Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.
Spolu s dalšími devíti zeměmi Polsko vstoupilo do EU 1. května 2004, čímž došlo k historicky největšímu rozšíření Unie.
Sociolog Jaroslav Flis z krakovské Jagellonské univerzity zdůraznil, že Polsko zůstane v EU, zejména kvůli své geografické poloze, která je odlišná například od Spojeného království. Připomněl však, že kritika EU je nezbytná, protože každá forma vlády musí být podrobena kontrolám.
"EU nám poskytuje přístup k rozsáhlejším trhům a financování a dává nám také právo ovlivňovat evropskou politiku," dodal Flis. Zároveň zdůraznil, že Poláci získali větší svobodu mobility a ujištění, že již nežijí v "méněcenné" části světa.
Flis a také Andrzej Rychard, ředitel Institutu filozofie a sociologie Polské akademie věd ve Varšavě, shodně vyjádřili názor, že myšlenka polexitu je v Polsku naprosto nereálná a spíše se jedná o nástroj domácí politiky, který není relevantní.
Polský premiér Donald Tusk zdůraznil, že 20 let členství Polska v EU není cílovou linií a země si musí nadále prosazovat své místo v Evropě a ve světě. Upozornil, že je nutné pečovat o evropskou jednotu, bezpečnost a dlouhověkost NATO, jinak hrozí rozpad. Tusk také podotkl, že Polsko se stává silnou a odpovědnou zemí za obranu nejen své, ale i celé Evropy.
V maďarském politickém životě existuje mnohem intenzivnější a aktivnější protibruselská rétorika, důvěra obyvatelstva v Evropskou unii je ale nezlomná tam. V rozhovoru pro agenturu TASR u příležitosti 20. výročí vstupu Maďarska do EU to konstatoval vedoucí Institutu pro výzkum evropské strategie budapešťské Národní univerzity veřejných služeb Balázs Tárnok.
"Většina obyvatel Slovenska i Maďarska podporovala členství v Unii, a to iv referendu v roce 2003. Platí to až dodnes v případě obou zemí. Důvěra v EU je nad průměrem ostatních členských zemí EU. Je tomu tak i přesto, že se objevuje mnoho negativních věcí v EU," konstatoval analytik.
Mnozí Maďaři se podle jeho slov domnívají, že EU a evropská integrace směřuje špatným směrem, například z hlediska přílišné moci Bruselu v uplynulých letech as tím souvisejícími obavami z oslabování suverenity členských zemí. "Maďaři podle výsledků průzkumů veřejného mínění vnímají stále ještě pozitiva členství za významnější než negativa, což ovšem nelze tvrdit o obyvatelích většiny členských zemí Unie, a to ani o zemích, kde se veřejně tolik nekritizuje Brusel jako v Maďarsku," dodal.
Období 20 let členství v EU přineslo do maďarsko-slovenských vztahů různá období, poznamenal Tárnok. "První vláda Fica se Slotem a Mečiarem byla obdobím radikální protimaďarské koalice, kdy v Maďarsku vládla socialistická vláda. Tehdejší vzájemné vztahy nebyly nejlepší, což mělo vliv i na početnou maďarskou menšinu žijící na Slovensku," řekl.
"Samostatně Slovensko, Maďarsko či Česko lze považovat za menší země, výjimkou je Polsko, které lze považovat za regionální mocnost. Čtyřka (V4) však spolu reprezentuje zájmy 65 milionů obyvatel. Pokud země V4 umí sladit své postoje v nějaké otázce a prosazovat je na platformě av institucích EU, je to ve prospěch všech čtyř," řekl Tárnek.
Související
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
Evropa je v těžké a nebezpečné situaci, varuje Orbán
EU (Evropská unie) , Polsko , Maďarsko
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě