Zemanovo nejmenování Hladíka vadí lidovcům. Ministry vybírá premiér, připomínají

Ministry podle Ústavy ČR vybírá premiér, ne prezident. Na středeční rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí tak dnes reagovali krajští představitelé KDU-ČSL oslovení ČTK. Více se k situaci s ohledem na páteční jednání celostátního výboru KDU-ČSL většinou nechtěli vyjadřovat.

Místopředseda krajského výboru lidovců ve Zlínském kraji a senátor Josef Bazala považuje Zemanovo rozhodnutí nejmenovat Hladíka ministrem životního prostředí za překvapivé. "Osobně si myslím, že pan prezident měl dodržet zakotvení ústavy, že pokud premiér navrhne ministra, tak by ho měl jmenovat," řekl dnes ČTK Bazala. Na rozhodnutí prezidenta podle něj mohla mít vliv kauza přidělování městských bytů v Brně, kvůli níž policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři. Zmínil také politiku takzvaného Green Dealu, kterou podle něj Hladík prosazuje a prezident se vůči ní staví kriticky. Čekat s ministerskou nominací Hladíka na nového prezidenta podle Bazaly není namístě. "Strana by si neměla nechat diktovat, koho má navrhnout, pokud to má ve své kompetenci," doplnil Bazala.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes ČTK napsal, že situaci kolem Hladíka bude v pátek řešit celostátní výbor. "Podle ústavy ministry vybírá premiér, ne prezident," poznamenal.

Vysoce postavený politik KDU-ČSL v Brně Filip Leder, který kandidoval do brněnského zastupitelstva jako dvojka za Hladíkem a zároveň se stal starostou městské části Brno-Žabovřesky, míní, že by KDU-ČSL měla na nominaci Hladíka trvat. "Z mého pohledu jako právníka ústava mluví jasně. Prezident na návrh premiéra jmenuje a tečka. Můj názor je, že není ústavním právem pana prezidenta tu nominaci odmítnout. Je to zodpovědnost pana premiéra, koho do té funkce navrhne. Pan prezident do toho nemá z hlediska ústavního pořádku co mluvit," řekl dnes ČTK Leder.

Předseda krajského výboru KDU-ČSL na Vysočině Pavel Janoušek nechtěl situaci ohledně Hladíkova nejmenování komentovat. "Dostali jsme instrukce z vedení, že na to nemáme reagovat. Máme v pátek nějakou poradu, takže zatím se k tomu nebudu vyjadřovat, z doporučení vedení, děkuji za pochopení," řekl dnes ČTK Janoušek.

Hladík po středečním jednání se Zemanem na Pražském hradě novinářům řekl, že Zeman má k jeho jmenování výhrady a není v tuto chvíli připraven tak učinit. Měl dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil. Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Jurečka ve středu na twitteru uvedl, že Hladík je kompetentní, nespáchal nic nezákonného, není obviněn ani trestně stíhán. Večer České televizi sdělil, že za nominací Hladíka dál stojí. O dalším postupu bude jednat v pátek odpoledne celostátní výbor KDU-ČSL. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. O situaci bude s Jurečkou jednat, sdělil ČTK ve středu mluvčí vlády Václav Smolka.

Související

Rozvodněná Morava v olomouckém Chomoutově. (16.9.2024)

Ministři vyrazili do míst zasažených povodněmi. Řešili další pomoc

Financování obnovy území, pomoc státu, výstavba protipovodňových opatření i zpětná vazba ze strany zasažených obcí byly na programu setkání ministrů práce a sociálních věcí, financí, místního rozvoje, životního prostředí, zemědělství a dopravy. Pozvání přijala třicítka starostů a starostek z Moravskoslezského kraje, zástupci vedení kraje, podnikatelů i Asociace obnova 2024.
Petr Hladík

Drama na sněmu lidovců. Ministr Hladík nebývale pohořel

Zajímavou a svým způsobem paradoxní situaci přinesla volba prvního místopředsedy strany na sjezdu KDU-ČSL v Olomouci. Nově zvolený předseda Marek Výborný si do tandemu přál ministra životního prostředí Petra Hladíka, který byl i jediným kandidátem na funkci. Přesto v první dvoukolové volbě nebyl zvolen. 

Více souvisejících

Petr Hladík (KDU-ČSL) KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty

Ukrajinské ozbrojené síly tvrdí, že severokorejští vojáci bojující po boku ruských jednotek jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty. Tato obvinění přicházejí v souvislosti s tvrzením Ukrajiny, že Rusko se snaží skrývat zahraniční přítomnost na bojišti i rozsah svých ztrát.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy