Vraťte se pomoci českému zdravotnictví, apeluje Kubek na lékaře působící v cizině

Tuzemské zdravotnictví čeká v následujících dnech a týdnech jedna z největších výzev v jeho historii. Uvědomuje si to i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který během týdne apeloval na české lékaře působící v zahraničí, aby dočasně pomohli v nemocnicích ve své rodné zemi.

Milan Kubek
doporučujeme

Milana Kubka znepokojuje vývoj koronavirové epidemie v Česku, situace je podle něj vážná. „Proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,“ vysvětlil hned v úvodu výzvy.

Ambulantní lékař připomíná, že statistiky jsou neúprosné včetně počtu nemocných zdravotníků. Za měsíc by jich podle něj mohlo být 44 tisíc. „To by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu. Z tohoto důvodu lékařská komora podporuje veškerá protiepidemická opatření a vyzývá občany, aby je respektovali a tím nám zdravotníkům pomohli,“ napsal.

Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy konstatuje, že počet hospitalizovaných dál rychle poroste, i když přijatá opatření zaberou. Za větší nebezpečí než chybějící nemocniční lůžka považuje nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester.

Vzhledem k závažnosti situace se proto rozhodl apelovat na kolegy, kteří odešli pracovat do zahraničí, aby – pokud jim to jejich pracovní a rodinná situace dovolí – přijeli pomoci českému zdravotnictví. „Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče,“ uvedl.

„Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester,“ podotýká dlouholetý šéf lékařské komory.

Lékaři působící v cizině mají podle Kubka oslovovat přímo nemocnici, kde by mohli dočasně pomáhat, případně se hlásit na sekretariát České lékařské komory.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé nedodržují opatření. Pokud se nestane zázrak, přitvrdíme, varuje Babiš

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Pokud se nestane zázrak, vláda bude muset přitvrdit opatření proti šíření koronaviru, řekl premiér…

Současná opatření nemusí stačit. Příští týden se může jednat o zpřísnění

25.10.2020 22:02 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že budou potřeba další opatření proti…

Tempo nárůstu zrychluje. V Česku přibylo za 3 dny 50 000 nakažených

25.10.2020 22:02 Aktualizováno V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 250.000 lidí. Od září tempo…

Počet mrtvých s covidem už překonal 2100. Denně zemře sto lidí

25.10.2020 20:55 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední týden…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama