Češi vyrazili do zahraničí. Ministerstvo potvrdilo, že už přivezli koronavirus

Sotva začala letní sezóna, je hlášen první případ importu nákazy novým typem koronaviru ze zahraničí. Podobně jako tomu bylo v zimě, kdy byly první případy infikovaných zaznamenány u lyžařů z Itálie a Rakouska. Nyní se zdá, jako by se vše opakovalo.

"Už jsme zaregistrovali první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z dovolené,“ sdělila serveru idnes.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná. Kolik přesně se jich nakazilo a kde se dotyční momentálně nacházejí, ale resort nesdělil.

"Hygienické stanice nezveřejňují kvůli ochraně osobních údajů detaily dokud nedojde k založení ohniska. Přesné údaje ohledně lidí vracejících se ze zahraničí v tuto chvíli nemáme,“ objasnila mluvčí.

Mezi aktuálně nejvyhledávanější prázdninové destinace Čechů patří Chorvatsko, Řecko, Bulharsko a sousedící země, tedy Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko.

"Situace se zhoršila v Srbsku a Černé Hoře. Tyto státy se nyní zařadily do zemí s vysokým rizikem nákazy. Češi směřující do těchto oblastí musí při návratu předložit test na covid negativní či podstoupit karanténu,“ informovala Povolná. 

Epidemiolog Rastislav Maďar z tohoto důvodu znovu varoval před rizikovostí mezinárodní přepravy cestujících, která může způsobit u nás i v jiných státech druhou vlnu epidemie koronaviru. K té bylo mohlo dojít už před nástupem sezóny běžných respiračních onemocnění, na což se upozorňovalo už dříve.

"Když už se Evropská unie rozhodla otevřít hranice, počítalo se, že k nárůstu dojde, což teď různé země EU zaznamenávají. Cesta mezinárodní hromadnou dopravou je rizikem. Proto jsme zdůrazňovali, že nejlepší je zůstat v Česku a když už do ciziny, tak podle možností individuální cestou. Jsou ale samozřejmě lidé, kteří to nebudou respektovat,“ vysvětlil Maďar.

Menší virová nálož z Itálie

Česko momentálně uvolňuje přísná restriktivní opatření, k nimž přistoupilo v březnu. Mít zakrytý nos a ústa musejí mít lidé už jenom v pražském metru a v některých lokalitách, které jsou momentálně ohnisky nákazy, mezi něž patří třeba Kutnohorsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko.

Pandemii covid-19 v podstatě způsobilo cestování. Jako první se začala šířit z čínského Wu-chanu, odkud pak pronikla do celého světa. V Česku se jednalo o dovoz z Itálie, což byla v jistém smyslu výhoda, jelikož se koronavirus podařilo poměrně rychle zachytit. Navíc jej do země přivezli aktivní jedinci, díky čemuž byl trochu naředěný.

"U nás nebyla taková virová nálož, jako tomu bylo v jiných západních zemích. Nebyla to taková koncentrace a navíc šíření probíhalo postupně několik měsíců. Tedy ne až od března, kdy je uváděn první záchyt, nýbrž již měsíce dříve od přelomu roku. Je to celkově taková ‚tryskáčová infekce‘. Z původního epicentra se skrze turisty a lidi na pracovních cestách rozšířila po celém světě,“ konstatoval koncem dubna v interview pro idnes.cz imunolog Vojtěch Thon. 

Bezpečné a „nebezpečné“ země

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už dříve avizoval, že s uvolněním režimu na hranicích dojde k opětovnému nárůstu počtu infikovaných.

"Návrat takové masy lidí povede k tomu, že budou importovány další případy. A protože případy nakažených už jsou i v italských lyžařských střediscích, počítám s tím, že se počty zvednou,“ připomínal už v zimě.

V rámci boje proti nekontrolovanému šíření koronaviru nařídila vláda ihned v samotném počátku povinné nošení roušek a uzavření všech obchodů, vyjma potravin, drogérií a lékáren, kin, divadel, obchodních center, kadeřnictví a hranic.

Poslední fází uvolňování bylo cestování, přičemž jednotlivé evropské země mají z hlediska rizika nákazy barvu podle systému takzvaného semaforu, který pravidelně aktualizuje Ministerstvo zahraničí.

Související

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Ani zavedení eura neodradilo řadu českých turistů od návštěvy oblíbeného Jadranu. Chorvatsko je zkrátka ideální prázdninovou destinací, kde panuje příjemné klima a moře je díky pozvolnému vstupu a malým vlnám vhodné pro každého. Kde se ale při návštěvě ubytovat a co dalšího je na Chorvatsku tak lákavé?
bankomaty

Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Více souvisejících

dovolená ministerstvo zdravotnictví cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy