Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci hvězdáren. Úkaz, při kterém se mezi Měsíc v úplňku a Slunce dostane Země a zakryje Měsíc svým stínem, trval hodinu a dvě minuty. Skončil v 06:43, byl dobře pozorovatelný. Z území České republiky bylo úplné zatmění Měsíce možné spatřit zhruba po půl roce, příští možnost budou lidé mít až v září 2025.

Měsíc během zatmění nad západním obzorem z oblohy nezmizel, měl červenohnědý nádech. "Patřilo to mezi tmavší zatmění, světlejší bývají naoranžovělá," řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Nynější zatmění by sice nemuselo být tak tmavé, protože Měsíc neprocházel úplně středem zemského stínu, vliv ale mělo zaprášení zemské atmosféry, nedávno byly sopečné erupce, doplnil. Platí, že čím je atmosféra Země průzračnější, tím víc propustí slunečních paprsků a Měsíc je při pohledu ze Země "čistší".

INCREDIBLE view of tonight's super blood red eclipse full wolf moon during totality! Thanks to Louis Mapp for sharing! #LunarEclipse pic.twitter.com/05ths21xQK

— Thomas Geboy (@ThomasGeboyWX) 21. ledna 2019

Na ondřejovskou hvězdárnu, kde Suchan zatmění pozoroval, přijelo 15 lidí. "My je považujeme za hrdiny. Když se člověk podíval na teploměr a na hodiny, tak ve čtyři přijet a při minus devíti (stupních Celsia), tak to je opravdu hrdinský čin," podotkl. Hvězdárna Žebrák přilákala zhruba stovku zájemců o zatmění, řekl ČTK její jednatel Vladislav Slezák. Na pražskou Štefánikovu hvězdárnu přišlo asi 140 lidí a na jičínskou hvězdárnu asi 35 lidí, uvedli jejich pracovníci.

Checking out the lunar eclipse through the telescope ? #LunarEclipse pic.twitter.com/sE5vQ2GJqH

— Cameron Elmeier (@CoachElmeier) 21. ledna 2019

Měsíc se při pohledu z Česka začal ponořovat do zemského stínu krátce po 04:30, kdy nad jihovýchodem zároveň vycházela jasná dvojice planet Venuše a Jupiteru. Úplné zatmění začalo v 05:41, vrcholilo zhruba o půlhodinu později. Zemský stín Měsíc opustil krátce před 08:00, chvíli poté zapadl. V některých jiných částech světa mohli úplné zatmění spatřit už v neděli.

Takzvaný tyrkysový jev, kdy se na světlý okraj Měsíce promítá světlo procházející ozonovou vrstvou Země a vytváří namodralý nádech, dnes astronomové při pozorování nezaznamenali. Může ale být patrný až na fotografiích. "Pokud to bylo slabé, tak to bude třeba na fotkách," řekl Suchan.

Nejbližší částečné zatmění, při kterém zemský stín překryje zhruba dvě třetiny měsíčního kotouče, bude z Česka pozorovatelné letos v létě, v noci na 17. července. Na úplné zatmění bude nutné si počkat do 7. září 2025. "Budou vidět další zatmění do té doby, dokonce jsou úplná, ale ne z našeho území," vysvětlil Suchan.

Předchozí úplné zatmění Měsíce mohli lidé v Česku sledovat loni 27. července večer. Planeta tehdy byla v zemském stínu 103 minut a tuto dobu až do konce tohoto století žádné další úplné zatmění nepřekoná.

Související

Zatmění měsíce 16,7,2019

Češi spatří výjimečné polostínové zatmění Měsíce

Z území Česka dnes lidé spatří polostínové zatmění Měsíce. Jev, který jindy pouhýma očima nelze pozorovat, bude viditelný, neboť Měsíc projde těsně nad stínem Země. Pozorování s odborným výkladem pořádají obě pražské hvězdárny i hvězdárna v Ondřejově, kde sídlí Astronomický ústav Akademie věd.

Více souvisejících

Zatmění měsíce Česká republika vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 47 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy