Vláda zpřísnila opatření: Povinné testování zdravotníků, respirátory i při výuce

Kvůli stále se zhoršující epidemické situaci vláda zavedla několik nových opatření proti šíření koronaviru. Zpřísní se nošení respirátorů na vysokých školách, zavede se testování neočkovaných zaměstnanců nemocnic a očkování cizinců bude hradit stát. Ve čtvrtek se sejde vládní rada pro zdravotní rizika, v pátek kabinet zřejmě zavede další restrikce, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale není ve hře uzávěra celé země.

Vláda Andreje Babiše

Česko čelí další vlně epidemie - v úterý přibylo přes 14.500 případů koronaviru, nejvíc za jeden den od poloviny března. Nemocnice se plní covidovými pacienty a mnohé omezily odkladnou péči. Podle expertů se dá očekávat, že šíření nákazy bude zrychlovat i v dalších týdnech.

Od pondělí 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Studenti vysokých škol budou muset od stejného data nosit respirátory i ve výuce, pokud jich bude 50 a víc. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví.

Babiš spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) po jednání dosluhující vlády varoval před tím, že se epidemická situace v Česku nevyvíjí dobře. Znovu zdůraznili, že jediným účinným řešením je očkování.

Jaká další pravidla by mohla v pátek vláda oznámit, nechtěli ministři říct, záleží také na postoji vládní rady pro zdravotní rizika. Lockdown vláda nechystá, řekl premiér. Kabinet podle Vojtěcha nemůže nařizovat uzávěry bez nouzového stavu, proto volí režimová opatření, která chce dále zpřísňovat. Už dříve se mluvilo o tom, že by například vstup na některé akce byl povolen jen očkovaným a lidem po prodělání nemoci. Nyní jako prokázání bezinfekčnosti platí i negativní test.

Pravidelné testování budou muset od pondělí podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci nemocnic, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu. Pro nemocnice není povinné testování neočkovaných pracovníků problémem, některé s tím už začaly. Většina zdravotníků je proti covidu očkována.

Cizinci žijící v Česku si dosud platili očkování sami, režim samoplátců byl ale podle ministra komplikovaný. "V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování," sdělil Vojtěch.

Respirátory bude povinné po víkendu nosit v učebnách vysokých škol, kde se schází alespoň 50 studentů. Aktuálně je třeba nosit ochranu dýchaných cest ve vnitřních prostorech v případě, že nesedí. Rozhodnutí vlády na mnohých univerzitách nebude žádnou změnu, respirátory při výuce už nějakou dobu samy vyžadují.

Předseda konference rektorů Martin Bareš dnes uvedl, že z přístupu vlády k epidemii covidu je zklamaný. Současná situace podle něj vyžaduje propracovanější opatření.

Další postup státu proti šíření viru na základních a středních školách zůstává nejasný. Vojtěch chce s ministerstvem školství dál jednat o testování žáků pouze v ohniscích nákazy, PCR testy by na základě pozitivního nálezu nařídila krajská hygienická stanice. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v uplynulých dnech upozornil na to, že na některých místech už nyní kapacity PCR testování nestačí a hygienici ve školách ani nestíhají trasovat. Ministerstvo zdravotnictví stále neobjasnilo, jak bude systém nastaven, aby dobře fungoval, tvrdí ministerstvo školství.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je podle nich neefektivní. Místo toho by se měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.

V úterý 9. listopadu to bylo poprvé v letošní podzimní vlně, kdy denní přírůstek nákaz přesáhl 10.000. Loni to bylo 16. října. Před rokem se ještě neočkovalo, restrikce ale byly daleko tvrdší než současná opatření.

Pro vývoj epidemie je klíčovým ukazatelem, kolik lidí skončí s koronavirem v nemocnicích. Nyní je hospitalizovaných s covidem téměř 3300 lidí, z toho 486 pacientů je ve vážném stavu, to je nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí s koronavirem zatím během listopadu neklesl pod 30, dostal se ale už i nad 50 zemřelých.

Hygienické stanice, které jsou dlouhodobě přetížené kvůli epidemii covidu, se v některých krajích potýkají i s jinými problémy. Jihočeští hygienici například zaznamenali v posledních hodinách stovky e-mailových dotazů obecného charakteru, které jim podle nich komplikují práci. Hygienici se domnívají, že za otázkami stojí iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landa. Společně s týmem právních expertů iniciativa vyzývá veřejnost k občanskému odporu. Pražská hygienická stanice zase kvůli technickým problémům oznámila, že nepřijímá e-maily. Příjem sdělení přes datové schránky funguje. Příčinu technických potíží stanice zjišťuje, ale zřejmě nejde o hackerský útok.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Do Česka dorazí v příštích týdnech další zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:06 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Ministerstvo stanovilo v Praze pohotovostní nemocnice. Musí přijímat…

08.12.2021 15:08 Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, jež budou…

Mezi lékaři je očkováno 88 procent, většina má i posilující dávku

08.12.2021 13:32 Mezi lékaři je 88 procent očkovaných proti covidu, mezi sestrami 83 procent. Posilující dávku má 54…

Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost, ukázal průzkum

08.12.2021 11:17 Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost. Vyplývá to z výsledků výzkumu o porozumění…

V Česku byl potvrzen druhý případ koronavirové varianty omikron

08.12.2021 10:16 V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce,…

Nakažených je šestý den v řadě méně než před týdnem. Přibylo přes 19 tisíc…

08.12.2021 08:03 V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 2500 méně než před týdnem…

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

Počty lidí s covidem v nemocnicích budou podle predikcí ÚZIS ještě nejméně…

07.12.2021 17:55 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

V pondělí přibylo přes 15 tisíc nakažených, denní nárůst popáté v řadě…

07.12.2021 08:13 Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí laboratoře odhalily 15.541 nakažených, zhruba…

Úprava zákona o vydávání karantén nebude jednoduchá, míní Vojtěch

06.12.2021 19:15 Úprava zákona tak, aby hygienické stanice nemusely rozhodnutí o karanténě či izolaci vydávat pro…

Související:

Právě se děje

reklama