Zdravotníci jsou vyčerpaní, zní z nemocnic. Nedodržování opatření je pro ně frustrující

Ani peníze už nejsou hnacím motorem zaměstnanců nemocnic, kteří jsou vyčerpaní a potřebovali by si odpočinout. Ke zhodnocení roku pandemie koronaviru to ČTK řekl ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl.

Například sestra z noční jde podle něj po hodině odpočinku místo domů na odběrové místo. Nemocnice, kde pracuje kolem tisícovky lidí, měla loni v listopadu v nejvíce exponované době asi 130 pacientů s covidem-19. Nyní jich má kolem 80, celkem má 480 lůžek.

Wenzl uvedl, že se na nemocnici nahrnulo mnoho práce. Kromě péče o pacienty s koronavirem je to PCR testování, antigenní testování, mobilní očkovací tým, očkovací místo a následovat bude velkokapacitní očkovací centrum v kulturním domě, kde také budou působit zdravotníci z nemocnice.

"Lidé jsou vyšťavení. Stále nám někdo chybí. Máme asi 30 covid pozitivních zaměstnanců, v nejvíce exponované době jich bylo 100. Občas je někdo na OČR, když nemá kam dát dítě," řekl Wenzl.

Podle něj už ani nejsou hnacím motorem peníze. "Lidé by si potřebovali odpočinout. Sestra skončí svou noční dvanáctku, a místo aby šla v 6:00 domů, jde v 7:00 na odběrové místo k testům," nastínil Wenzl.

Zaměstnanci dostali od státu odměnu za loňské jaro tisíce a desítky tisíc korun, drobnější odměny se snaží dávat samotná nemocnice. "Je potřeba ale mnohem více personálu. My jsme loni přijali 16 nových doktorů absolventů. Ale situace je taková, že například lékař z očního jde na infekční. Mnoho ze zaměstnanců covid prodělalo. Vrátili se do práce, ale člověk bývá zpravidla oslabený," řekl Wenzl. Dodal, že některým zaměstnancům zasáhl covid i do osobních životů. "Obdivuju zaměstnance za jejich nasazení v této pro všechny těžké době. Péče o covid pacienty je náročnější z hlediska lidských sil a druhá věc je, že ničemu moc neprospívá chování některých lidí z řad veřejnosti, kteří nedodržují opatření. Pro zaměstnance je to frustrující," doplnil Wenzl.

Ředitel FN: Šíření agresivního viru zabrání plnění opatření

Nová omezení, která mají zabránit dalšímu rychlému šíření koronaviru, by se možná nemusela přijímat, kdyby lidé důsledně dodržovali už zavedená opatření. Myslí si to ředitel Fakultní nemocnice (FN) Plzeň Václav Šimánek. Nemocnice pečuje přibližně o 260 covidových pacientů a je podle krajského koordinátora lůžkové péče Jana Beneše nejvytíženějším zdravotnickým zařízením, které v ČR pečuje o covidové pacienty. Největší zdravotnické zařízení jihozápadních Čech je ale už na hraně lůžkových i personálních kapacit.

"Když jsem jel v týdnu ráno do práce, chtěl jsem počítat lidi, kteří nemají roušky nebo respirátory. Nakonec jsem počítal ty, kteří je měli, protože naopak bych se nedopočítal. Vidím pohromadě desetičlenné skupinky patnáctiletých mladých, evidentně nejsou z jedné rodiny, ale roušku nemá nikdo ani v ruce," popsal ředitel. Dodržování základních opatření jsou ale nezbytná pro to, aby se šíření nákazy zcela nevymklo kontrole.

Zdravotnická zařízení v celém kraji jsou podle něj na hraně kapacit. Nezbývají téměř žádná intenzivní lůžka pro covidové pacienty. Přitom nyní převládající britská mutace, která v kraji představuje až 84 procent nákaz, se nejen rychleji šíří, ale má i mnohem agresivnější průběh.

"Zaznamenáváme mnohem rychlejší nástup onemocnění a mnohdy i fatální následky," řekl ředitel. Není výjimkou, že sanitka přiveze ani ne třicetiletého člověka. "Je pozitivně testovaný, léčí se doma, zhorší se jeho stav a poté, co ho záchranná služba přiveze, tak se mu zastaví srdeční oběh a my ho musíme resuscitovat. A to není senior 80 plus, je mu 28 let a byl zdravý. Nebyl to člověk, který by měl spoustu chorob a byl vyčerpán životem. I to by lidé měli vědět, možná by jim to trochu otevřelo oči," míní ředitel.

Proto je podle něj zásadní, aby lidé dodržovali rozestupy, nosili ochranné prostředky, omezili kontakty, myli si a dezinfikovali ruce. V jiných zemích na západě Evropy se podle něj nařízení dodržují, mnohde jsou otevřené i restaurace, ale dodržují se v nich důsledně odstupy, lidé nosí respirátory i na procházkách za městem. "Já osobně si myslím, že k velkému zlomu v České republice dojde ve chvíli, kdy si lidé začnou vážit svého zdraví a svých životů a budou opravdu dodržovat to, co mají," apeloval Šimánek. Teprve pak bude šance, že se šíření nákazy zpomalí nebo zastaví.

Ve FN pracuje s maximálním nasazením veškerý personál. "A všichni, zdravotníci i nezdravotníci, makají nad rámec svých sil. Já se jim za to klaním a musím jim děkovat každý den, protože udržují vysoký standard péče. I naše síly jsou ale už naplněné. Když není pracovní síla, která by se starala o další pacienty, tak prostě není. My si ji nenakreslíme, nevymyslíme, my můžeme pracovat jen s takovými silami, které máme. Už na to upozorňujeme dlouho. Bohužel nejsme vyslyšeni," dodal ředitel.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři nemocnice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy