Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci hvězdáren. Úkaz, při kterém se mezi Měsíc v úplňku a Slunce dostane Země a zakryje Měsíc svým stínem, trval hodinu a dvě minuty. Skončil v 06:43, byl dobře pozorovatelný. Z území České republiky bylo úplné zatmění Měsíce možné spatřit zhruba po půl roce, příští možnost budou lidé mít až v září 2025.

Měsíc během zatmění nad západním obzorem z oblohy nezmizel, měl červenohnědý nádech. "Patřilo to mezi tmavší zatmění, světlejší bývají naoranžovělá," řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Nynější zatmění by sice nemuselo být tak tmavé, protože Měsíc neprocházel úplně středem zemského stínu, vliv ale mělo zaprášení zemské atmosféry, nedávno byly sopečné erupce, doplnil. Platí, že čím je atmosféra Země průzračnější, tím víc propustí slunečních paprsků a Měsíc je při pohledu ze Země "čistší".

INCREDIBLE view of tonight's super blood red eclipse full wolf moon during totality! Thanks to Louis Mapp for sharing! #LunarEclipse pic.twitter.com/05ths21xQK

— Thomas Geboy (@ThomasGeboyWX) 21. ledna 2019

Na ondřejovskou hvězdárnu, kde Suchan zatmění pozoroval, přijelo 15 lidí. "My je považujeme za hrdiny. Když se člověk podíval na teploměr a na hodiny, tak ve čtyři přijet a při minus devíti (stupních Celsia), tak to je opravdu hrdinský čin," podotkl. Hvězdárna Žebrák přilákala zhruba stovku zájemců o zatmění, řekl ČTK její jednatel Vladislav Slezák. Na pražskou Štefánikovu hvězdárnu přišlo asi 140 lidí a na jičínskou hvězdárnu asi 35 lidí, uvedli jejich pracovníci.

Checking out the lunar eclipse through the telescope ? #LunarEclipse pic.twitter.com/sE5vQ2GJqH

— Cameron Elmeier (@CoachElmeier) 21. ledna 2019

Měsíc se při pohledu z Česka začal ponořovat do zemského stínu krátce po 04:30, kdy nad jihovýchodem zároveň vycházela jasná dvojice planet Venuše a Jupiteru. Úplné zatmění začalo v 05:41, vrcholilo zhruba o půlhodinu později. Zemský stín Měsíc opustil krátce před 08:00, chvíli poté zapadl. V některých jiných částech světa mohli úplné zatmění spatřit už v neděli.

Takzvaný tyrkysový jev, kdy se na světlý okraj Měsíce promítá světlo procházející ozonovou vrstvou Země a vytváří namodralý nádech, dnes astronomové při pozorování nezaznamenali. Může ale být patrný až na fotografiích. "Pokud to bylo slabé, tak to bude třeba na fotkách," řekl Suchan.

Nejbližší částečné zatmění, při kterém zemský stín překryje zhruba dvě třetiny měsíčního kotouče, bude z Česka pozorovatelné letos v létě, v noci na 17. července. Na úplné zatmění bude nutné si počkat do 7. září 2025. "Budou vidět další zatmění do té doby, dokonce jsou úplná, ale ne z našeho území," vysvětlil Suchan.

Předchozí úplné zatmění Měsíce mohli lidé v Česku sledovat loni 27. července večer. Planeta tehdy byla v zemském stínu 103 minut a tuto dobu až do konce tohoto století žádné další úplné zatmění nepřekoná.

Související

Zatmění měsíce 16,7,2019

Češi spatří výjimečné polostínové zatmění Měsíce

Z území Česka dnes lidé spatří polostínové zatmění Měsíce. Jev, který jindy pouhýma očima nelze pozorovat, bude viditelný, neboť Měsíc projde těsně nad stínem Země. Pozorování s odborným výkladem pořádají obě pražské hvězdárny i hvězdárna v Ondřejově, kde sídlí Astronomický ústav Akademie věd.

Více souvisejících

Zatmění měsíce Česká republika vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy