Chatařům jde o život: Snadno mohou chytit nejednu zákeřnou nemoc

Praha - Doby, kdy se lidé báli krys (respektive jejich blech), protože přenášejí mor, jsou snad už definitivně za námi. Plno dalších nemocí ale můžete chytit i při první jarní návštěvě chaty, kde najdete plno myšinců nebo přerostlého potkana. Jednou z nich je například leptospiróza.

Weilova žloutenka (leptospiróza) je nemoc, která nejčastěji vejde do těla skrze poraněnou kůži, oči nebo sliznice, které se dostanou do kontaktu s močí nakaženého zvířete. Někdy ale bakterie projdou i skrz nepoškozenou sliznici, stačí se tak trochu nalokat vody ve venkovském rybníčku, u kterého si hlodavci v noci dávají sraz. V minulosti touto chorobou nejčastěji ochořeli lidé, kteří měli práci se zvířaty nebo jejich částmi na denním pořádku, například řezníci, zootechnici nebo technici pracující v kanálech.

Diagnóza leptospirózy je poměrně složitá, protože příznaky jsou podobné mnoha jiným nemocem. Nejdříve se objeví čtyřicítkové horečky, zimnice a třesavka, pacienta sužují bolesti hlavy a svalů, zejména pak zádových a lýtkových. Může se u něj objevit i vyrážka, bolesti břicha, nemocný může i zvracet.

Průvodním jevem je i zmatenost a blouznění nebo špatná nálada, v ojedinělých případech může člověk trpět halucinacemi, změnami osobnosti a objevit se může i agresivita. Po třech až pěti dnech příznaky zmizí a nemocný si již připadá jako zdravý. To je ale konec fáze jedna. Fáze dvě: Někdy k ní nemusí ani dojít, ale pokud je infekce závažná, vrátí se po několika dnech v plné síle, navíc pacienta začne bolet břicho a hruď, nefungují mu správně ledviny. Tuhne šíje, nemocný zvrací. Naštěstí při správné léčbě se nemoc obejde bez trvalých následků, ale vyléčení trvá i týdny.

Smůla je, pokud zaútočil nebezpečný druh bakterie, nebo pokud byl člověk oslabený. V tom případě totiž mají příznaky daleko silnější intenzitu, navíc jsou zasažená játra, objeví se žloutenka, postižené jsou ledviny, pacient přestane močit, teče mu krev z úst, bělma se zbarví do ruda, krvácí i z rekta a z nosu. Léčba se tentokrát neobejde bez hospitalizace.

TularémieZaječí nemoc přenášejí kromě ušáků také další volně žijící zvířata. Z krtků, ondater nebo myší se mohou infikovat ovádi a klíšťata, takže nemoc můžete získat i od těchto drobných nepříjemných společníků. Nejčastější způsob onemocnění je ale při stahování zaječích kožek a jiných loveckých zábav. A samozřejmě jako skoro každou nemoc, kterou můžete získat od zvířat, ji dostanete po požití (ale i vdechnutí) exkrementů hlodavců. Ty mohou být ve slámě, v seně nebo v prachu. Zvláště návštěvy chalup a chat po zimě tak mohou být rizikové.

Kudy nákazu dostanete, tam se nejspíše projeví, vždy je ale průvodním jevem horečka a slabost. Skrz poranění kůže vznikne vřed a zánět kůže, následně se zanítí lymfatické cévy a uzliny, které se zvětší a mohou hnisat. Pokud se bakterii dostaly do těla skrze spojivky, máte oční formu nemoci. Budou vám hnisat víčka, oko a zduří mízní uzliny. Pokud mikroorganismy použily jako dopravní prostředek vzduch a vdechli jste je, můžete se těšit na kašel, zánět plic, dušnost a bolest na hrudi. Po požití kontaminovaného jídla vás čeká bolest břicha, průjem a zvětšení sleziny. Proti tularémii používají lékaři dvojici antibiotik. V závažných případech ale mohou částečně odumřít i uzliny, které se musí odoperovat.

HantaviryOnemocnění těmito viry mohou být i smrtelná, přenáší se jako obvykle vdechnutím rozprášených výkalů, z člověka na člověka se přenos neprokázal. Nejnebezpečnější je hantavirový plicní syndrom, který vás čeká při návštěvě příbuzných v Severní Americe. Další varianta napadá ledviny a je známá po celém světě. Nejdříve začnou bolet svaly, člověk začne cítit chlad, po čtyřech až deseti dnech se mu zrychlí dýchání a objeví voda na plicích. V Evropě nemoc nejčastěji přenáší hraboš norník rudý a myšice lesní, v Asii pak krysy a potkani. Léčí se podle příznaků, nejčastěji širokospektrálními antibiotiky. Na horečku s ledvinovými příznaky existuje i antivirotikum ribavirin.

Související

V ZOO Praha se v úterý narodilo gorilí mládě.

ZOO Praha slaví. Narodilo se gorilí mládě, Moja je babičkou

V ZOO Praha se v úterý po 21. hodině narodilo gorilí mládě. Jde o prvního potomka desetileté samičky Duni. Babičkou se tak stala legendární Moja, první gorila narozená v České republice. Mládě je v pořádku a saje mateřské mléko, uvedla zoologická zahrada. 

Více souvisejících

Zvířata nemoci

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy