Vraťte se pomoci českému zdravotnictví, apeluje Kubek na lékaře působící v cizině

Tuzemské zdravotnictví čeká v následujících dnech a týdnech jedna z největších výzev v jeho historii. Uvědomuje si to i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který během týdne apeloval na české lékaře působící v zahraničí, aby dočasně pomohli v nemocnicích ve své rodné zemi.

Milan Kubek

Milana Kubka znepokojuje vývoj koronavirové epidemie v Česku, situace je podle něj vážná. „Proto se jako prezident České lékařské komory tímto obracím na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v našich nemocnicích,“ vysvětlil hned v úvodu výzvy.

Ambulantní lékař připomíná, že statistiky jsou neúprosné včetně počtu nemocných zdravotníků. Za měsíc by jich podle něj mohlo být 44 tisíc. „To by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu. Z tohoto důvodu lékařská komora podporuje veškerá protiepidemická opatření a vyzývá občany, aby je respektovali a tím nám zdravotníkům pomohli,“ napsal.

Absolvent 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy konstatuje, že počet hospitalizovaných dál rychle poroste, i když přijatá opatření zaberou. Za větší nebezpečí než chybějící nemocniční lůžka považuje nedostatek kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester.

Vzhledem k závažnosti situace se proto rozhodl apelovat na kolegy, kteří odešli pracovat do zahraničí, aby – pokud jim to jejich pracovní a rodinná situace dovolí – přijeli pomoci českému zdravotnictví. „Nejnaléhavější je potřeba anesteziologů a lékařů kvalifikovaných pro poskytování intenzivní péče,“ uvedl.

„Nemám přehled, kolika lékařům pracujícím v zahraničí se tento email dostane do ruky. Proto si dovoluji požádat každého z vás, abyste o této výzvě a prosbě informovali své kamarády, kteří pracují v zahraničí a mohli by nám pomoci. Nemocnice jistě uvítají i pomoc od kvalifikovaných zdravotních sester,“ podotýká dlouholetý šéf lékařské komory.

Lékaři působící v cizině mají podle Kubka oslovovat přímo nemocnici, kde by mohli dočasně pomáhat, případně se hlásit na sekretariát České lékařské komory.

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama