.000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Babiš reagoval, že jde o vakcíny, které slouží i jako rezerva pro kraje.

Zdeněk Hřib
doporučujeme

Podle Chytré karantény, která se o očkování stará, bylo v pondělí večer v Praze 12.189 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Čísla k dnešnímu dopoledni neuvedla.

Nejvíc neaplikovaných ampulek bylo dopoledne podle Hřiba uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). "Do Česka dnes dorazí další závoz očkovací látky Pfizer a za pár dnů další dávky zapůjčené z EU. Dnes by tedy v ideálním případě měly být ve státních nemocnicích skladem maximálně nízké stovky dávek a rozhodně ne desítky tisíc dávek vakcín," uvedl Hřib.

Na jednání Asociace krajů ČR s vládou a Centrálním řídícím týmem pražský primátor žádal, aby byly vakcíny co nejdříve rozvezeny do krajů. "Jsem si vědom, že situace v jiných krajích ČR je odlišná a často i horší než v Praze. Záleží mi na tom, aby byly očkovací látky distribuovány rovnoměrně a spravedlivě. Apeloval jsem na premiéra, aby zajistil neprodlený rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží zbytečně v pražských státních nemocnicích," uvedl Hřib.

Krajům zároveň nabídl pomoc v podobě bezplatného open source systému pro přehledné rozdělování vakcín do jednotlivých nemocnic, který vyvinula pražská městská firma Operátor ICT. "V Praze ho používáme na rozdělování vakcín Moderna a AstraZeneca," sdělil Hřib. Na rozdělování vakcín Pfizer/BioNTech magistrát nemá vliv.

Podle premiéra Hřib s informacemi o nevyočkovaných vakcínách manipuluje, protože v 07:40 přišla do Česka nová zásilka 220.000 dávek. "Přišla dodávka, vyložili ji v lékárně a to slouží pro pražské nemocnice a jako rezerva pro kraje," řekl ČTK Babiš. Hřiba vyzval, ať se stará o Prahou řízená očkovací centra, nikoli zásoby fakultních nemocnic.

"Vakcíny dorazily do pražských nemocnic dnes ráno, takže logicky nebyly všechny rozvezené. Moc dobře víte, že část těchto vakcín Pfizer je rezerva pro celou ČR. Zároveň by se váš koordinátor mohl začít konečně bavit s pražskými nemocnicemi, které ignoruje," napsal Babiš na twitteru.

Hřib odmítl, že by uváděl nesprávné informace. Podle něj v době, kdy své vyjádření posílal, a stejně tak při jednání Asociace krajů ČR s vládou, to byly nejaktuálnější informace. "Počet vakcín v Praze dnes bude průběžně růst, protože dnes probíhá závoz vakcín Pfizer. Včera jich ale bylo stále ve skladech 15.000, a to je den před plánovaným závozem nepřijatelné," uvedl pro ČTK Hřib. Odmítl, že by se magistrát nebavil se státními nemocnicemi. Průběžně od nich žádá vakcíny Pfizer/BioNTech pro očkování například v sociálních službách, uvedl primátor.

Podle tabulky, kterou magistrát ČTK zaslal, bylo v ÚVN dopoledne 2574 neaplikovaných ampulek vakcíny Pfizer/BioNTech. Fakultní nemocnice Bulovka měla 678 neaplikovaných ampulek a Všeobecná fakultní nemocnice 585. Z jedné lahvičky lze získat až šest dávek vakcíny.

Chytrá karanténa na twitteru uvedla, že v pondělí večer zbývalo v Praze 12.189 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. "Z nich bylo 8679 určených na dnešní očkování a zbývajících 3510 slouží jako nouzová zásoba pro všechny kraje v ČR. Dnes přišla nová zásilka, kde je 39.780 vakcín od tohoto výrobce," napsala.

Od začátku očkování proti covidu aplikovali zdravotníci v Praze 175.961 dávek vakcíny, z toho 3000 v pondělí. Obě dávky dosud dostalo 68.193 lidí.

O uplynulém víkendu zdravotníci v ČR podali přes 21.000 dávek vakcíny proti covidu-19. Proti minulému víkendu je to asi 3,3krát víc. Nejvíc se podařilo očkování zrychlit v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a na Vysočině. V pracovních dnech bylo minulý týden podáno přes 30.000 dávek vakcíny denně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama