Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice nezastíní více než polovinu Měsíce, i tak ale bude možné pozorovat většinou nepostřehnutelné planety a hvězdy. Příští viditelné zatmění se odehraje až v roce 2022.

Částečné zatmění se bude konat v noci z úterý na středu mezi 22. hodinou večerní a první hodinou ranní. To nejzajímavější se podle ředitele Hvězdárny a planetária Brno Jiřího Duška odehraje kolem půl dvanácté večer.

"Zemský stán postupně pohltí celou horní polovinu Měsíce. Ta díky tomu získá nahnědlé zabarvení. Je ale možné, že se s ohledem na aktuální meteorologické podmínky dočkáme i jiných odstínů, třeba temně oranžových tónů," řekl pro EuroZprávy.cz.

Podle Duška bude po pravé straně Měsíce nad jižním obzorem viditelná planeta Saturn v souhvězdí Střelce a jen o kousek dál směrem na západ bude možné spatřit mnohem jasnější Jupiter v souhvězdí Hadonoše.

"Při zatměni Měsíce můžeme samozřejmě pozorovat i okolní hvězdy, na jejich pozorování ale nemá zatmění žádný podstatný vliv," uvedla pro EuroZprávy.cz zástupkyně ředitele Hvězdárny a planetária Prahy Lenka Soumarová.

Zajímavostí letošního zatmění je podle ní to, že se odehraje k padesátému výročí startu Apolla 11. Podle astronoma z Masarykové univerzity Pavla Gabzdyla bude nejpříjemnější skutečností na tomto zatmění, že se uskuteční v červenci, kdy je pozorování díky příjemným teplotám mnohem pohodlnější než za mrazivých zimních nocí.

"Úplňkový Měsíc se také v tuto část roku pohybuje jen nevysoko nad obzorem, což je výzvou pro fotografy, kteří tak mohou našeho kosmického souseda zastihnout ve společnosti okolních budov či kopců," dodal pro EuroZprávy.cz Gabzdyl.

Podle fyzika a astronoma Jana Janyka z Masarykovy univerzity musí být Měsíc být v úplňku a zároveň se musí pohybovat v blízkosti jednoho z uzlů své trajektorie, aby mohlo k zatmění dojít. Podle Gabzdyla zatmění Měsíce nastává ve chvíli, kdy se naše planeta dostane na spojnici mezi Slunce a Měsíc.

"Země totiž za sebou vrhá sbíhavý plný stín i rozbíhavý polostín, a pokud náš kosmický souputník do něj vstoupí, pak pozorujeme, jak se Měsíc postupně ztrácí z pozemské oblohy," vysvětlil Gabzdyl pro EuroZprávy.cz.

Zatmění Měsíce je podle něj v současnosti užitečné pozorovat především proto, že umožňuje sledovat změny v zemské atmosféře. "Při zatmění se totiž Měsíc ocitá v zemském stínu, na jehož velikosti a hustotě se podílí celá řada faktorů jako například sluneční aktivita, množství prachu ze sopečných erupcí ale také globální změny klimatu," řekl astronom.

Soumarová pro zajímavost dodává, že v minulosti lidé například poznali díky tvaru stínu, ze je Země kulatá a dokázali určit, ze je zhruba čtyřikrát vetší, než si mysleli.

Měsíční zatmění podle astronoma Janyka nastávají maximálně dvakrát do roka, někdy ale nemusí nastat ani jedno. "Oproti zatměním Slunce mají tu výhodu, že jsou viditelná z cele zemské polokoule, nad kterou se koná zatmění," vysvětlil pro EuroZprávy.cz.

Další zatmění se budou konat v roce 2020 a budou polostínová, tedy okem prakticky nepozorovatelná. Příští viditelné zatměni Měsíce podle Soumarové nastane až v květnu v roce 2022. Bude sice úplné, ale pro pozorovatele v Česku zapadne Měšic před úplnou fází. Na úplné a viditelné zatměni Měsíce si lidé musí počkat do roku 2025.

Související

Více souvisejících

měsíc Zatmění měsíce vesmír, Měsíc Hvězdárna a planetárium Brno

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 15 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy