Zatmění měsíce

Zatmění měsíce

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu. Dívejte se

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.
Zatmění Měsíce

Unikátní podívaná na obloze: Měsíc dostane v červenci nezvyklou barvu

V úterý 16. července půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Zatmění potrvá do 2:18 středoevropského letního času (SELČ). Další bude možné vidět až v lednu příštího roku. Uvedl to dnes Astronomický ústav České republiky ve své tiskové zprávě. Bude možné vidět planety Jupiter a Saturn, a náznaky Mléčné dráhy.
Zatmění Měsíce

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci hvězdáren. Úkaz, při kterém se mezi Měsíc v úplňku a Slunce dostane Země a zakryje Měsíc svým stínem, trval hodinu a dvě minuty. Skončil v 06:43, byl dobře pozorovatelný. Z území České republiky bylo úplné zatmění Měsíce možné spatřit zhruba po půl roce, příští možnost budou lidé mít až v září 2025.
Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

LIVE: Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

Dnes časně ráno bude v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Začne v 05:41 a potrvá hodinu a dvě minuty, tedy do 06:43. Měsíc z oblohy úplně nezmizí, ale podle České astronomické společnosti (ČAS) bude mít neobvyklý cihlově červený až hnědý odstín, který by mohl být na začátku a před koncem zatmění doplněn slabým tyrkysovým nádechem.
Země

Zemi brzy "zasáhne" meteorický roj. Rok 2019 nabídne na obloze zajímavé úkazy

Noční obloha nabídne v roce 2019 několik zajímavých úkazů. Kromě tří pravidelných meteorických rojů budou moci zájemci pozorovat dvě zatmění Měsíce nebo přechod Merkuru před Sluncem. ČTK to sdělil Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR (ASÚ AV ČR) a místopředseda České astronomické společnosti (ČAS).

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy