Politologové zostra: Česko se radikálně mění, výprask pro "levo-pravo"

Praha - Letošní předčasné volby do Poslanecké sněmovny nebyly na rozdíl od minulosti duelem levice a pravice, uvedli politologové. Voliči podle nich ukázali, že přestávají věřit zavedeným stranám, a netransparentnost nových volebních subjektů jim zřejmě nevadila. Do Sněmovny se dostaly nové volební subjekty ANO 2011 a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, výsledky ČSSD a ODS byly naproti tomu pod očekáváním vedení stran.

"Volby nebyly střet mezi pravicí a levicí, ale mezi těmi starými stranami, které jsou považovány veřejností za zkorumpované a klientelistické, a těmi novými stranami," řekl ČTK politolog Tomáš Jarmara. Proto podle něj oproti minulým volbám ubylo hlasů ČSSD, TOP 09 a zejména ODS. Naproti tomu KSČM, kterou Jarmara počítá mezi protestní výběr, dosáhla jednoho ze svých nejlepších volebních výsledků.

Politolog Tomáš Lebeda řekl v České televizi (ČT), že volby pravděpodobně byly ve znamení velkého váhání, zvláště na pravici. Kampaň podle něj neměla hlavní téma, protože nešlo jako v minulosti o duel levice a pravice, a ani nabízené alternativy nebyly vyprofilované jako liberálové, konzervativci nebo socialisti. Nové subjekty tak byly netransparentní, což ale voličům zřejmě nevadilo, dodal Lebeda.

Strany podle Lebedy sklízejí ovoce své uzavřené politiky. Paradoxem je například propad ČSSD, která po letech v opozici pravděpodobně získá výrazně méně hlasů než poté, co byla osm let ve vládě, řekl v ČT.

Politolog Jan Outlý pro ČTK upozornil, že podstatně hůře než před třemi lety skončila vedle ODS také TOP 09. "Tyto dvě strany stojí před otázkou, zda spolu nějak úžeji nespolupracovat a nepokusit se působit jako sjednocená síla pravice," dodal.

Podle politologa Michala Klímy byly letošní volby protestní a hlavní rozdělení na pravici a levici se stejně jako při minulém hlasování opět otřáslo. Krize politických stran souvisí například s případy infiltrace zájmových skupin z byznysu, až organizovaného zločinu do vysoké politiky, dodal v ČT. Voliči podle Klímy přestávají věřit zavedeným stranám a levo-pravé rozdělení pro ně navzdory varování médií i politologů není hlavním tématem.

Za úspěchem hnutí ANO 2011 vidí Jarmara výbornou marketingovou kampaň. "Pravděpodobně převzala voliče TOP 09 a ODS," odhadl. Podle Outlého ale mezi různorodými voliči hnutí ANO byli určitě i středolevicoví nebo levicoví voliči. ANO je strana, "která zbyla" pro voliče, kteří chtěli jít k volbám a dospěli k ní vylučovací metodou, řekl Outlý. Očekává proto, že podstatná část voličů tohoto hnutí bude v budoucnu zklamaná, až už se strana přikloní více doleva, nebo doprava.

Stejně jako ANO byl podle Outlého protestní volbou také Úsvit, předpokládá nicméně, že zůstane mimo politickou hru. "Svědčí to o tom, že řada voličů v podstatě už nevěděla koho, a on (Okamura) se svezl na té vlně," řekl Jarmara. Volební zisky Strany zelených a České pirátské strany zase podle něj ukazují, že do budoucna mají potenciál liberální strany městského typu.

Outlý poukázal na návrat KDU-ČSL do Sněmovny, je to podle něj přirozený vývoj. Straně se vrátili voliči, kteří před třemi lety hlasovali pro TOP 09, ale ta následně nedělala politiku vlastní lidovcům, dodal.

Politologové si všímali, že do Sněmovny se nedostane Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Podle Outlého voliče zřejmě unavovaly kontroverze kolem této strany. "Nabídka novějších alternativ byla docela široká, volič musel být otrávený jednak vnitřními rozpory ve SPOZ, jednak tím, jak (prezident) Miloš Zeman nepokrytě tuto stranu prosazoval," řekl ČTK. Nepůsobilo podle něj dobře, že SPOZ neměla jasného lídra, a roli hrály také nejasnosti, kdo za stranou stojí.

Pokud SPOZ získá méně než pět procent, bylo by to velké oslabení "prezidentské strany", řekl v ČT Klíma. Podle Jarmary zemanovcům neprospěl "smrtelný koktejl" neshod při sestavování kandidátek, politického působení hradního kancléře Vratislava Mynáře a výroků prezidenta Zemana na adresu rektorů těsně před volbami.

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy